لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۲

تظاهرات سه‌شنبه کشاورزان اصفهانی با شعار «مرگ بر دولت» به خاطر مشکل آب


 این چندمین روز تظاهرات این کشاورزان برای حقآبه خود است.
این چندمین روز تظاهرات این کشاورزان برای حقآبه خود است.

کشاورزان اصفهانی روز سه شنبه هم در اعتراض به بحران آب در این استان ایران تجمع کردند و شعارهایی در انتقاد از عملکرد حکومت و دولت سر دادند.

در فیلم هایی که در برخی کانالهای تلگرامی منتشر شده و چند شهروند اصفهانی در گفتگو با صدای آمریکا تایید کرده اند، معترضان خواستار رسیدگی به وضعیت معیشتی و بازگشت حقآبه خود از زاینده‌رود شدند. این مردم معترض که اغلب کشاورز هستند، شعارهایی چون: «آب اگه جاری نشه، فردا قیامت میشه»، «اصفهانی با غیرت، حمایت حمایت» و «نصر من الله و فتح قریب، مرگ بر این دولت مردم فریب» سر دادند.

یک فیلم دیگر از این اعتراض

این چندمین تجمع اعتراضی کشاورزان اصفهان است. آنها روز دوشنبه نیز در میدان خوراسگان شهر اصفهان تجمع برگزار کردند.

اعتراض‌ کشاورزان اصفهانی از اسفند ماه سال گذشته اوج گرفت. در یکی از این تجمع‌ها، کشاورزان معترض با حضور در نماز جمعه به تریبون امام جمعه پشت کرده و با شعارهای خود برای مدتی مانع از برگزاری نماز جمعه شدند.

بنا به گزارش‌ها، هنگام برگزاری تجمع روز دوشنبه کشاورزان، یگان‌های ضدشورش برای مقابله با تظاهر کنندگان در خیابان‌ها و در مسیرهای تظاهرات حضور داشتند و تلاش می‌کردند مانع حرکت تظاهرکنندگان بشوند.

تظاهرکنندگان روز دوشنبه نیز شعار می‌دادند: «عزا عزاست امروز، روز عزاست امروز، زندگی کشاورز رو به فناست امروز.»

کشاورزان اصفهانی روز شنبه نیز تجمعی اعتراضی مقابل اداره منطقه ای آب برگزار کردند که با دخالت پلیس و ضرب و جرح برخی از کشاورزان مواجه شد.

پیش از این عیسی کلانتری، رئیس سازمان محیط زیست در خوزستان با انتقاداتی مواجه شد. او از سوی مقام های محلی متهم شد که بر خلاف اظهارات علنی مبنی بر انتقال آب شرب به خوزستان، محرمانه به رئیس جمهوری نامه زده که آب آبریز کارون به دیگر آبریزها سرازیر شود.

اعتراضات بحران آب در خوزستان و اصفهان تنها سه ماه بعد از اعتراضات گسترده دی ماه گذشته در حدود ۸۰ شهر ایران است که به خاطر بحران و فشار اقتصادی شکل گرفت اما حکومت جمهوری اسلامی ایران بعد از دو هفته با بازداشت هزاران نفر و مرگ بیش از ۲۰ نفر آن را سرکوب کرد.

واکنش به اعتراض ها در اصفهان در فضای مجازی

در روزهای اخیر اعتراض کشاورزان در فضای مجازی نیز بازتاب هایی داشته است.

برخی از این واکنش ها را در زیر بخوانید:

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG