لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۳

تجمع اعتراضی کشاورزان در اصفهان روز چهارشنبه هم ادامه یافت


تصاویر و خبرهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی حاکی از آن است که تجمع‌های اعتراضی کشاورزان اصفهانی روز چهارشنبه ادامه پیدا کرد.

بر اساس تصاویری که چهارشنبه ۲۲ فروردین منتشر شده است، کشاورزان شرق اصفهان در زیار و خوراسگان بار دیگر تجمع کرده و به اختصاص نیافتن حقابه خود اعتراض کردند.

در پیام هایی که در شبکه های مجازی منتشر شده آمده است که کشاورزان شعار می‌دادند: «عزا عزاست امروز، روز عزاست امروز، زندگی کشاورز روی هواست امروز»

همچنین خبرهایی هم مبنی بر دستگیری یکی از کشاورزان و برگزاری تجمع در اعتراض به بازداشت او منتشر شده است.

تجمع روز چهارشنبه در حالی برگزار شد که کشاورزان شرق اصفهان در روزهای گذشته نیز دست به تجمع اعتراضی زده بودند.

کشاورزان اصفهانی روز سه شنبه در اعتراض به بحران آب در این استان تجمع کردند و شعارهایی در انتقاد از عملکرد حکومت و دولت سر دادند.

در فیلم هایی که در برخی کانالهای تلگرامی منتشر شده و چند شهروند اصفهانی در گفتگو با صدای آمریکا تایید کرده اند، معترضان خواستار رسیدگی به وضعیت معیشتی و بازگشت حقآبه خود از زاینده‌رود شدند. این مردم معترض که اغلب کشاورز هستند، شعارهایی چون: «آب اگه جاری نشه، فردا قیامت میشه»، «اصفهانی با غیرت، حمایت حمایت» و «نصر من الله و فتح قریب، مرگ بر این دولت مردم فریب» سر دادند.

این چندمین تجمع اعتراضی کشاورزان اصفهان است. آنها روز دوشنبه نیز در میدان خوراسگان شهر اصفهان تجمع برگزار کردند.

بنا به گزارش‌ها، هنگام برگزاری تجمع روز دوشنبه کشاورزان، یگان‌های ضدشورش برای مقابله با تظاهر کنندگان در خیابان‌ها و در مسیرهای تظاهرات حضور داشتند و تلاش می‌کردند مانع حرکت تظاهرکنندگان بشوند.

اعتراض‌ کشاورزان اصفهانی از اسفند ماه سال گذشته اوج گرفت. در یکی از این تجمع‌ها، کشاورزان معترض با حضور در نماز جمعه به تریبون امام جمعه پشت کردند و شعارهای اعتراضی سر دادند.

جلسه غیرعلنی در مجلس برای بررسی بحران آب

از سوی دیگر، روز چهارشنبه وزرای نیرو و کشاورزی به همراه رییس سازمان محیط زیست در جلسه غیرعلنی مجلس شرکت کردند تا گزارشی از بحران آب در ایران بدهند که به صورت مشکلی اساسی درآمده است.

سخنگوی هیات رییسه مجلس گفته است در این جلسه تصمیم به تشکیل «کارگروه ملی سازگاری با کم آبی» به ریاست معاون اول رییس جمهور گرفته شده است. در این جلسه به بررسی بحران بی آبی در کشور با محوریت معضل سد دز پرداخته شد.

موضوع سد سازی‌های بی رویه یکی از مناقشات سالهای اخیر در ایران بوده است. بسیاری بر این باورند که در وضعیت خشکسالی ایران بسیاری از سدها بدون مطالعات دقیق زیست محیطی ساخته شده‌اند.

اگرچه در داخل ایران هجمه عظیم تبلیغاتی در مورد تشویق مردم به مصرف آب کمتر است اما بر اساس آمارهای موجود، ۹۲ درصد از هدررفت آب مربوط به بخش کشاورزی است که هنوز به شیوه های غرقابی و سنتی اقدام به کشت محصولات می‌کنند.

در آستانه فصل تابستان بسیاری از مردم نگران تامین آب آشامیدنی خانه‌ها شده‌اند. حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مردم شاهین شهر اصفهان در مجلس گفته است از مردادماه پنج میلیون نفر از مردم اصفهان آب شرب نخواهند داشت. در مقابل، بهروز نعمتی سخنگوی هیات رییسه مجلس به خبرگزاری ایرنا گفته است سهمیه بندی آب در کشور به هیچوجه مطرح نیست. به هر روی بحران آب در ایران موضوعی است که روز به روز گسترده تر می شود و فلات مرکزی و خشک ایران چشم انداز مبهمی دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG