لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۵

انتقاد آمریکا از حضور ایران در نمایشگاه دفاعی دوحه؛  مقام قطری: سپاه بدون دعوت آمده بود


آرم سپاه در کنار مدل‌های پدافند ضد-هوایی در نمایشگاه دوحه نمایان است
آرم سپاه در کنار مدل‌های پدافند ضد-هوایی در نمایشگاه دوحه نمایان است

یک روز پس از انتشار گزارش حضور سپاه پاسداران در یک نمایشگاه نظامی دوحه در قطر، یک مقام قطری روز پنجشنبه ۴ فروردین در بیانیه‌ای اعلام کرد که هیچ دعوتنامه‌ای برای سپاه پاسداران به منظور شرکت در این نمایشگاه ارسال نشده بود.

رویترز به نقل از بیانیه مقام قطری می‌نویسد که دعوتنامه شرکت در این مراسم و برپایی غرفه برای «وزارت دفاع ایران» فرستاده شده بود و نه سپاه پاسداران.

این گزارش می‌گوید غرفه ایران توسط وزارت دفاع ایران سازماندهی شده بود و فرماندهان حاضر در آن، بخشی از یک هیئت گسترده‌تر ایرانی بودند.

اما در تصاویر منتشرشده آرم سپاه پاسداران در غرفه دیده می‌شود. مشارکت سپاه در این نمایشگاه که در کشور همسایه عربستان برگزار شد در شرایطی است که نام سپاه در فهرست تروریستی آمریکا قرار دارد.

آمریکا نیز از شرکت ایران در نمایشگاه دوحه انتقاد کرده است.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در بیانیه‌ای گفته است «با در نظر گرفتن این که این ایران است که به تنهایی ثبات دریایی را در سراسر منطقه» خلیج فارس «تهدید می‌کند، ما حضور ایران در نمایشگاه دفاع دریایی را رد می‌کنیم.»

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به طور مستقیم به آیت الله خامنه‌‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، پاسخ می‌دهد، و از طریق نیروهای نیابتی خود حضورش را در منطقه گسترش داده است. در حالی که حوثی‌ها به تاسیسات نفتی عربستان حمله می‌کنند، ریاض، سپاه را به پشتیبانی و ارسال سلاح به حوثی‌ها متهم می‌کند، اما ایران این اتهام را رد می‌کند.

نمایشگاه دفاعی دوحه از ۲۱ تا ۲۳ مارس برگزار شد.

برخی مقامات سپاه در جریان برگزاری نمایشگاه در جلساتی در غرفه خود که پوستر‌های بسیار بزرگی از یک قایق تندرو پر از نیروهای تکاور در آن دیده می‌شد، جمع شده بودند و برخی دیگر در نمایشگاه گشت می‌زدند.

رویترز گزارش کرده است که آنها از کنار افرادی که دور فرمانده ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده ایستاده بودند رد شدند، از یک نفربر زرهی ایتالیایی عکس گرفتند، و مسلسل‌های ساخت ترکیه را به دست گرفتند.

قطر روابط خوبی با ایران دارد و میدان گازی عظیمی را با آن شریک است.

XS
SM
MD
LG