لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۷

حضور سپاه پاسداران در نمایشگاه نظامی قطر؛ مقامات سپاه از نزدیکی فرمانده آمریکایی عبور کردند


حضور سپاه پاسداران در نمایشگاه دفاعی دوحه
حضور سپاه پاسداران در نمایشگاه دفاعی دوحه

خبرگزاری رویترز در گزارشی به حضور فرماندهان سپاه پاسداران در یک نمایشگاه دفاعی در قطر، میزبان بزرگترین پایگاه نظامی آمریکا در منطقه، پرداخته است.

در این گزارش آمده است که این فرماندهان در غرفه ایران در کنار مدل‌های موشک‌های ایرانی مشغول نوشیدن چای با خرما بودند.

حضور آنها در این نمایشگاه در شرایطی مورد توجه است که کشورهای عرب همسایه ایران در جنوب خلیج فارس و اسرائیل نگران حذف احتمالی نام سپاه پاسداران از یک فهرست تروریستی ایالات متحده به عنوان بخشی از تلاش‌ها برای احیای برجام هستند.

سپاه که به طور مستقیم به رهبر جمهوری اسلامی ایران پاسخ می‌دهد، از طریق نیروهای نیابتی خود حضورش را در منطقه گسترش داده است. از آن جمله می‌توان به یمن اشاره کرد، جایی که حوثی‌های مورد حمایت ایران هفته گذشته تأسیسات نفتی عربستان را چندین بار هدف قرار دادند.

عربستان سعودی، ایران را به مسلح کردن حوثی‌ها متهم می‌کند و در رابطه با حمله سال ۲۰۱۹ به تاسیسات انرژی عربستان و حمله به نفتکش‌ها در آب‌های خلیج فارس مسئول می‌داند. ایران این اتهامات را رد می‌کند.

حضور سپاه پاسداران در نمایشگاه دفاعی دوحه
حضور سپاه پاسداران در نمایشگاه دفاعی دوحه

به نوشته رویترز، مقامات سپاه پاسداران در نمایش دفاعی دوحه که از ۲۱ تا ۲۳ مارس (سوم فروردین) برپا شده است از گفت‌و‌گو با این خبرگزاری خودداری کردند. برخی از آنها در جلساتی در غرفه خود که پوستر‌های بسیار بزرگی از یک قایق تندرو پر از نیروهای تکاور در آن دیده می‌شد، جمع شده بودند و برخی دیگر در نمایشگاه گشت می‌زدند.

این خبرگزاری گزارش کرده است که آنها از کنار افرادی که دور فرمانده ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده ایستاده بودند رد شدند، از یک نفربر زرهی ایتالیایی عکس گرفتند، و مسلسل‌های ترکیه را به دست گرفتند.

در غرفه‌ای در مجاورت غرفه سپاه پاسداران، شرکت آمریکایی جنرال اتمیکس پهپاد شکاری «ام‌کیو-۹ب» خود را به نمایش گذاشته بود. از جمله کارایی‌های این پهپادها نظارت دریایی و استفاده از مهمات هدایت‌شونده دقیق است.

وزارت امور خارجه ایالات متحده به این شرکت اجازه داده است که ۱۸ فروند از این هواپیماهایی بدون سرنشین را در قراردادی به ارزش ۲.۹ میلیارد دلار به امارات متحده عربی بفروشد.

قطر روابط خوبی با ایران دارد و میدان گازی عظیمی را با آن شریک است.

XS
SM
MD
LG