لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۷

آمریکا: ایران «با نقض قطعنامه‌های شورای امنیت» حوثی‌ها را قادر می‌کند عربستان را هدف قرار دهند


جیک سالیوان - آرشیو
جیک سالیوان - آرشیو

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، حملات اخیر حوثی‌ها به عربستان را محکوم کرد.

آقای سالیوان در بیانیه‌ای که روز یکشنبه صادر کرد گفت: «ما حملات حوثی‌ها در ۴۸ ساعت گذشته به زیرساخت‌های غیرنظامی در عربستان سعودی را محکوم می‌کنیم.»

او گفت طبق گزارش‌ها، این حملات تأسیسات تصفیه آب و همچنین زیرساخت‌های نفت و گاز را هدف قرار دادند.

آقای سالیوان در این بیانیه می‌گوید که ایران ضمن ارائه «قطعات موشکی و پهپادی» به حوثی‌ها، به آنها تخصص و آموزش می‌دهد. او ایران را متهم کرد که حوثی‌ها را قادر به انجام «این حملات تروریستی» کرده است.

به گفته مشاور امنیت ملی آمریکا، «این اقدام ناقض قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد» مبنی بر ممنوعیت واردات تسلیحات به یمن است. به گفته جیک سالیوان، عربستان سعودی و دولت یمن طی سال گذشته درخواست‌های متعدد سازمان ملل برای آتش بس و کاهش تنش را تایید کرده‌اند اما حوثی‌ها ضمن رد این درخواست‌ها، «با حملات جدید در یمن و اقدامات تروریستی مانند آن چه که دیشب علیه عربستان سعودی انجام شد» به این درخواست‌ها پاسخ داده‌اند.

به گفته مشاور امنیت ملی آمریکا زمان پایان دادن به جنگ یمن فرا رسیده است، اما این تنها در صورتی می تواند رخ دهد که حوثی‌ها موافقت کنند با سازمان ملل متحد و فرستاده آن بر روی یک روند گام به گام برای کاهش تنش و درگیری کار کنند. جیک سالیوان گفت آمریکا به حمایت کامل از شرکای خود در دفاع از قلمروشان در برابر حملات حوثی‌ها ادامه می‌دهد و از جامعه بین المللی می‌خواهد که همین کار را انجام دهد.

روزنامه وال استریت ژورنال یکشنبه شب به نقل از مقامات ارشد آمریکایی گزارش داد که دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، تعداد قابل توجهی سامانه ضدموشکی پاتریوت را طی ماه گذشته میلادی به عربستان سعودی منتقل کرده‌ است.

این روزنامه آمریکایی می‌گوید که این تحویل، به درخواست اضطراری ریاض به دنبال حملات پهپادی و موشکی شورشیان حوثی مورد حمایت تهران، بوده است.

XS
SM
MD
LG