لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۵

نخست وزیر عراق این هفته به تهران می آید.


به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، نخست وزیر عراق روز چهار شنبه وارد تهران می شود. این نخستین سفر نوری المالکی به ایران در دوران ریاست جمهوری حسن روحانی است.

بنابر این گزارش نخست وزیر عراق را در این سفر یک هیئت سیاسی همراهی می کند. وزیر خارجه ایران، محمد جواد ظریف، با تأکید بر سفر آقای مالکی به تهران این سفر را در ادامه گفت و گوهای سیاسی و گسترش بیشتر روابط دو کشور توصیف کرد.

وزیر خارجه ایران روابط عراق با جمهوری اسلامی را « بسیار خوب » توصیف کرد و گفت به همین دلیل «سفر آقای مالکی به تهران طبیعی است».

در پی حمله آمریکا به عراق و سقوط حکومت صدام و رژیم بعث و روی کار آمدن دولت شیعی نوری المالکی روابط ایران با عراق پس از جنگی هشت ساله و روابطی پرتنش در دوران صلح به حال عادی درآمد. در سال ۲۰۰۸ محمود احمدی نژاد نخستین رئیس جمهوری ایران بود که به عراق رفت. روابط دو کشور در سطح سفیر است و خطوط هوایی مستقیم ایرانی و عراقی مسافران و زائران را جابه جا می کند.

روابط اقتصادی دو کشور نیز گسترش زیادی یافته تا جایی که در سال ۲۰۱۰ میلادی ایران پس از ترکیه دومین کشور صادر کننده کالا به عراق بود. تحلیل گران گسترش روابط سیاسی و اقتصادی ایران با عراق را بخشی از هدف های سیاسی ایران برای افزایش نفوذ آ« در این کشور ارزیابی کرده اند.
XS
SM
MD
LG