لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۷

سخنان احمدی نژاد در بغداد


محمود احمدی نژاد رییس جمهوری ایران که به عراق سفرکرده، می گوید ایران و عراق نقشی استثنایی در امنیت منطقه دارند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، احمدی نژاد روز پنج شنبه دربغداد، در حالی که درکنار خضیر الخزایی معاون رییس جمهوری عراق ایستاده بود، به خبرنگاران گفت ایران وعراق «پیام مشترکی دارند، که پیام پیشرفت، ثبات، امنیت و صلح است.»

احمدی نژاد پس از ورود به بغداد با خزاعی گفت و گو کرد و انتظار می رود در جریان دیداری دو روزه با نوری المالکی نخست وزیر نیز ملاقات کند. او همچنین قصد دارد به زیارت اماکن متبرکه درکربلا و نجف برود.

یک سخنگوی دولت عراق گفت سفر احمدی نژاد به دعوت جلال طالبانی رییس جمهوری صورت می گیرد، اما خزاعی میزبان او خواهد بود، زیرا طالبانی برای درمان درخارج از کشور به سر می برد.

خبرگزاری اسوشتید پرس سفر احمدی نژاد را نشانی از گسترش مناسبات بین دو همسایه توصیف می کند و به نقل از تلویزیون ایران می گوید او امیدوار است دیدارش به تقویت همکاری های اقتصادی و تجارتی ، که اینک با حجم سالانه حدود ۱۳ میلیارد دلار انجام می شود، منجر شود.

قطعی ساختن معامله ای برای انتقال روزانه ۲۵ میلیون مترمکعب گاز طبیعی ایران به عراق ازجمله مسائلی است که در دستور کار سفراحمدی نژاد است. انتظارمی رود اواخر تابستان خط لوله گاز جدیدی از ایران به عراق افتتاح شود.

اسوشیتد پرس می گوید عراق بازار عمده ای برای فراورد های ایران از جمله اتومبیل، مصالح ساختمانی و مواد غذایی مانند رب گوجه فرنگی و بستنی است. این صادرات همچنین منبع ارزی مهمی را برای ایران، که با تحریم های بین المللی روبروست، فراهم می آورد. در این حال، هرسال میلیون ها ایرانی نیز برای زیارت مکان های مذهبی به عراق می روند.

با این حال، بنا به گزارش اسوشیتد پرس، بسیاری ازعراقی ها نسبت به نفوذ ایران درکشورشان بدبین هستند. اعراب سنی به ویژه از مناسبات گرم بغداد با تهران ناراضی هستند و برخی از نوری المالکی به دلیل نزدیکی زیاد به جمهوری اسلامی انتقاد می کنند.
XS
SM
MD
LG