لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۱

کشف عروسک‌های بمب‌گذاری شده که از عراق وارد ایران شده است


بازگشت زائران ایرانی از عراق پس از اربعین
بازگشت زائران ایرانی از عراق پس از اربعین

فرماندار کاشمر در استان خراسان رضوی روز جمعه از کشف چهار عروسک بمب‌گذاری شده خبر داد که توسط زائران از عراق وارد ایران شده است.

مهدی فروزان به خبرگزاری فارس گفت سه عدد از این عروسک‌ها توسط سپاه پاسداران و عروسک چهارم توسط نیروی انتظامی کشف و خنثی شده اند.

فرماندار کاشمر همچنین از شهروندان ایرانی خواست عروسک‌های خریداری شده از عراق را تحویل سپاه و یا نیروی انتظامی بدهند.

از سوی دیگر علیرضا سازگار از فرماندهان بسیج کاشمر نیز گفت، هشدار مقامات ایران در تلویزیون رسمی در مورد احتمال وجود بمب در عروسک‌هایی که از عراق به عنوان سوغاتی خریداری می‌شود، باعث حساس شدن چند خانواده کاشمری نسبت به وزن غیرطبیعی عروسک‌های سوغاتی شده است.

به گفته این مقام نظامی، نحوه انفجار این عروسک‌ها به وسیله "حرارت یا ضربه زدن" تنظیم شده است و در صورت انفجار هر یک از این عروسک‌ها "احتمال کشته‌ شدن ۴ تا ۶ نفر" وجود دارد.

آقای سازگار هم خواستار تحویل عروسک‌های سوغاتی زائران ایرانی به نیروهای نظامی و انتظامی شده است.

روز چهاردهم آذر ماه معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور ایران از کشف "چند بسته مشکوک" در مرز ایران و عراق خبر داده بود و به زائران ایرانی هشدار داد مراقب وسایل خود باشند.

به گفته حسین ذوالفقاری زائران مراجعه کننده به استانداری‌ها و نیروی انتظامی اعلام کردند که در سفر به عتبات عالیات، عروسک‌هایی با پافشاری به آنها هدیه شده است.

نزدیک به دو میلیون ایرانی برای شرکت در مراسم اربعین امسال به عراق سفر کرده بودند. مقام‌های امنیتی ایران همزمان با برگزاری مراسم "اربعین" در کربلا گفته بودند که "رصد امنیتی زائران" را آغاز کرده‌اند تا مانع ورود احتمالی نیروهای داعش به ایران شوند.

XS
SM
MD
LG