لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۳۱

جهانگیری: سرمایه گذاری ناصحیح نفتی میلیاردها دلار را در خارج گرفتار کرد


محمود احمدی نژاد و اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری ایران

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری ایران از "گرفتار شدن" میلیاردها دلار از ذخایر ارزی ایران در خارج از کشور به دلیل "سرمایه گذاری ناصحیح" در سالهای گذشته خبر داد.

آقای جهانگیری روز یکشنبه ۲۰ تیر در سخنانی در نمایشگاه بورس و بانک گفت: "باید تصمیم بگیریم که برای حجم عظیم ذخایر مالی گرفتار شده در خارج که به خاطر کار ناصحیحی در مقطعی از گذشته سپرده گذاری شده چه کار کنیم."

به گزارش خبرگزاری ایسنا، معاون اول رئیس جمهوری ایران توضیح داد: "در مقطعی میلیاردها دلار از ذخایر بانک مرکزی در یک شرکت نفتی ایرانی خارج از کشور سپرده گذاری شده که روزی در پروژه‌های نفت و گاز سرمایه‌گذاری کند. باید این مسأله را باز کنیم و ببینیم که با این حجم عظیم ذخیره شده و برای آزاد سازی آن چه کاری می‌توانیم انجام دهیم."

آقای جهانگیری درباره شرکت نفتی ایرانی مورد اشاره و محل دقیق سرمایه گذاری توضیح نداد.

طی ماههای گذشته در پی توقیف دو میلیارد دلار از دارایی های ایران با حکم دیوان عالی آمریکا، سرمایه گذاری دولت محمود احمدی‌نژاد در اوراق قرضه آمریکا بحث های بسیاری برانگیخت.

به نظر می رسد سرمایه گذاری اخیر که معاون اول حسن روحانی از آن یاد کرده مربوط به مقطعی از دوره ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد است که درآمد نفتی ایران به طور چشمگیری افزایش یافت و به گفته آقای جهانگیری موجب وابستگی بیشتر کشور به صنعت نفت شد.

ایران با وجود لغو تحریم‌ها پس از برجام، به دلیل باقی ماندن برخی از تحریم های غیرهسته‌ای آمریکا از جمله ممنوعیت تبادل دلار با ایران، امکان جابجایی برخی از دارایی‌های خود را ندارد.

سرمایه گذاری دلاری دولت احمدی نژاد در خارج از کشور آن هم در شرایطی که روند تحریم‌ها علیه ایران آغاز شده بود، از سوی مقامات دولت روحانی اقدام ناصحیح و کوتاهی دولت قبل خوانده شد.

XS
SM
MD
LG