لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۴

پیشنهاد توسعه مشترک میدان های نفتی ایران به هند


خبرگزاری رویترز گزارش داده است ایران برای جلب سرمایه گذاری شرکت های هندی که برای عقد قراردادهای نفتی با این کشور تردید دارند، شرایط بهتر و قراردادهای جذاب تری ارائه کرده است.

در شرایطی که صنعت انرژی ایران به دلیل تحریم های اقتصادی کشورهای غربی تحت فشارهای بسیار قرار گرفته است، مقامات این کشور به گروهی از مدیران ارشد صنعت نفت هند قراردادهایی در زمینه تولید مشترک پیشنهاد کرده اند. ایران پیش از این چنین پیشنهادهایی را به سرمایه گذاران ارائه نکرده بود.

براساس این توافق تازه، شرکت ملی نفت ایران قصد دارد تا توسعه میدان های کوچک نفت و گاز را به پیمانکارانی بسپارد و شرکت ملی نفت ایران بتواند نقش نظارتی داشته باشد.

رویترز به نقل از رسانه های هند گزارش داده است علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران پیشنهاد تهران برای عقد قراردادهایی برای تولید مشترک را در اجلاس کمیسیون مشترک ایران و هند تکرار کرد. این اجلاس هفته پیش با حضور همتای هندی او در تهران برگزار شد.

وزارت امور خارجه هند پس از دیدار وزرای امور خارجه دو کشور در تهران با انتشار بیانیه ای از بررسی چشم انداز سرمایه گذاری مشترک در هر دو کشور خبر داده اما در مورد عقد توافق نامه انرژی اظهارنظری نکرده است.

شرکت های هندی معتقدند با وجود ارائه پیشنهادهایی برای عقد قراردادهای بهتر در زمینه تولید مشترک با ایران، هنوز ریسک سرمایه گذاری های بزرگ در این کشور بسیار بالاست.

یک منبع مطلع از مذاکرات مشترک بین دو کشور به رویترز می گوید: «به دلیل تحریم های بین المللی که علیه ایران اعمال شده اند و نیز فقدان خدمات و مواد مورد نیاز برای اجرای پروژه ها، ما هنوز ملاحظاتی داریم و محتاطانه عمل می کنیم».

سه شرکت هندی فعال در زمینه میدان های گاز ایران اُ.ان.سی.جی ویدش، شرکت نفت ایندیا، و شرکت نفت اندین(Indian Oil Corp، ONGC Videsh و Oil India) اواخر سال گذشته به نهادهای ناظر دولت ایالات متحده گفتند قصد ندارند اجرای پروژه های خود را در ایران ادامه دهند.

بنا به گزارش رسانه های ایران، شرکت ملی نفت ایران به امید جلب سرمایه گذاری شرکت های آسیایی در حال تهیه پیش نویس قراردادهایی در زمینه تولید مشترک نفت است چون دولت های آسیایی شرکت های خود را از عقد قرارداد و فعالیت در ایران منع نکرده اند.

هند و چین که دو خریدار بزرگ نفت ایران محسوب می شدند، تحت فشارهای ایالات متحده ناچار شده اند تا واردات نفت خام ایران را به میزان قابل توجهی کاهش دهند.
XS
SM
MD
LG