لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۳۶

ایران برای تامین نیازهای انرژی هند اعلام آمادگی کرد


پالایشگاه نفت آبادان - آرشیو
پالایشگاه نفت آبادان - آرشیو

علی چگنی سفیر ایران در دهلی نو روز جمعه گفت تهران آماده تامین امنیت انرژی هند است. این در حالی است که گفت‌وگوها در وین برای احیای برجام و لغو تحریم‌‌های ایران هنوز به نتیجه نرسیده است.

ایران در گذشته دومین صادرکننده بزرگ نفت به هند بود، اما به دنبال خروج دولت پیشین آمریکا از توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ و بازگشت تحریم ها علیه ایران، دهلی‌نو مجبور به قطع واردات نفت از ایران شد.

به گفته علی چگنی، سازوکار تجارت روپیه-ریال می‌تواند به شرکت‌های هر دو کشور کمک کند مستقیما با هم معامله و از هزینه‌‌های واسطه‌گری طرف ثالث پرهیز کنند.

هند سومین واردکننده و مصرف‌کننده بزرگ نفت در جهان است و حدود ٨٠ درصد از نفت خام مورد نیاز خود را از کشورهای دیگر خریداری می‌کنند.

بر اساس سازوکار پیشین تجاری میان دو کشور، پالایشگاه‌های هندی پول نفت ایران را به روپیه به یک بانک محلی پرداخت می‌کردند و ایران از وجوه آن برای پرداخت هزینه واردات از هند استفاده می‌کرد.

تحریم‌های غرب سبب کاهش شدید تجارت میان ایران و هند از حدود ١٧ میلیارد دلار در سال مالی میلادی منتهی به مارس ٢٠١٩، به کمتر از ٢ میلیاد دلار در ١٠ ماهه نخست سال مالی جاری شده است.

XS
SM
MD
LG