لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۲۸

مخالفت هند با ایجاد شعب ۳ بانک ایرانی


وزارت کشور هند حاضر نشده است به سه بانک ایرانی اجازه ایجاد شعبه در قلمرو هند را بدهد، که ناشی از نگرانی ها حاکی از پول شوئی و تامین مخارج تروریستی است.

خبرگزاری فرانسه این خبر را در گزارشی از دهلی نو به استناد خبری مخابره کرده است که در یک روزنامه هند چاپ شده است.

روزنامه ایندین اکسپرس در خبر خود اظهارات یک مقام معرفی نشده در وزارت کشور را نقل می کند که گفته است این تصمیم تلاش های دولت هند را برای تسویه صورتحساب های تجاری با جمهوری اسلامی ایران پیچیده و غامض می کند.

به گزارش ایندین اکسپرس، وزارت کشور هند از صدور صلاحیت های امنیتی در ارتباط با تقاضانامه های گشایش شعبه توسط بانک های پارسیان، پاسارگارد و اقتصاد نوین، برای محافظت در مقابل پول شوئی و تامین مخارج تروریستی امتناع ورزیده است.

خبرگزاری فرانسه می گوید هند فاقد نفت در نظر دارد امسال پانزده و نیم میلیون تن نفت از ایران وارد کند.

هند به سبب تحریم های مالی مصوب آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، برای پرداخت صورتحساب های نفتی خود به ایران با مشکل پیدا کردن بانک های قادر به انجام نقل و انتقال های مالی با ایران مواجه شده است.

هند برای رفع این مشکل با ایران به توافقی رسیده است که براساس آن می تواند نیمی از صورتحساب های مرتبط با نفت خریداری شده از ایران را با روپیه پرداخت کند.

ایران نیز متقابلا بایداز روپیه برای خرید اجناس هندی استفاده کند.

یجاد شعب بانک های ایرانی در هند به شرکت های هندی کمک می کرد تا ضمن افزایش صادرات برنج، چای، منسوجات و کود های شیمیائی به ایران از تسهیلات مربوط به همکاری های فنی و اقتصادی بین دو کشور نیز برخوردار شوند.

ایران در عین حال به هند از دیدگاه انتقال تکنولوژی برای مدرن ساختن صنعت نساجی و سرمایه گزاری در پروژه ایجاد خط آهن برای متصل شدن به کشورهای حوزه دریای خزر چشم دوخته است.
XS
SM
MD
LG