لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۵

رونق صادرات هند به ایران در پی فروش نفت به روپیه


زنان هندی مشغول برداشت برنج
زنان هندی مشغول برداشت برنج
هند بهای نفت ایران را با روپیه می پردازد. استفاده از پول هند در مبادلات خارجی، بخشی از سیاست صادراتی هند در خاورمیانه است.

بعد از تشدید تحریمهای آمریکا علیه ایران، پرداخت بهای نفت ایران توسط دلار برای هند مشکل شد، و ایران پذیرفت که تقریباً بهای نیمی از نفت صادراتی خود به این کشور را به روپیه دریافت کند.

این قرار اخیرا به اجرا درآمد. رفیق احمد از فدراسیون سازمانهای صادراتی هند می گوید این قرار به افزایش مبادلات بین دو کشور می انجامد، زیرا تهران روپیه حاصل از فروش نفت به هند را صرف خرید کالا از این کشور می کند. آقای احمد می گوید: تاکنون بهای حدود ۵۵۰ میلیون دلار نفت خریداری شده به روپیه پرداخت شده است.

ایران مشغول ارزیابی کالاهایی است که می تواند با روپیه خریداری کند. در ماه مه یک هیات بازرگانی ایران به دهلی نو رفت تا کالاهای بالقوه مناسب برای واردات را شناسایی کند.

صادرات هند به ایران معمولاً شامل برنج، شکر، دارو وسائل پزشکی است. دهلی نو همچنین خواهان فروش گندم به ایران است. بازرگانان هندی می گویند ایران می تواند بالقوه بازار بزرگی برای کالاهای هندی چون چای، پارچه، الیاف گیاهی، و کود شیمیایی باشد.

در ماههای اخیر برخی از صادر کنندگان هندی از بابت چگونگی دریافت بهای کالاهای صادراتی شان به ایران دچار نگرانی شده بودند، ولی ویجای ستیا رئیس صادرکنندگان برنج به ایران می گوید این نگرانی از زمانی که یک بانک هندی شروع به صدور اعتبار برای صادرات به ایران کرده، برطرف شده است.

به گفته آقای ستیا صادرات برنج به ایران کاهش یافته ولی او انتظار دارد که میزان صادرات برنج به ایران در ماههای آینده افزایش یابد.

هند به منظور تشویق صادرات به ایران، مشوقهای مالیاتی برای صادرکنندگان قائل شده است.

صادرات هند به ایران در سال ۲۰۱۰ به حدود ۲/۵ میلیارد دلار رسید، اما اگر ایران روپیه حاصل از فروش نفت خود به هند را در بازار این کشور خرج کند، حجم صادرات هند به ایران دو برابر خواهد شد و به حدود ۵ میلیارد دلار خواهد رسید.

هند به دنبال فشار آمریکا واردات نفت خود از ایران را کاهش داده است ولی هنوز حدود ۱۲ درصد از نفت مورد نیازش را از ایران می خرد.

هند نیز مانند کشورهایی چون چین گفته است به تحریمهای سازمان ملل علیه ایران احترام می گذارد و اجرا می کند، ولی از تحریمهای اعمال شده توسط کشورهای غربی پیروی نخواهد کرد.
XS
SM
MD
LG