لینکهای قابل دسترسی

پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۱

مکانیسم پرداخت روپیه برای خرید نفت ایران به راه افتاد


وال استریت جرنال زیر عنوان «هند پرداخت به ایران را شروع می کند» در گزارشی از دهلی نو می نویسد هند سرانجام با تاخیری طولانی، مکانیسمی را در مورد پرداخت های خارجی خود بکار می گیرد، که اساسا تحریم های بین المللی علیه تهران را دور می زند و به گفته یک مقام ارشد اجرائی، بر اساس آن، ظرف یکی دو روز آینده برای پرداخت پول نفت به ایران، واریز کردن روپیه را به حسابی با همین نام آغاز می کند.

ایران نیز متقابلا از این پول (روپیه) برای خرید محصولاتی نظیر اقلام کشاورزی یا داروئی از هند استفاده خواهد کرد.

رفیق احمد، رئیس فدراسیون سازمان صادرات هند امروز، چهارشنبه، گفت معادل قریب ۵۵۰ میلیون دلار به صورت روپیه به عنوان اولین قسط به این حساب واریز می شود.

وی افزود انتظا ر می رود جمعا معادل ۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار به حساب روپیه واریز شود ، اما نگفت این کار کی عملی می شود.

دهلی نو و تهران در واکنش به تحریم های تحت رهبری آمریکا، که استفاده از کانال های رایج برای پرداخت های ارزی به ایران را تقریبا نا ممکن می کند در ماه مارس توافق کردند این نقل و انتقال ها را با روپیه انجام دهند. از آن هنگام ببعد کسب و کارهای دو طرف قراردادهای معاملاتی را امضا کرده اند که ارزش آنها بیش از ۳ میلیارد دلار تخمین زده می شود و بیبشتر برای صدور اقلامی نظر برنج، گندم و اقلام داروئی است.

اظهار نظری های آقای احمد به فاصله ده روز پس از آن انجام گرفت که آمریکا برای چند کشور، از جمله هند، از تحریم های سخت و جدیدی که با هدف محدود ساختن فروش های نفتی ایران وضع شده است، معافیت هائی در نظر گرفت .

هیلاری کلینتون وزیر امورخارجه آمریکا روز دوازدهم ژوئن گفته بود این معافیت ها بدان جهت داده می شود که کشورهای مشمول واردات نفت خود را از ایران به میزانی قابل توجه کاهش داده اند.
XS
SM
MD
LG