لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۷

برای اولین بار در ایران واردات برق از صادرات پیشی گرفت


 یک نیروگاه برق در ایران
یک نیروگاه برق در ایران

در ایران آمارهای منتشر شده توسط وزارت نیرو حاکی از آن است که در فروردین ۱۴۰۱ واردات برق افزایشی ۶۷ درصدی داشته است. همچنین صادرات برق در این مدت افتی ۵۴ درصدی داشته و به این ترتیب، ایران برای اولین بار به واردکننده خالص برق تبدیل شد.

گزارش وزارت نیرو
گزارش وزارت نیرو

سخنگوی صنعت برق ایران در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: در شرایط کنونی میزان واردات نسبت به صادرات برق چربش دارد؛ به طوری که حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ مگاوات واردات و حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ مگاوات صادرات برق داریم. اکنون مشکلی در تأمین برق وجود ندارد، اما قطعا در شرایطی که محدودیت ایجاد شود، اولویت با تأمین برق داخل کشور خواهد بود.

گفتنی است چندی پیش وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران هم گفته بود: «ایران با کمبود ۱۰ هزار مگاوات برق در بخش صنعت روبه‌رو است و برای تأمین این میزان برق، به سرمایه‌گذاری شرکت‌های بزرگ طی چهار سال نیاز است که «آغاز شده است.» وی به میزان این سرمایه‌گذاری و منابع مالی لازم برای آن اشاره نکرد.

صدای آمریکا پیش ‌تر در گزارشهای خبری متعددی مشکل مدیریت منابع آب و برق کشور را مورد بررسی قرار داده و اعلام کرده بود که کارشناسان نسبت به کمبود آب و نبود برق در ادامه فصل بهار و تابستان در این استان و استانهای همجوار هشدار می‌دهند.

XS
SM
MD
LG