لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۳

کم‌آبی در تهران و افزایش نگرانی‌ها؛ «تفکیک کنتور» پیشنهادی برای کاهش مصرف آب


آبیاری اراضی جنوب تهران با آب آلوده
آبیاری اراضی جنوب تهران با آب آلوده

کاهش ۳۰ درصدی ورودی سدهای پنج‌گانه تهران، نگرانی‌ها را نسبت به وقوع بحران کم‌آبی در فصل گرما افزایش داده و خبرگزاری‌های رسمی در ایران گزارش داده‌اند که وضعیت آب در پایتخت «از مرز هشدار» گذشته است.

بنا بر اعلام شرکت آب و فاضلاب بیش از ۷۶ درصد مصرف آب در استان تهران از منابع آب تجدیدپذیر است، در حالی که منابع آبی تجدیدپذیر این منطقه «هر روز کمتر می‌شود.»

خبرگزاری مهر به نقل از بهزاد پارسا، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران گزارش داده است که میزان بارش در بیشتر ماه‌های سال آبی جاری، «کمتر از نرمال» است، در حالی که مصرف آب رو به افزایش است.

به گفته او، میزان سرانه مصرف آب در تهران «۲۴۰ لیتر» در شبانه‌روز است. این مقدار برای دیگر نقاط کشور «۲۰۰ لیتر» است.

از سویی، خبرگزاری ایسنا در گزارشی سرانه مصرف آب را «حدود ۲۲۰ تا ۲۳۰ لیتر در شبانه‌روز» اعلام کرده و نوشته است: «طبق الگوی استاندارد، مصرف هر تهرانی باید تا ۱۳۰ لیتر آب مصرف کند.»

این گزارش، افزایش دما، تغییر سبک زندگی و ارزان بودن آب را از دلایل مصرف بی‌رویه آن اعلام کرده و «تفکیک کنتورهای خانگی» را به عنوان راه‌کار کاهش مصرف ارائه داده و خواستار بازنگری نهادهای مسئول در «برخی قوانین» شده است.

همچنین محمد شهریاری، مدیرکل دفتر تأسیسات آبی و برق آبی شرکت آب منطقه‌ای تهران، در گفت‌وگویی با صدا و سیمای جمهوری اسلامی با تأکید بر این که «امکان تأمین آب کشاورزی برای پایین‌دست سدها وجود ندارد»، اعلام کرد، ذخایر سدهای تهران ۲۶۹ میلیون متر مکعب کاهش یافته است.

افزایش نگرانی‌ها نسبت به کم‌آبی در تهران در حالی است که تابستان گذشته قطعی آب و برق به یکی از بحران‌های اساسی در ایران تبدیل شد و اعتراضات گسترده‌ای را در چندین استان از جمله تهران در پی داشت.

XS
SM
MD
LG