لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۵

استیضاح فاطمی‌امین و اذعان به وجود «مافیای خودرو» در ایران؛ وزیر «صمت» برکنار شد


سیدرضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت دولت ابراهیم رئیسی
سیدرضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت دولت ابراهیم رئیسی

استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت (صمت) دولت ابراهیم رئیسی با ۱۶۲ رای به تصویب رسید و سیدرضا فاطمی امین برکنار شد. وضعیت بازار خودرو در ایران مهم‌ترین محور مباحث روز استیضاح بود که به برکناری این وزیر کابینه انجامید.

در جلسه روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی که تا ساعت دو بعدازظهر ادامه داشت، از مجموع ۲۷۲ نماینده حاضر در جلسه، ۱۶۲ نفر به استیضاح و برکناری وزیر صمت رای مثبت دادند. در مقابل ۱۰۲ نماینده مجلس هم مخالف استیضاح بودند. در این بین ۲ رای ممتنع و ۶ رای هم باطل اعلام شد.

شش ماه قبل هم فاطمی امین، وزیر صمت توسط همین مجلس استیضاح شده بود اما در آن روز استیضاح وزیر رای نیاورده بود.

در جریان جلسه امروز استیضاح، موافقان استیضاح در سخنانی به انتقاد از عملکرد وزیر پرداختند و او را فاقد صلاحیت برای ادامه این سمت دانستند.

وضعیت خودروسازی و بازار خودرو محوری‌ترین بخش انتقادات و یکی از دلایل اصلی طرح استیضاح بود.

وزیر صمت در سخنان خود ضمن دفاع از عملکرد خود بار دیگر به وجود «مافیای خودرو» اذعان و اعلام کرد که یکی از «معاونانش را به قصد کشت زدند.»

در جریان سخنان موافقان و مخالفان استیضاح وزیر صمت بارها به موضوع ادعای «اهدای خودروهای شاسی‌بلند» هم اشاره شد و فاطمی امین ضمن «کذب محض» دانستن این ادعا گفت: «اتهامی که نه در شأن دولت مردمی بود و نه در شأن مجلس انقلابی است. صرفا کذب محض بود. در چند روز گذشته بنده هرجا رفتم احساس کردم نگاه سنگینی به بنده است شما هم همین طور بودید.»

احمد علیرضابیگی، نماینده مجلس شورای اسلامی، چندی پیش در صحن علنی مجلس اعلام کرد که در ماجرای استیضاح قبلی وزیر صمت که ناکام ماند، وزارت صمت به منظور ایجاد تغییر نظر نمایندگان «حواله ۷۵ خودروی شاسی‌بلند» را بین نمایندگان توزیع کرده که به ادعای نمایندگان استیضاح کننده سبب تغییر رای برخی از نمایندگان شد و استیضاح قبلی رای نیاورد.

مقامات دولت این ادعا را «تکذیب» کردند. نماینده‌ای که این موضوع را طرح کرده بود هم به دادستانی احضار و روز شنبه به قوه قضاییه مراجعه کرد.

ابراهیم رئیسی نیز در این جلسه از وزیر خود دفاع کرد و از نمایندگان مجلس خواسته بود تا رای ندادن به استیضاح به «ثبات مدیریت» در وزارتخانه کمک کنند.

در نوبت بعدازظهر، لطف‌الله سیاهکلی یکی از نمایندگان موافق استیضاح در سخنانی که برای دقایقی مجلس را به تنش کشید، آمارهای ارائه شده در سخنان وزیر را به چالش کشید و «دروغ» دانست و خطاب به فاطمی امین گفت: «چرا آمار غلط را به رئیس جمهور می‌دهید که مقابل رهبر معظم انقلاب ارائه دهند؟» این نماینده مجلس وزارتخانه و وزیر را به «تحریف آمارها» متهم کرد.

XS
SM
MD
LG