لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۰

تأیید و تکذیب واگذاری ۷۵ خودرو شاسی‌بلند به مجلسی‌ها؛ نماینده تبریز: رئیسی خبر داشت


مجلس شورای اسلامی (رسانه‌های ایران)
مجلس شورای اسلامی (رسانه‌های ایران)

در حالی که وزیر «صمت» و سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی واگذاری ۷۵ دستگاه خودروی شاسی‌بلند به نمایندگان برای جلوگیری از استیضاح خود را تکذیب می‌کنند، احمد علیرضابیگی، نماینده افشاکننده این واگذاری، جزئیات بیشتری را درباره این موضوع فاش کرده است.

به گزارش خبرگزاری‌ها، نظام‌الدین موسوی، سخنگوی هیئت رئیسه مجلس، روز پنج‌شنبه هفتم اردیبهشت گفت: «این موضوع از سوی حراست قوه مقننه مورد بررسی قرار گرفت و کذب بودن آن مشخص شد.»

وی اضافه کرد که «هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان با قید فوریت» مسئله را بررسی می‌کند و به «طرح این اتهام از جانب نماینده مذکور» رسیدگی خواهد کرد.

همزمان رضا فاطمی امین، وزیر صنعت، معدن، و تجارت، در واکنش به اظهارات احمد علیرضابیگی، نماینده مجلس از تبریز، درباره ماشین‌های شاسی‌بلندی که برای جلوگیری از استیضاح به برخی نمایندگان داده شده است، گفت که «چنین اتهام فسادی در شأن دولت» نیست.

او در نامه‌ای به محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور، خواهان «تعقیب قضایی خطاکاران» شد و ادعا کرد که «چنین اظهاراتی به اعتماد عمومی» صدمه می‌زند و موجب «تضعیف سرمایه اجتماعی» می‌شود.

نامه وزیر صمت به قوه قضاییه در واکنش به اتهام فساد اقتصادی در دولت
نامه وزیر صمت به قوه قضاییه در واکنش به اتهام فساد اقتصادی در دولت
  • علیرضابیگی: رئیسی خبر داشت

احمدعلیرضا بیگی روز پنج‌شنبه با تأکید بر اظهارات پیشین خود، جزئیاتی درباره این خوردوها ارائه کرد و گفت که در این مورد، تأییدیه هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی را نیز دارد.

به گزارش وب‌سایت «رویداد ۲۴»، او تأکید کرد: «این‌که ۷۵ خودرو با مدل‌های فیدلیتی و دیگنیتی از خودروسازی بهمن خودرو وارد مجلس شده است و من مطرح کرده بودم، تایید هیات رییسه مجلس را هم دارد. ما در مجلس به صورت جدی می‌خواهیم تکلیف این موضوع روشن شود تا این شائبه از مجلس برداشته شود.»

او همچنین با اشاره به این‌که ابراهیم رئیسی، رئیس حمهوری اسلامی ایران، در جریان واگذاری این خودروها بوده است، گفت که «اقتصاد انحصاری و رانتی» در «مناصب قدرت، آلودگی ایجاد می‌کند.»

احمدعلیرضا بیگی اضافه کرد: «حتی رئیس‌جمهور هم به واسطه واگذاری‌های غیرقانونی خودرو در ۲۵ دی ماه دستور رسیدگی صادر کرد. یعنی این کار نشان می‌دهد این دستور با علم و اطلاع از چنین پدیده‌ای در دستگاه‌های مختلف از جمله مجلس بوده است.»

به گفته این نماینده مجلس، خودروسازان تلاش می‌کنند از جمله از طریق «همین واگذاری غیرقانونی خودرو به برخی نمایندگان و مسئولان مجلس» یک «پایگاه لابی» ایجاد کنند و «این موضوع هم، در هیئت رئیسه مجلس مورد رسیدگی قرار گرفته و حراست مجلس به آن رسیدگی کرده است.»

سیامک شجاعی، اقتصاددان، پیش از این به صدای آمریکا گفته که اقتصاد ایران نرمال و معمولی نیست و فساد، سوءمدیریت، و ساختار مافیایی، اقتصاد ایران را نابود کرده است.

فساد، سوء مدیریت و ساختار مافیایی، اقتصاد ایران را نابود کرده است
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:04:16 0:00

XS
SM
MD
LG