لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۸

یک روز پیش از استیضاح وزیر «صمت»، نماینده «افشاگر» به دادستانی احضار شد


احمد علیرضابیگی نماینده مجلس شورای اسلامی در کنار محمود احمدی‌نژاد رئیس اسبق دو دولت در جمهوری اسلامی
احمد علیرضابیگی نماینده مجلس شورای اسلامی در کنار محمود احمدی‌نژاد رئیس اسبق دو دولت در جمهوری اسلامی

استیضاح وزیر «صمت» دولت در حالی در روز یکشنبه انجام خواهد شد که جنجال‌های پیرامون آن که با طرح ادعای «اهدای ۷۵ خودروی شاسی‌بلند» در استیضاح قبلی به اوج رسید، همچنان ادامه دارد.

در تازه‌ترین تحول، احمد علیرضابیگی، نماینده‌ای که ادعای «خودروهای شاسی‌بلند» را مطرح کرد، از احضار خود به دادستانی خبر داد و اعلام کرد که صبح امروز برای پاسخگویی به دادستانی کل می‌رود.

احضار این نماینده چند روز پس از آن صورت می‌گیرد که رضا فاطمی امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت (صمت) در نامه‌ای به دادستان کل خواستار ورود «دادستانی» به موضوع «خودروهای شاسی‌بلند» شد و ادعا کرد که طرح این موضوع به «اعتماد عمومی و سرمایه اجتماعی کشور صدمه وارد کرده است.»

احمد علیرضابیگی، نماینده مجلس شورای اسلامی ایران
احمد علیرضابیگی، نماینده مجلس شورای اسلامی ایران

احمد علیرضابیگی، نماینده مجلس شورای اسلامی، چندی پیش در صحن علنی مجلس اعلام کرد که در ماجرای استیضاح قبلی وزیر صمت که ناکام ماند، وزارت صمت به منظور ایجاد تغییر نظر نمایندگان «حواله ۷۵ خودروی شاسی‌بلند» را بین نمایندگان توزیع کرده که به ادعای نمایندگان استیضاح کننده سبب تغییر رای برخی از نمایندگان شد و استیضاح قبلی رای نیاورد.

علیرضابیگی که در روزهای گذشته در برابر انکار و تکذیب‌های صورت گرفته بار دیگر بر موضع خود تاکید کرده بود خبر احضار خود به دادستانی و هیات «نظارت بر رفتار نمایندگان» را تایید کرد.

در پی طرح این ادعا، از انکار و تکذیب این موضوع توسط دولتی‌ها خبر دادند. نمایندگان مدعی بر گفته خود پافشاری کردند تا اینکه ششم اردیبهشت ماه رضا فاطمی امین خواستار ورود «دادستان کل کشور» به ماجرا شد.

این عضو کابینه ابراهیم رئیسی در هفته‌های اخیر با انتقادات فراوانی نسبت به عملکرد خودش مواجه شده است و طرح استیضاح مجدد او بار دیگر به جریان افتاد و طبق اعلام مجلس، روز یکشنبه (فردا) برگزار خواهد شد. او در نامه خود به دادستان که منجر به احضار احمد علیرضا بیگی شده ادعا کرده که اخبار مربوط به واگذاری خودرو به «اعتماد عمومی و سرمایه اجتماعی کشور صدمه وارد کرده است.»

در همین رابطه روزنامه کیهان نیز در شماره روز شنبه خود، خواستار «برخورد» با «نماینده افشاگر» و باز خواست «فرد مدعی این دروغ» شد. این روزنامه که توسط نماینده علی خامنه‌ای اراده می‌شود همچنین خواستار «تحت تعقیب» قرار گرفتن

«شبکه‌ای» شد که به تعبیر این روزنامه «این نوع عملیات روانی را تدارک» و محتوای آن را «توزیع می‌کند.»

استیضاح وزیر صمت دولت ابراهیم رئیسی در حالی روز یکشنبه آغاز خواهد شد که موسوی ناصر لارگانی، یکی دیگر از نماینده مجلس شورای اسلامی صبح شنبه در توییتر نوشت: «عین آبان سال گذشته معاونین و مدیران وزارتخانه با ماموریت ویژه راهی استان‌ها شده و لابی می‌کنند.»

XS
SM
MD
LG