لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۴

بلینکن: موضوع ایران بخش عمده گفت‌و‌گوها خواهد بود


آنتونی بلینکن - آرشیو
آنتونی بلینکن - آرشیو

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، عصر دوشنبه در اظهارات مطبوعاتی کوتاهی پیش از جلسه خود با رافائل گروسی، رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی، گفت که آمریکا از کار این سازمان قویا حمایت می‌کند.

او در حالی که در کنار آقای گروسی، که به واشنگتن سفر کرده است ایستاده بود، در سخنانی کوتاه به خبرنگاران گفت که کار این نهاد برای «حفظ صلح و ثبات در جهان» حیاتی است و نقش آن سازمان در نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران را اساسی خواند.

آقای بلینکن گفت، امروز صحبت‌های زیادی مطرح خواهد شد و «بخش بزرگی» از صحبت‌ها به مسئله ایران اختصاص خواهد داشت.

آقای گروسی هم در سخنان خود گفت مطالب زیادی برای بررسی در دستور کار است. وی از آن جمله به ایران و وضعیت کره شمالی و این که آمریکا چگونه از کار این سازمان در خصوص استفاده از صلح آمیز از انرژی هسته‌ای حمایت می‌کند،‌ اشاره کرد.

در ایران، ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، دوشنبه شب در سخنانی تلویزیونی که در ایران پخش شد، مدعی شد که ایران میز مذاکرات را ترک نکرده است.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، نیز صبح دوشنبه مذاکرات انجام‌شده میان انریکه مورا، نماینده اتحادیه اروپا، و علی باقری، معاون سیاسی وزیر خارجه ایران، در تهران را سازنده دانسته و گفته بود طی یک توافق دوسویه، گفت‌وگو در روزهای آینده در بروکسل «درباره موانع و چالش‌های به نتیجه نرسیدن مذاکرات وین» ادامه خواهد یافت.

اما به گزارش رویترز، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، نیز که روز دوشنبه نسبت به گفت‌و‌گوی دیپلمات‌های این اتحادیه و ایران در بروکسل ابراز امیدواری کرده بود، شامگاه دوشنبه گفت که هیچ برنامه‌ای برای این دیدار در کار نیست و قطعا دیداری در روز پنجشنبه آینده برگزار نخواهد شد.

با ادامه خودداری از ایران از مشخص کردن تاریخی برای ادامه مذاکرات هسته‌ای، کشورهای غربی نسبت به گسترش فعالیت‌های هسته‌ای ایران ابراز نگرانی کرده‌اند.

ایران پس از شش دور مذاکره برای احیای برجام در وین، هنوز به میز مذاکرات بازنگشته است.

XS
SM
MD
LG