لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۴

ربیعی: آسیب به تاسیسات اتمی کرج محدود «به سقف یکی از سوله‌ها» بود


علی ربیعی - آرشیو
علی ربیعی - آرشیو

علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران، روز سه شنبه ۱۵ تیر با «خرابکارانه» توصیف کردن حمله دو هفته پیش به یکی از ساختمان های سازمان انرژی اتمی ایران در اطراف کرج گفت این حمله «منجر به آسیب قابل توجه انسانی و تجهیزاتی نشده است.»

به گزارش رسانه‌های ایران، ربیعی گفت: «آسیب مختصری به سقف یکی از سوله ها وارد شده که در حال تعویض آن هستند.»

تلویزیون دولتی ایران دوم تیرماه بدون ذکر جزئیات و چگونگی این حمله، اعلام کرده بود برنامه هسته‌ای ایران مختل نشده است.

با این همه، رسانه‌های اسرائیل روز دوشنبه این هفته اعلام کردند بررسی‌ها نشان می‌دهد «حمله پهپادی» به یکی از تاسیسات مرتبط به سازمان انرژی اتمی در کرج، خسارت‌های جدی داشته و این تاسیسات یا بخشی از آن را از کار انداخته است.

همچنین، طبق گزارش «تایمز اسرائیل» عکس‌های شرکت خدمات اطلاعات «اینتل‌لب» و دیگر تصاویر نشان می‌هد یک سوراخ بزرگ در سقف سالن فعالیت، ایجاد شده است.

سخنگوی دولت ایران به این گزارش ها واکنش نشان داده و مدعی شده است: «عکس هوایی که در برخی رسانه ها از آسیب وارده به این سایت منتشر شده، در واقع تصویری است که بعد از برداشتن سقف جهت تعمیر،‌ به صورت عکس هوایی گرفته اند و تفاسیر انجام گرفته در فضای رسانه ای دقیق نیست.»

ولی شماری از کارشناسان شبکه تلویزیونی «کان نیوز» در اسرائیل پس از بررسی تصاویر اعلام کرده اند تمامی تجهیزات موجود در این حمله «یا به طور کامل از بین رفته و یا از کار افتاده است.»

تاسیسات کرج، شرکتی با نام «شرکت فناوری سانتریفوژ ایران» یا «تسا» است که در نزدیکی کرج واقع شده است.

هیچ کس تاکنون مسئولیت آن حمله را برعهده نگرفته است. اما علی یونسی، وزیر اسبق اطلاعات ایران گفته است که سازمان جاسوسی موساد نفوذ بالایی در ایران پیدا کرده است.

XS
SM
MD
LG