لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۹

اختصاصی؛ کاخ سفید: بازگرداندن آمریکایی‌های زندانی در اولویت است، نه مذاکره هسته‌ای با جمهوری اسلامی


جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید
جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید

جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید، روز جمعه در پاسخ به سئوال بخش فارسی صدای آمریکا در مورد زمان آزادی زندانیان آمریکایی ایرانی‌تبار و بازگشت آنها به آمریکا گفت واشنگتن پیگیر وضعیت روحی-روانی و همچنین سلامت جسمانی این زندانیان از طریق سفارت سوئیس (به عنوان حافظ منافع آمریکا) در ایران است.

جان کربی گفت: «آنها هنوز در حصر خانگی هستند. ما از طریق سوئیسی‌ها توانسته‌ایم وضعیت آنها را جویا شویم و به نظر می‌رسد با توجه به شرایطی که گذرانده‌اند یعنی حبس در زندان اوین که وضعیت بی رحمانه برای نگهداری زندانیان است، از سلامت نسبتاً خوبی برخوردارند و روحیه نسبتاً خوبی دارند. من به روز رسانی در مورد اینکه این حبس خانگی چه زمانی پایان می یابد و تحت چه شرایطی رخ می دهد، ندارم. ما هنوز در حال کار با ایرانی‌ها هستیم که چگونه می‌توانیم برای آزادی نهایی آنها مذاکره کنیم و فکر می‌کنم شما می‌توانید درک کنید که من نمی توانم در حال حاضر بیش از این حد وارد جزئیات شوم تا زمانی که آن توافق به پایان برسد.»

حدود سه هفته پیش در یک تحول مهم «در مسیر آزادی» پنج آمریکایی دوتابعیتی محبوس در زندان‌های جمهوری اسلامی، چهار نفر از آنها به بازداشت خانگی «در یک هتل در تهران» منتقل شدند که به نظر می‌رسد «گامی به‌ پیش» در «توافق مبادله گروگان‌ها» بین ایالات متحده و ایران به شمار آید. یک نفر نیز از پیش در حبس خانگی بود.

این اولین گام از توافقی است که بر اساس آن ۶ میلیارد دلار دارایی‌ مسدود شده ایران در کره جنوبی در ازای اجازه خروج این پنج شهروند آمریکایی از ایران، آزاد می‌شود.

جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید، همچنین درباره ادعای یکی از مقامات تهران در مورد از سرگیری گفتگوهای هسته ای گفت: «ما درگیر بحث یا مذاکره فعال با ایرانی ها بر سر جاه طلبی هسته ای آنها نیستیم. فعلا چنین چیزی در حال رخ دادن نیست. به وضوح بگویم که اولویت ما در مذاکره با ایرانی ها بر این تمرکز دارد که شهروندان آمریکایی خود را ایمن به خانه برگردانیم. اما اولویت شماره دو در قبال ایران این است که اطمینان حاصل کنیم که به رفتار بی ثبات کننده ایران در سراسر منطقه پاسخ می دهیم. آنها همچنان از شبکه های تروریستی در منطقه شامات و فراتر از آن حمایت می کنند. آنها همچنان به کشتی ها در تنگه هرمز حمله می کنند. آنها همچنان از روسیه با ارسال هواپیماهای بدون سرنشین برای کشتن اوکراینی‌های بی‌گناه حمایت می‌کنند، بنابراین ما بر این مسائل تمرکز داریم تا بتوانیم با این رفتارهای بی‌ثبات‌کننده مقابله کنیم. بنابراین در حال حاضر یک مذاکره فعال هسته ای در جریان نیست و من پیش بینی نمی کنم که در آینده نزدیک نیز صورت بگیرد.»

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، نیز ۲۵ تیر در گفت وگو با شبکه تلویزیونی «سی بی اس» در مورد اینکه آیا آمریکا به یک «توافق واقعی» در مورد برنامه هسته ای با ایران نزدیک است یا نه گفت: «در ارتباط با برنامه هسته‌ای، به هیچ توافقی نزدیک نیستیم.»

رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم این هفته در سخنانی در موسسه روابط بین‌الملل سوئد گفت: «متاسفانه به نقطه‌ای نرسیده‌ایم که بتوانیم بگوییم در زمینه برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی، همه کارها خوب پیش می‌رود.»

مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی خاطرنشان کرد که با توجه به این نگرانی‌های فوری، جمهوری اسلامی بیش از هر زمان دیگر باید شرایطی را فراهم آورد تا آژانس با «تمام اطلاعات» و «حداکثر شفافیت» بتواند صلح آمیز بودن برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی را تایید کند.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG