لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۵

مقام آمریکایی: اگر توافق با آژانس اجرا شود انتظار نمی‌رود شورای حکام جلسه ویژه‌ ایران بگذارد


به تازگی رافائل گروسی (چپ) دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و دیگر مقامات جمهوری اسلامی در تهران دیدار کرد.
به تازگی رافائل گروسی (چپ) دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و دیگر مقامات جمهوری اسلامی در تهران دیدار کرد.

یک مقام آمریکایی روز چهارشنبه گفت واشنگتن انتظار ندارد در صورت اجرای توافق اعلام شده ایران و آژانس برای جایگزین کردن دوربین‌های کارگاه قطعات سانتریفیوژ در کرج، نشستی از سوی شورای حکام در سال جاری میلادی در این خصوص برگزار شود.

به گزارش رویترز، این مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، گفت: «پیش‌بینی نمی‌کنیم اگر آن طور که با رئیس [آژانس بین‌المللی انرژی اتمی] موافقت شده است [توافق] اجرا شود، نیازی به تشکیل [جلسه] ویژه شورای حکام درباره این مجموعه از مسائل تا قبل از پایان سال [جاری میلادی] باشد.»

او گفت: «البته اگر تنش‌های هسته‌ای جدیدی وجود داشته باشد ما بر این اساس واکنش نشان خواهیم داد.»

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه اعلام کرد به‌زودی دوربین‌های نظارتی جدید خود را در یک کارگاه ساخت قطعات دستگاه‌های سانتریفیوژ در کرج نصب می‌کند.

آژانس با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که این اقدام طبق توافقی که روز چهارشنبه میان رافائل گروسی، رئیس آژانس، و محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، به دست آمد صورت می‌گیرد.

به گفته آژانس دوربین‌هایی که قرار است در روزهای آینده نصب شوند، جایگزین دوربین‌هایی خواهند شد که اوایل امسال از تأسیسات کرج خارج شده بودند. مسئله دوربین‌های مرکز کرج یکی از موارد مورد اختلاف ایران و آژانس بوده است که باعث ابراز نگرانی‌‌های بین المللی در مورد نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران شد.

XS
SM
MD
LG