لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۳۴

امضای هشت سند همکاری میان ایران و مجارستان


Braziliya - Santa Klaus<br />
<br />
<br />
<br />
&nbsp;
Braziliya - Santa Klaus<br /> <br /> <br /> <br /> &nbsp;

ایران و مجارستان هشت سند تفاهم همکاری از جمله موافقت‌نامه پرهیز از اخذ مالیات مضاعف و موافقت‌نامه تشویق سرمایه‌گذاری امضا کردند.

ویکتور اوربان نخست‌وزیر مجارستان که در صدر هیئتی بلندپایه شامل چندین وزیر کابینه این کشور به تهران سفر کرده، روز دوشنبه با اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهوری ایران دیدار کرد.

آقای جهانگیری در این دیدار ضمن ابراز تاسف از کاهش روابط دو کشور در سال‌های اخیر با وجود روابط سیاسی ۹۰ ساله، گفت "جمهوری اسلامی ایران از حضور شرکت های مجارستانی برای سرمایه‌گذاری در زمینه‌های مختلف در ایران استقبال می‌کند. امیدوارم بخش خصوصی دو کشور از این فرصت در جهت توسعه همکاری‌های تجاری و اقتصادی تهران- بوداپست استفاده کند."

معاون اول حسن روحانی، امضای سند "اجتناب از اخذ مالیات مضاعف" را یک سند پایه‌ای برای توسعه همکاری‌های اقتصادی دو کشور توصیف کرد.

آقای اوربان هم تاکید کرد مجارستان قاطعانه خواستار ارتباط و دوستی میان دو ملت و به خصوص جوانان دو کشور است.

به گفته نخست وزیر مجارستان، برای این کشور مایه خوشحالی و خرسندی است که جمهوری اسلامی ایران دوباره می‌تواند وارد جریان اقتصاد بین‌المللی شود.

بنا بر اعلام دفتر معاون اول ریاست جمهوری ایران اسناد امضا شده بین دو کشور یادداشت تفاهم همکاری و رایزنی‌های سیاسی میان وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و وزارت خارجه و تجارت مجارستان؛ موافقت‌نامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف و جلوگیری از فرار مالیاتی؛ موافقت‌نامه همکاری‌های اقتصادی؛ قصدنامه تشویق سرمایه گذاری؛ یادداشت تفاهم در زمینه میراث فرهنگی و گردشگری؛ برنامه مبادلات فرهنگی، علمی و آموزشی؛ یادداشت تفاهم همکاری‌های پزشکی و بهداشتی و موافقت‌نامه همکاری در زمینه فناوری ارتباطات بوده است.

XS
SM
MD
LG