لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۱

دیوان عالی ایران درخواست تجدیدنظر نازنین زاغری را رد کرد


آخرین درخواست تجدیدنظر نازنین زاغری، شهروند ایرانی بریتانیایی، برای تغییر حکم پنج سال زندان او از سوی دیوان عالی جمهوری اسلامی رد شده است.

نازنین زاغری رتکلیف که حدود یکسال پیش به اتهام «اقدام در براندازی نرم» توسط سپاه پاسداران بازداشت شد، سال گذشته به پنج سال حبس محکوم شد.

ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری روز دوشنبه چهارم اریبهشت به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که خانواده خانم زاغری در روزهای اخیر با خبر شده‌اند که دیوان عالی کشور با آخرین تقاضای تجدید نظر آنان مخالفت کرده است.

تقاضای تجدید نظر در حکم نازنین زاغری پیش از این نیز رد شده بود.

خانم زاغری نوروزسال ۹۵ برای دیدار با خانواده خود به همراه دختر خردسال خود به کرمان سفر کرده بود که به هنگام بازگشت به بریتانیا در فرودگاه تهران بازداشت شد. او کارمند بنیاد خیریه وابسته به رویترز است.

همسر او پیشتر اعلام کرده بود که دو جلسه دادگاه خانم زاغری پشت درهای بسته و بدون حضور نزدیکان او و رسانه‌ها برگزار شده است. به گفته ریچارد رتکلیف، پس از گذشت یکسال، برگزاری دادگاه و مخالفت با درخواست تجدید نظر، دستگاه قضایی ایران هنوز جزئیات اتهامات خانم زاغری را اعلام نکرده است.

او اتهامات سپاه پاسداران که خانم زاغری را به مشارکت در پروژه‌های «براندازی نرم» متهم کرده، و به عنوان یکی از «سرشبکه‌های اصلی موسسات معاند» نام برده بود،به شدت رد کرد.

چندی پیش همسر خانم زاغری با بیان اینکه او ۹ ماه از بازداشت خود را در سلول انفرادی سپری کرد نسبت به وضعیت وخیم جسمی و روحی او ابراز نگرانی کرد. این زندانی امنیتی در حال حاضر در بند زنان زندان اوین به سر می‌برد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG