لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۰

پایان اعتصاب غذای آرش صادقی؛ گلرخ ایرایی به مرخصی آمد


گلرخ ابراهیمی و همسرش آرش صادقی
گلرخ ابراهیمی و همسرش آرش صادقی

امیر رئیسیان، وکیل آرش صادقی اعلام کرد که گلرخ ابراهیمی ایرایی، زندانی سیاسی و همسر آرش صادقی از زندان به مرخصی آمده است.

آقای رئیسیان روز سه شنبه ۱۴ دیماه به خبرگزاری ایسنا گفت که خانم ایرایی با تودیع وثیقه برای چند روز به مرخصی آمده و این مرخصی قابل تمدید است.

او با بیان اینکه آرش صادقی نیز سه شنبه شب به بیمارستان منتقل می‌شود و روند درمان را طی می‌کند ابراز امیدواری کرد که گلرخ ایرایی تا پایان درمان آرش صادقی در بیرون از زندان باشد و دیوان عالی کشور هم دستور توقف حکم را بدهد.

آقای رئیسیان سه روز پیش اعلام کرده بود که دادستانی برای مرخصی آرش صادقی و همسرش تقاضای وثیقه کرده است.

صادقی، زندانی سیاسی و فعال دانشجویی محروم از تحصیل، در اعتراض به بازداشت و محاکمه همسرش، گلرخ ابراهیمی ایرایی اعتصاب غذای نامحدود خود را از بیش از ۷۰ روز پیش آغاز کرد.

او در نامه‌ای ضمن بازشمردن نقض حقوق قانونی همسرش نوشته بود که «در این آوردگاه نابرابر، تنها دارایی من جانم است، تا پایان این راه که همانا احقاق حقوق همسرم می‌باشد، خواهم ایستاد.»

گلرخ ابراهیمی ایرایی، همسر آرش صادقی به جرم «تبلیغ علیه نظام و توهین به مقدسات» به ۶ سال زندان محکوم شده و به گزارش سازمان عفو بین‌الملل به دلیل نوشتن یک داستان که حتی چاپ نشده در دادگاه محکوم شده است.

پایان اعتصاب غذای آرش صادقی؛ برای او و همسرش چه اتفاقی می افتد

اعتصاب غذای آرش صادقی طی هفته‌های اخیر واکنش‌های بسیاری برانگیخت. در آخرین واکنش‌ها، سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای ضمن انتقاد از تاخیر در آزادی آقای صادقی از دستگاه قضایی ایران خواست که با جان این زندانی سیاسی بازی نکند.

این سازمان ضمن تاکید بر لزوم آزادی فوری آقای صادقی، خواستار دسترسی او به مرکز درمانی تخصصی، مطابق با معیارهای پزشکی و مستقل شده‌است.

آقای رئیسیان در توضیح محکومیت این زندانی گفت که آرش صادقی به اتهامات اجتماع و تبانی، نشر اکاذیب و تبلیغ علیه نظام به ۱۰ سال حبس (به دلیل تعدد جرم) محکوم شده و چهار سال هم از قبل محکومیت داشت که قاضی صلواتی رییس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب محکومیت وی را به یک و نیم برابر تبدیل کرده است.

به گفته او مجموع محکومیت آرش صادقی ۱۵ سال حبس است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG