لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۵

وخامت حال زندانیان در اعتصاب غذا؛ توفان توییتری در حمایت از آرش صادقی


نقشه ترندهای توییتر در منطقه ایران که عموما مربوط به آرش صادقی است
نقشه ترندهای توییتر در منطقه ایران که عموما مربوط به آرش صادقی است

همزمان با اعلام وخامت حال آرش صادقی، زندانی سیاسی در اعتصاب غذا، کاربران ایرانی یک توفان توییتری در حمایت از او به راه انداختند.

بنا به گزارش وبسایت هرانا، آرش صادقی یکشنبه شب ۵ دی ماه، «در اثر تپش قلب، تنگی نفس و افت فشار شدید و حالت تهوع و بالا آوردن مقادیر زیادی خون به بیمارستان طالقانی منتقل شد».

از زمان اعلام آغاز اعتصاب غذای این دانشجوی محروم از تحصیل، ۶۴ روز می‌گذرد.

آقای صادقی که به ۱۹ سال زندان محکوم شده در اعتراض به بازداشت همسرش دست به اعتصاب غذای اعتراضی زده و در نامه‌ای ضمن بازشمردن نقض حقوق قانونی همسرش نوشته بود که «در این آوردگاه نابرابر، تنها دارایی من جانم است، جانم تا پایان این راه که همانا احقاق حقوق همسرم می‌باشد، خواهم ایستاد.»

گلرخ ابراهیمی ایرایی، همسر آرش صادقی به جرم «تبلیغ علیه نظام و توهین به مقدسات» به ۶ سال زندان محکوم شده و به گزارش سازمان عفو بین‌الملل به دلیل نوشتن یک داستان که حتی چاپ نشده در دادگاه محکوم شده است.

کاربران ایرانی شرکت کننده در توفان توییتری با هشتگ‌هایی مانند savearash و freearash به وضعیت ناگوار جسمانی آرش صادقی اشاره کرده و خواستار آزادی او و گلرخ ایرایی شده‌اند.

همزمان با آرش صادقی، چند زندانی دیگر در زندان‌های مختلف کشور در اعتصاب غذا به سر می‌برند و حال آنها وخیم گزارش شده است.

مرتضی مرادپور یک روز پس از آرش صادقی در زندان تبریز دست به اعتصاب غذای اعتراضی زده و خواستار اعمال ماده‌ ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی است که منجر به آزادی او از زندان می‌شود.

خانواده و دوستان آقای مرادپور نیز در مقابل زندان چند مورد تجمع برپا کردند که با آنها برخورد شده است.

سلامتی مرتضی مرادپور در پی اعتصاب غذای طولانی با خطر جدی مواجه است.

همچنین وضعیت جسمانی علی شریعتی، زندانی سیاسی در پنجاه و ششمین روز اعتصاب غذا وخیم گزارش شده و چندین مرتبه او را به درمانگاه منتقل کرده‌اند.

سعید شیرزاد در زندان رجایی شهر کرج و حسن رستگاری در زندان ارومیه از دیگر زندانیان در اعتصاب غذا هستند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG