لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۹

درخواست آزادی «آرش صادقی» زندانی سیاسی ترند اول توئیتر در جهان شد


گلرخ ابراهیمی و همسرش آرش صادقی
گلرخ ابراهیمی و همسرش آرش صادقی

کاربران توییتر با یک توفان توییتری هشتگ مربوط به آرش صادقی را به رتبه اول ترند جهانی رساندند. این فعال سیاسی زندانی بیش از دو ماه است که در اعتصاب غذا به سر می‌برد و به گفته نزدیکانش سلامت او با خطر جدی مواجه شده است.

بی‌توجهی مسئولان قضایی نسبت به خواسته‌های آرش صادقی و وخامت حال او باعث شد تا کاربران ایرانی برای دومین بار در یک هفته فراخوانی برای توفان توییتری منتشر کنند و این بار هشتگ #savearash (آرش را نجات دهید) روز جمعه ۱۰ دی به جمع ترندهای برتر دنیا راه پیدا کرد و برای چند ساعتی ترند اول جهانی بود.

آقای صادقی که به ۱۹ سال زندان محکوم شده در اعتراض به بازداشت همسرش گلرخ ابراهیمی ایرایی اعتصاب غذای نامحدود خود را از بیش از دو ماه پیش آغاز کرد. از زمان اعلام این اعتصاب غذا ۶۸ روز می‌گذرد که می‌تواند منجر به مرگ شود.

شهناز کریم بیگی مادر مصطفی کریم بیگی (یکی از کشته‌شدگان در اعتراضات مردمی عاشورای ۱۳۸۸) به مسعود باستانی٬ روزنامه‌نگار گفته که تماس‌های هر روزه آرش صادقی از زندان با او قطع شده و مادر گلرخ ایرایی هم اعلام کرده که آرش در حال مرگ است و «هر لحظه خون بالا می‌آورد.»

در این توفان توییتری٬ نمایندگان مجلس و سایر مقامات جمهوری اسلامی که در توییتر حضور دارند نیز مورد خطاب قرار گرفتند و از جمع آنها محمود صادقی نماینده تهران پاسخ داد «در حد مقدورات» به زندانیان فعال مدنی به ویژه آرش صادقی و علی شریعتی کمک خواهد کرد.

آرش صادقی چرا زندانی است؟

آرش صادقی٬ دانشجوی محروم از تحصیل به یکی از سنگین ترین احکام علیه فعالان سیاسی و مدنی محکوم شده و همسرش نیز در زمانی که او زندانی بود٬ به اتهام «تبلیغ علیه نظام و توهین به مقدسات» به ۶ سال زندان محکوم شد.

به گزارش سازمان عفو بین‌الملل خانم ایرایی به دلیل نوشتن یک داستان که حتی چاپ نشده در دادگاه محکوم شده است.

آقای صادقی در هنگام اعتصاب غذا در نامه‌ای ضمن بازشمردن نقض حقوق قانونی همسرش نوشته بود که «در این آوردگاه نابرابر، تنها دارایی من جانم است، جانم تا پایان این راه که همانا احقاق حقوق همسرم می‌باشد، خواهم ایستاد.»

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG