لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۶

سپاه پاسداران: نازنین زاغری در "براندازی نرم" مشارکت داشت


نازنین زاغری، شهروند ایرانی‌ بریتانیایی زندانی در ایران همراه با دخترش.
نازنین زاغری، شهروند ایرانی‌ بریتانیایی زندانی در ایران همراه با دخترش.

سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که نازنین زاغری، شهروند ایرانی‌ بریتانیایی زندانی در پروژه‌های "براندازی نرم" فعالیت داشته و یکی از "سرشبکه‌های اصلی" بوده است.

"سپاه ثارالله" استان کرمان روز چهارشنبه، ۲۶ خرداد برای نخستین بار جزئیاتی از دلایل بازداشت و محل نگهداری خانم زاغری را اعلام کرده است.

نازنین زاغری، ۳۷ ساله، که برای دیدار با خانواده خود به ایران سفر کرده بود، ۱۵ فروردین ماه هنگامی که قصد بازگشت به بریتانیا را داشت در فرودگاه امام خمینی به همراه دختر دو ساله خود توسط ماموران سپاه بازداشت و به کرمان منتقل شد.

در اطلاعیه سپاه کرمان آمده که خانم زاغری "با عضویت در شرکت‌ها و موسسات بیگانه در طراحی و اجرای پروژه‌های رسانه‌ای و سایبری با موضوع براندازی نرم نظام مقدس جمهوری اسلامی مشارکت داشته است."

سپاه همچنین مدعی شده که او "از سرشبکه های اصلی موسسات معاند بوده که تحت هدایت و حمایت سرویس های رسانه‌ای و جاسوسی دولت‌های بیگانه فعالیت‌های مجرمانه خود را طی سالیان گذشته انجام داده است."

نازنین زاغری به عنوان مدیر پروژه برای بنیاد "تامسون رویترز"، بازوی خیریه خبرگزاری رویترز کار می‌کرد که به توسعه رسانه‌ای در سراسر جهان کمک می‌کند.

ریچارد رتکلیف، همسر خانم زاغری هم با ابراز نگرانی از وضعیت همسر زندانی و فرزند خردسالش از مقامات ایران خواسته تا نازنین زاغری را آزاد کنند اما در عین حال به او تصویه شده که از سفر به ایران خودداری کند.

به تازگی جشن تولدی برای فرزند نازنین زاغری در مقابل سفارت ایران در لندن برگزار شد.

سپاه کرمان فعالیت‌های انجام شده برای اطلاع‌رسانی درباره وضعیت خانم زاغری را "جوسازی گسترده" به قصد اخلال در "عزم راسخ پاسداران انقلاب" توصیف کرده است.

همچنین عنوان شده که نازنین زاغری در مدت بازداشت "در یک سوئیت در زندان کرمان" نگهداری شده و "به طور مرتب با خانواده خود تماس تلفنی و ملاقات حضوری داشته است".

بنا بر اطلاعیه سپاه کرمان، پرونده برای انجام مراحل قضایی به تهران ارسال شده و "تحقیقات تکمیلی" توسط سازمان اطلاعات سپاه در حال انجام است.

XS
SM
MD
LG