لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۴

همسر نازنین زاغری: اتهامات سپاه "جنون آمیز" است


نازنین زاغری و دختر خردسالش در ایران توسط سپاه پاسداران بازداشت شدند. دختر او بعدا آزاد شد.
نازنین زاغری و دختر خردسالش در ایران توسط سپاه پاسداران بازداشت شدند. دختر او بعدا آزاد شد.

ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری در گفت‌وگو با صدای آمریکا تاکید می‌کند که اتهامات وارد شده به همسرش از سوی سپاه "جنون آمیز" است و خانم زاغری باید هرچه سریعتر آزاد شود.

نازنین زاغری، شهروند ایرانی‌ بریتانیایی روز ۲۶ خرداد از سوی سپاه پاسداران به مشارکت در پروژه‌های "براندازی نرم" متهم شد و به عنوان یکی از "سرشبکه‌های اصلی" معرفی شد.

آقای رتکلیف می‌گوید که از طریق مطبوعات از این اتهامات مطلع شده است: "۱۰ روز پیش به نازنین گفتند که به زودی آزاد خواهد شد اما ظاهرا فردی مداخله کرده و مانع شده است. حالا هم که به زندان اوین منتقل شده و این اتهامات علیه او مطرح شده است."

او اتهامات مطرح شده علیه همسرش را که به همراه دختر خردسالش برای دیدار خانواده به ایران سفر کرده بود "جنون‌آمیز" توصیف کرده است.

نازنین زاغری، ۳۷ ساله، که برای دیدار با خانواده خود به ایران سفر کرده بود، ۱۵ فروردین ماه هنگامی که قصد بازگشت به بریتانیا را داشت در فرودگاه امام خمینی به همراه دختر دو ساله خود توسط ماموران سپاه بازداشت و به کرمان منتقل شد.

خانم زاغری به عنوان مدیر پروژه برای بنیاد "تامسون رویترز"، بازوی خیریه خبرگزاری رویترز کار می‌کرد که به توسعه رسانه‌ای در سراسر جهان کمک می‌کند.

آقای رتکلیف می‌گوید که در تمام مدت بازداشت همسرش، او اجازه دسترسی به وکیل نداشته و وکیلی هم که از سوی پدر خانم زاغری تعیین شده منتظر تایید از سوی دادگاه انقلاب است.

او از ادامه تلاش‌های خود برای آزادی خانم زاغری خبر داده و می‌گوید که به سفارت ایران در لندن مراجعه کرده وبا جرمی کوربین رئیس حزب کارگر هم دیدار خواهد کرد. اما فکر می‌کند که این بازداشت به یک "جنجال سیاسی" تبدیل شده و در این مقطع کار زیادی از دستش برنمی‌آید.

XS
SM
MD
LG