لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۷

کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل با تصویب قطعنامه‌ای نقض گسترده حقوق بشر از سوی جمهوری اسلامی را محکوم کرد


جلسه کمیته حقوق بشر سازمان ملل درباره نقض حقوق بشر در ایران؛ آرشیو
جلسه کمیته حقوق بشر سازمان ملل درباره نقض حقوق بشر در ایران؛ آرشیو

کمیته سوم هفتاد و هشتمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز چهارشنبه ۲۴ آبان، با اکثریت آرا، قطعنامه پیشنهادی کانادا در محکومیت نقض گسترده حقوق بشر توسط جمهوری اسلامی را تصویب کرد.

آبرام پیلی، معاون نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، با اشاره به تصویب این قطعنامه، با مردم ایران که «علیه ظلم و خشونت و برای رسیدن به آینده‌ای آزاد و دموکراتیک مبارزه می‌کنند» اعلام همبستگی کرد.

او در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «امروز، ما به ۷۹ عضو دیگر سازمان ملل پیوستیم تا نقض وحشتناک حقوق بشر توسط رژیم ایران را محکوم کنیم. ما در کنار مردم ایران هستیم تا به مبارزه علیه ظلم و خشونت و رسیدن به آینده‌ای آزاد و دموکراتیک ادامه دهند.»

قطعنامه حقوق بشری مجمع عمومی سازمان ملل با ۸۰ رای موافق و ۲۹ رای مخالف تصویب شد. ۶۵ کشور هم به این قطعنامه رای ممتنع دادند یا در جلسه غایب بودند.

این قطعنامه پس از بررسی «دستور کار وضعیت‌های حقوق بشری و گزارش‌های گزارشگران ویژه» و تصویب در کمیته سوم، یکماه بعد در صحن مجمع عمومی سازمان ملل به رای گذاشته می‌شود.

مرگ مشکوک زندانیان در زندانهای جمهوری اسلامی، افزایش فشار به زنان ایرانی به بهانه حجاب، بازداشت خودسرانه و بی‌دلیل ایرانیان دو تابعیتی و شهروندان کشورهای دیگر و همچنین وضعیت نامناسب مهاجران افغان در ایران از جمله مواردی بوده است که اعضای سازمان ملل متحد نسبت به نقض گسترده آنها در ایران تحت لوای جمهوری اسلامی معترض بودند.

معاونت امور بین‌الملل قوه قضاییه جمهوری اسلامی اما تصویب قطعنامه پیشنهادی کانادا را محکوم کرد و در بیانیه‌ای نوشت: «حقوق بشر بیش از هر زمان دیگری سیاست زده شده و استانداردهای دوگانه و رویکردهای تبعیض‌آمیز در این حوزه موج می‌زند.»

کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل ۲۵ آبان پارسال هم با ۷۹ رای موافق، ۲۸ رای مخالف و ۶۸ رای ممتنع، جمهوری اسلامی را در زمینه برخورد غیرانسانی با معترضان ایرانی محکوم کرد که این قطعنامه ۲۴ آذر ماه ۱۴۰۱ در صحن مجمع عمومی سازمان ملل با ۸۰ رای موافق تصویب شد.

۲۳ آذر ۱۴۰۱ هم قطعنامه «پایان دادن به عضویت جمهوری اسلامی در کمیسیون مقام زن برای بقیه دوره ۲۰۲۲-۲۰۲۶ » در شورای همکاری اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل که کمیسیون مقام زن زیر مجموعه آن قرار دارد، به تصویب رسید که به عضویت ایران در این کمیسیون پایان بخشید.

XS
SM
MD
LG