لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۱

اطلاعات سپاه می‌گوید ۱۰ شهروند بهائی را در استان‌های تهران و البرز بازداشت کرده است


بازداشت شهروندان بهائی
بازداشت شهروندان بهائی

سازمان اطلاعات سپاه شهریار مدعی شد که «یک شبکه ضد امنیت و تبلیغی ترویجی فرقه ضاله بهائیت» در غرب استان تهران و استان البرز را منهدم کرده است.

خبرگزاری فارس، نزدیک به نهادهای امنیتی، روز پنجشنبه ۱۸ آبان به نقل از فیاض الهیاری، فرمانده بسیج امیرالمومنین شهریار، گزارش داد که ۱۰ نفر در این رابطه بازداشت شده‌اند.

این مقام حکومتی به هویت، زمان بازداشت این افراد و محل نگهداری آنها اشاره‌ای نکرده است.

به تازگی منابع حقوق بشری از بازداشت ۱۴ شهروند بهائی از جمله والدین دو کودک خردسال در شهرهای کرج و همدان خبر دادند.

به گزارش هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، ماموران حکومتی روز سه‌شنبه ۱۶ آبان، پنج شهروند به نام‌های ایمان احسانی، ایرن رحمانی، فواد طائفی و رضا و فهیمه یزدی را در کرج بازداشت کردند.

بنا بر این گزارش، بازداشت ایمان احسانی و ایرن رحمانی موجب شده که دو کودک ۲ و ۴ ساله آنها در حال حاضر به وسیله اطرافیان این زوج بهائی نگهداری شوند.

همزمان ۹ شهروند بهائی در همدان بازداشت شده و منازل دستکم ۲۴ تن از بهائیان ساکن این شهر هم مورد تفتیش ماموران حکومت قرار گرفته است.

به گزارش هرانا، بازرسی منازل این شهروندان بها‌ئی همراه با «توهین و خشونت کلامی» و «ضرب و شتم» بوده و ماموران حکومتی برخی لوازم شخصی، مدارک، طلاها و کتب دینی آنها را هم ضبط کرده‌اند.

فرهاد ثابتان، از سخنگویان جامعه جهانی بهائی، می‌گوید دین، باورها و اندیشه‌های بهائیان تنها دلیل بازداشت آنها به وسیله ماموران جمهوری اسلامی است.

جامعه‌ جهانی بهائی به تازگی در بیانیه‌ای صدور احکام حبس علیه شهروندان بهائی را الگویی رو به افزایش از آزار بهائیان ایران نامیده و از جامعه‌ بین‌المللی خواست که حکومت ایران را در قبال نقض حقوق بشر پاسخگو کند.

کمیسیون آمریکا در امور آزادی‌های مذهبی بین‌المللی هم در بیانیه‌ای از تشدید فشار بر اقلیت‌های مذهبی در ایران و کارزار جمهوری اسلامی در بازداشت بهائیان ابراز نگرانی کرده است..

جمهوری اسلامی ایران آیین بهائیت را به رسمیت نمی‌شناسد و شهروندان بهائی در ایران پس از انقلاب سال ۱۳۵۷ بطور نظام‌مند در معرض اعدام، تبعیض‌های گسترده اجتماعی و سیاسی، و برخوردهای غیرقانونی از جمله بازداشت‌ و هتک حرمت به آرامستان‌هایشان قرار گرفته‌اند.

XS
SM
MD
LG