لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۲۵

نزدیکان اکبر لکستانی، شهروند دو تابعیتی زندانی در ایران می‌گویند از وضعیت او بعد از دو هفته اعتصاب خبر ندارند


اکبر لکستانی، شهروند دو تابعیتی زندانی در ایران
اکبر لکستانی، شهروند دو تابعیتی زندانی در ایران

فرزند اکبر لکستانی، شهروند دو تابعیتی زندانی در ایران، می‌گوید، در حال حاضر خانواده اطلاع ندارد آقای لکستانی که پس از اعتصاب غذای دو هفته‌ای خود از زندان به بیمارستان منتقل شده بود، مجدد به زندان ارومیه منتقل شده یا کماکان در بیمارستان تحت مراقبت پزشکی قرار دارد.

رضا لکستانی، فرزند اکبر لکستانی در گفتگو با صدای آمریکا گفت که روز شنبه ۱۱ آبان، زمانی که برخی از اعضای خانواده در ایران برای ملاقات با پدرش (اکبر لکستانی) به زندان مرکزی ارومیه مراجعه کرده بودند، به آنها اطلاع داده شده که وی به بیمارستان امام خمینی این شهر منتقل شده است.

به گفته او، آقای لکستانی که از بیماری قند خون رنج می‌برد، از روز ۲۶ مهر در اعتراض به نبود خدمات پزشکی و نداشتن دسترسی به داروی انسولین در زندان دست به اعتصاب غذا زده بود که در پی وخامت حال و افت شدید قند خون روز جمعه ۱۰ آبان به بیمارستان منتقل شده است.

رضا لکستانی در گفتگو با صدای آمریکا گفت که پدر او، اکبر لکستانی در طول مدت بازداشت اجازه برقراری تماس با اعضای خانواده‌ خود در آمریکا را نداشته است؛ اما پس از انتقال او به بیمارستان خانواده‌‌اش توانسته‌اند برای اولین بار گفتگوی تلفنی کوتاهی با او انجام دهند.

اکبر لکستانی، شهروند ایرانی، دارای اقامت دائم آمریکا، روز شنبه ۶ مهر در حالی که برای دیدار با مادر بیمار و سالخورده‌اش قصد ورود به خاک ایران از مرز سرو ارومیه را داشت، توسط ماموران اطلاعات سپاه ارومیه بازداشت و روز پنجشنبه ۱۱ مهر در تماس کوتاهی با اعضای خانواده در ایران اعلام کرده بود که به زندان مرکزی ارومیه منتقل شده است.

رضا لکستانی در رابطه با وضعیت پرونده پدرش نیز به صدای آمریکا گفت که شعبه ۶ دادگاه انقلاب اسلامی ارومیه برای آقای لکستانی وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی صادر کرده و اعضای خانواده در ایران نیز حدود سه هفته پیش وثیقه را به دادگاه انقلاب ارائه داده‌اند؛ اما با این وجود این شهروند دو تابعتی به صورت موقت از زندان آزاد نشده است.

اکبر لکستانی رئیس سابق شورای شهر شوط از توابع ماکو و از جانبازان جنگ ایران و عراق است که اوایل سال ۸۶ بابت اتهامات «توهین به مسئولین نظام» و «فعالیت تبلیغی برعلیه نظام» بازداشت و پس از مدتی از سوی دادگاه انقلاب خوی به سه سال زندان محکوم شده است.

آقای لکستانی پاییز سال ۸۷ برای اجرای محکومیت سه سال زندان خود به زندان ماکو انتقال یافت و خرداد سال ۸۸ توانست با گرفتن مرخصی از زندان به صورت موقت خارج شود و روز ۳۰ خرداد ۸۸ نیز از ایران خارج شد.

در حال حاضر علاوه بر اکبر لکستانی، چندین تن از شهروندان آمریکایی و غیرآمریکایی - از جمله نازنین زاغری، سیامک و باقر نمازی، مایکل وایت، ژیو وانگ، ارس امیری و کامران قادری - در ایران زندانی هستند. از سرنوشت رابرت لوینسون، دیگر شهروند آمریکایی که بیش از دوازده سال پیش در ایران ناپدید شد، نیز اطلاعی در دست نیست.

مقامات آمریکا در راستای خواسته‌های دوازده گانه آمریکا از مقامات تهران برای تغییر رفتارشان، بارها از جمهوری اسلامی خواسته‌اند تا آمریکایی‌های دربند در ایران را فورا آزاد کنند.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای به مناسبت چهلمین سالگرد واقعه اشغال سفارت آمریکا در تهران و گروگان‌گیری دیپلمات‌های آمریکایی، گفت که این رژیم همچنان به بازداشت ناعادلانه شهروندان آمریکا و پشتیببانی از گروه‌های نیابتی گروگان‌گیرش ادامه می‌دهد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG