لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۴۸

مایک پمپئو: گروگانگیری نشانه ماهیت اهریمنی رژیم ایران بود؛ نزدیکان خامنه‌ای تحریم شدند


مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در چهلمین سالگرد اشغال سفارت ایالات متحده در تهران بیانیه‌ای صادر کرد.

وزیر خارجه ایالات متحده با انتشار بیانیه‌ای به مناسبت چهلمین سالگرد واقعه اشغال سفارت آمریکا در تهران و گروگان‌گیری دیپلمات‌های آمریکایی، این اقدام را بیانگر ماهیت اهریمنی رژیم جمهوری اسلامی دانست و گفت که این رژیم همچنان به بازداشت ناعادلانه شهروندان آمریکا و پشتیببانی از گروه‌های نیابتی گروگان‌گیرش ادامه می‌دهد. همزمان او خبر داد که خزانه داری آمریکا نزدیکان خامنه ای را تحریم کرده است.

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، در این بیانیه که در تاریخ ۱۳ آبان منتشر شد، نوشته است: «چهل سال پیش در چنین روزی پیروان سراپا مسلح آیت‌الله خمینی با شکستن دروازه‌ها و بالا آمدن از سفارت ایالات متحده در تهران، وارد آن ساختمان شدند. بیش از ۵۰ دیپلمات آمریکایی برای مدت ۴۴۴ روز توسط رژیم ایران گروگان گرفته شدند. این آمریکایی‌های دلاور و پایدار و خانواده‌های‌شان برای مدت تقریبا ۱۵ ماه از زنده ماندن‌شان اطمینان نداشتند. اما خوشبختانه آنها زنده ماندند.»

آقای پمپئو در ادامه نوشت: «با گذشت چهل سال از آن زمان، رژیم انقلابی تهران بارها و بارها ثابت کرده است که نخستین اقدامی که پس از به قدرت رسیدن انجام داد [یعنی اشغال سفارت و گروگان‌گیری] نشانه‌ای آشکار از ماهیت اهریمنی‌اش بود. آن رژیم همچنان به بازداشت ناعادلانه آمریکایی‌ها و پشتیبانی از گروه‌های نیابتی تروریستی مانند حزب‌الله که در زمینه گروگان‌گیری فعالیت دارند، ادامه می‌دهد.»

آقای پمپئو در ادامه این بیانیه با اشاره به آمریکایی‌‎هایی که در ایران ناپدید و یا به صورت غیرقانونی بازداشت شده‌اند و با نام بردن از رابرت لوینسون، ژیو وانگ، سیانک نمازی، و دیگران، بر عزم راسخ ایالات متحده برای بازگرداندن آنها به میهن تاکید کرد و از تعیین پاداش ۲۰ میلیون دلاری برنامه «پاداش برای عدالت» وزارت خارجه ایالات متحده برای هرگونه اطلاعات منجر به یافتن محل نگهداری آقای لوینسون و بازگرداندن او به آمریکا خبر داد.

وزیر خارجه ایالات متحده همچنین اعلام کرد که وزارت خزانه‌داری ایالات متحده ۹ تن از منصوبان و نمایندگان علی خامنه‌ای، «رهبر غیرمنتخب» جمهوری اسلامی، را با هدف بستن راه‌های تامین مالی شبکه مشاوران امور خارجه و نظامی خامنه‌ای، تحریم کرده است.

در پایان این بیانیه آمده است: «تصمیم رژیم ایران برای بازداشت دیپلمات‌های‌مان بر روابط‌مان سایه‌ای چهل ساله افکنده است. ایالات متحده می‌داند که مردم ایران بزرگترین و دیرپاترین قربانیان رژیم ایران هستند.»

آقای پمپئو برای مردم ایران آینده‌ای برخوردار از «یک دولت به راستی منتخب» و «دوستی با مردم آمریکا» را آرزو کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG