لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۰

بازداشت شهروندان دوتابعیتی در ایران ادامه دارد؛ اکبر لکستانی هنگام ورود به کشور بازداشت و زندانی شده است


اکبر لکستانی، شهروند دو تابعیتی مقیم آمریکا
اکبر لکستانی، شهروند دو تابعیتی مقیم آمریکا

اکبر لکستانی، شهروند دو تابعیتی مقیم آمریکا، پس از ورود به خاک ایران، در مرز «سرو» ارومیه توسط ماموران اطلاعات سپاه ارومیه بازداشت شد.

رضا لکستانی، فرزند اکبر لکستانی، در گفتگو با صدای آمریکا گفت که پدرش (اکبر لکستانی) روز شنبه ۶ مهر در حالی که برای دیدار با مادر بیمار و سالخورده‌اش قصد ورود به خاک ایران از مرز سرو ارومیه را داشت، توسط ماموران اطلاعات سپاه ارومیه بازداشت و به بازداشتگاه این نهاد امنیتی منتقل شد.

به گفته او، آقای لکستانی روز پنجشنبه ۱۱ مهر در تماس کوتاهی که با دیگر اعضای خانواده در ایران داشته اعلام کرده که در حال حاضر به زندان مرکزی ارومیه منتقل شده است.

رضا لکستانی در گفتگو با صدای آمریکا گفت که آخرین تماس خانواده به روز جمعه ۵ مهر بازمی‌گردد که فرزندان اکبر لکستانی، زمانی که او در شهر وان ترکیه مستقر بوده با او گفتگو داشته‌اند و پس از آن ارتباط خانواده با این شهروند دو تابعیتی قطع شده و خانواده پس از دو روز ابتدا از طریق دوستان و سپس از طریق رسانه‌های محلی از بازداشت آقای لکستانی مطلع شده‌اند.

کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی پیش از این در گزارشی اعلام کرده بود که اکبر لکستانی، رئیس سابق شورای شهر شوط از توابع ماکو و از جانبازان جنگ ایران و عراق است که اوایل سال ۸۶ بابت اتهامات «توهین به مسئولین نظام» و «فعالیت تبلیغی برعلیه نظام» بازداشت و پس از مدتی از سوی دادگاه انقلاب خوی به سه سال زندان محکوم شده است.

رضا لکستانی همچنین در رابطه با بازداشت سال ۸۶ آقای لکستانی به صدای آمریکا گفت، پاییز سال ۸۷ آقای لکستانی برای اجرای محکومیت سه سال زندان خود به زندان ماکو انتقال یافت و خرداد سال ۸۸ توانست با گرفتن مرخصی از زندان به صورت موقت خارج شود و روز ۳۰ خرداد ۸۸ نیز از ایران خارج شد.

به گفته رضا لکستانی تنها خواسته خانواده، آزادی فوری آقای لکستانی از زندان است؛ چرا که پدرش هیچ جرمی مرتکب نشده است.

در حال حاضر علاوه بر اکبر لکستانی، چندین تن از شهروندان آمریکایی و غیرآمریکایی - از جمله نازنین زاغری، سیامک و باقر نمازی، مایکل وایت، ژیو وانگ، ارس امیری، و کامران قادری - در ایران زندانی هستند. از سرنوشت رابرت لوینسون، دیگر شهروند آمریکایی که بیش از دوازده سال پیش در ایران ناپدید شد، نیز اطلاعی در دست نیست.

به تازگی نیز اعضای خانواده‌های برخی از ایرانیان دو تابعیتی که از تلاش‌های جداگانه برای آزادی عزیزانشان از زندان‌های جمهوری اسلامی ناامید شده‌اند تشکلی تحت عنوان «اتحاد خانواده‌ها علیه گروگانگیری توسط دولت‌ها» را تشکیل دادند.

وزارت خارجه ایالات متحده بارها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا و کشورهای دیگر، از جمله ایرانیان دوتابعیتی، توسط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کرده و خواستار آزادی بلافاصله و بی قید و شرط آنها شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG