لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۵

گزارشگران بدون مرز در بیانیه پایان سال به وضع روزنامه‌نگاران ایرانی ابراز نگرانی کرد


احسان مازندرانی، عیسی سحرخیز،سامان صفرزایی و آفرین چیت‌ساز پاییز گذشته دستگیر شدند.
احسان مازندرانی، عیسی سحرخیز،سامان صفرزایی و آفرین چیت‌ساز پاییز گذشته دستگیر شدند.

گزارشگران بدون مرز، سازمان غیردولتی که به وضعیت روزنامه نگاران در سراسر جهان می‌پردازد، در پایان سال خورشیدی جاری درباره وضعیت روزنامه نگاران زندانی در ایران ابراز نگرانی کرد.

در اطلاعیه‌ای که در وبسایت این نهاد منتشر شده نگرانی از وضعیت روزنامه نگاران و شهروند خبرنگاران زندانی در ایران، به ویژه آفرین چیت‌ساز روزنامه‌نگار بازداشت شده در دستگیری‌های ١١ آبان ١٣٩٤ اعلام شده است.

در این اطلاعیه آمده است که تا کنون هیچ خبر رسمی در باره وضعیت آفرین چیت‌ساز، خبرنگار روزنامه ایران منتشر نشده است. گزارش اضافه کرده است: "بنا بر اطلاعات گردآوری شده از سوی گزارش‌گران بدون مرز، وی به بند ٢ الف زندان اوین منتقل شده است. در این بند زندان اوین که در اختیار سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار دارد، نگهداری دراز مدت در انفرادی‌ و تحت فشار قرار دادن فرد برای اعتراف‌گیری روشی رایج است تا بعدا در دادگاه علیه متهم مورد استفاده قرار گیرد."

اطلاعیه همچنین با نام بردن چهار زندانی زن دیگر، ریحانه طباطبایی، رؤیا صابری‌نژاد نوبخت، نرگس محمدی و آتنا فرقدانی، جمهوری اسلامی ایران را بزرگترین زندان جهان برای فعالان رسانه‌ای زن دانست.

گزارشگران بدون مرز به وضعیت سلامت عیسی سحرخیز، روزنامه نگار زندانی که در ١٩ اسفند، در پی اعتصاب غذایی طولانی مدت و نارسایی قلبی به بیمارستان منتقل شد اشاره و نسبت آن ابراز نگرانی کرده است.

محاکمه احسان مازندارانی و سامان صفرزایی، دو روزنامه نگار دیگر در آخرین روزهای سال به اتهام "فعالیت تبلیغی علیه نظام" و "اقدام علیه امنیت ملی از طریق اجتماع و تبانی" از جمله مواردی است که اطلاعیه گزارشگران بدون مرز به آن اشاره کرده است.

ایران با ٣٦ روزنامه‌نگار و شهروند خبرنگار زندانی یکی از پنج زندان بزرگ جهان برای فعالان رسانه‌ای است. این کشور در رده بندی جهانی آزادی مطبوعات در سال ٢٠١٥، از میان ۱۸۰ کشور در رده ۱۷۳ قرار دارد.

XS
SM
MD
LG