لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۰۳

پایان اختلاف قضایی درباره اتهامات دو روزنامه‌نگار بازداشت شده پس از سه ماه


ردیف بالا از راست: احسان مازندرانی، عیسی سحرخیز. ردیف پایین از راست: سامان صفرزایی، آفرین چیت‌ساز.
ردیف بالا از راست: احسان مازندرانی، عیسی سحرخیز. ردیف پایین از راست: سامان صفرزایی، آفرین چیت‌ساز.

با گذشت ۹۰ روز از بازداشت تعدادی از روزنامه‌نگاران ایرانی، وکیل عیسی سحرخیز و احسان مازندرانی خبر داد که در مورد اتهامات این دو روزنامه‌نگار بین دو مرجع قضایی اختلاف وجود داشته و در نهایت آنها به "فعالیت تبلیغی علیه نظام، اقدام علیه امنیت ملی از طریق اجتماع و تبانی، توهین به مقامات" متهم شده‌اند.

سید محمود علیزاده‌ طباطبایی وکیل احسان مازندرانی و عیسی سحرخیز، دو روزنامه‌نگار بازداشت شده روز دوشنبه به خبرگزاری تسنیم گفت: " بین بازپرس پرونده و دادستان اختلاف وجود داشت. بازپرس معتقد بود اقدامات اینها فقط مصداق فعالیت تبلیغی علیه نظام است اما دادستان عقیده داشت که این اقدامات علاوه بر فعالیت تبلیغی علیه نظام، مصداق اقدام علیه امنیت ملی از طریق اجتماع و تبانی و توهین به مقامات است. در نهایت موضوع برای حل اختلاف به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب ارجاع شد و قاضی صلواتی به نفع دادستان نظر داد."

به گفته این وکیل، برای برخی دستگیر شدگان دیگر علاوه بر این اتهامات، اتهام "نشراکاذیب" هم درنظر گرفته شده است.

عیسی سحرخیز، احسان مازندرانی، سامان صفرزایی و آفرین چیت‌ساز از روز ۱۱ آبان از سوی سازمان اطلاعات سپاه پاسداران به اتهام همکاری با "دولت‌های متخاصم غربی" دستگیر شده‌ و در بازداشت به سر می‌برند.

بازداشت این روزنامه‌نگاران با اعتراض رئیس جمهوری اسلامی ایران مواجه شد و رئیس شورای عالی امنیت ملی نیز وعده داد که به زودی آزاد خواهند شد اما تنها در پایان مهلت دو ماهه بازداشت موقت، اتهامات دو تن از دستگیر شدگان نهایی و اعلام شده است.

به گفته علیزاده‌ طباطبایی هم اکنون پرونده در اختیار دادستان است و به زودی کیفرخواست صادر و پرونده به دادگاه ارسال می‌شود.

همزمان مسئول نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه قدس نیز عنوان کرده که به ‌زودی فیلم اعتراف افرادی که در "طرح نفوذ" دستگیر شدند پخش خواهد شد و "ملت ایران پشت‌ صحنه نفوذ را مشاهده خواهند کرد".

گرفتن اعترافات اجباری و پخش آن یکی از روش‌های رایج جمهوری اسلامی ایران در مورد روزنامه‌نگاران و کنشگران دستگیر شده است و تاکنون بارها افراد حاضر در اعترافات، پس از آزادی از زندان به اجباری بودن آن گفته‌ها اشاره کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG