لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۶

ابراز نگرانی سازمان عفو بین‌الملل از سلامت محمد صدیق کبودوند: او را فورا آزاد کنید


عکسی از آقای کبودوند روی تخت بیمارستان بعد از اعتصاب غذا.
عکسی از آقای کبودوند روی تخت بیمارستان بعد از اعتصاب غذا.

سازمان عفو بین‌الملل با صدوراطلاعیه‌ای از به خطرافتادن جان محمد صدیق کبودوند، روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر زندانی در ایران به شدت ابراز نگرانی کرد و خواستار آزادی بی قید و شرط او شد. به گفته این سازمان، مقامات ایران مسئول هر اتفاقی هستند که جان آقای کبودوند را به خطر بیندازد.

محمد صدیق کبودوند، روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر از ۱۹ اردیبهشت در آستانه گذراندن دهمین سال حبس خود اعتصاب غذا کرده و تاکنون دو بار به بیمارستان منتقل شده است.

او که دبير کل "سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان" و مدير مسئول روزنامه توقيف شده "پيام مردم" است از تيرماه سال ۱۳۸۶ در زندان است و تنها یک بار و آن هم برای عیادت از فرزند مبتلا به سرطانش، پس از اعتصاب غذا اجازه مرخصی گرفت.

آقای کبودوند با اتهاماتی مانند "اقدام عليه امنيت ملی" و "تبليغ عليه نظام" به ۱۰ سال حبس محکوم شده است و دادگاه انقلاب تهران او را برای تفهیم اتهاماتی جدید فراخوانده است.

عفو بین‌الملل با انتقاد از محاکمه دوباره این روزنامه نگار کرد نوشته است مقام‌های حکومتی ایران می‌خواهند آقای کبودوند را در آستانه پایان دوران محکومیت ۱۰ ساله خود همچنان در زندان نگهدارند.

رها بحرینی، پژوهشگر مسائل ایران در سازمان عفو بین‌الملل به بخش فارسی صدای آمریکا می‌گوید تلاش مقامات قضایی ایران برای پرونده سازی دوباره برای آقای کبودوند غیرقانونی است.

او می‌گوید که سازمان عفو بین‌الملل خواستار خاتمه بخشیدن به "بازی خطرناک با جان محمد صدیق کبودوند" است و از مقامات ایران می‌خواهد تا او را فورا آزاد کنند.

به گفته خانم بحرینی، آقای کبودوند به دلیل اعتصاب غذا و دسترسی نداشتن به مراقبت‌های پزشکی در معرض خطر فوری حمله قلبی است.

XS
SM
MD
LG