لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۸ تیر ۱۳۹۸ ایران ۰۱:۵۴

سرخط خبرها

ابراز نگرانی سازمان عفو بین‌الملل از سلامت محمد صدیق کبودوند: او را فورا آزاد کنید

عکسی از آقای کبودوند روی تخت بیمارستان بعد از اعتصاب غذا.

سازمان عفو بین‌الملل با صدوراطلاعیه‌ای از به خطرافتادن جان محمد صدیق کبودوند، روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر زندانی در ایران به شدت ابراز نگرانی کرد و خواستار آزادی بی قید و شرط او شد. به گفته این سازمان، مقامات ایران مسئول هر اتفاقی هستند که جان آقای کبودوند را به خطر بیندازد.

محمد صدیق کبودوند، روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر از ۱۹ اردیبهشت در آستانه گذراندن دهمین سال حبس خود اعتصاب غذا کرده و تاکنون دو بار به بیمارستان منتقل شده است.

او که دبير کل "سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان" و مدير مسئول روزنامه توقيف شده "پيام مردم" است از تيرماه سال ۱۳۸۶ در زندان است و تنها یک بار و آن هم برای عیادت از فرزند مبتلا به سرطانش، پس از اعتصاب غذا اجازه مرخصی گرفت.

آقای کبودوند با اتهاماتی مانند "اقدام عليه امنيت ملی" و "تبليغ عليه نظام" به ۱۰ سال حبس محکوم شده است و دادگاه انقلاب تهران او را برای تفهیم اتهاماتی جدید فراخوانده است.

عفو بین‌الملل با انتقاد از محاکمه دوباره این روزنامه نگار کرد نوشته است مقام‌های حکومتی ایران می‌خواهند آقای کبودوند را در آستانه پایان دوران محکومیت ۱۰ ساله خود همچنان در زندان نگهدارند.

رها بحرینی، پژوهشگر مسائل ایران در سازمان عفو بین‌الملل به بخش فارسی صدای آمریکا می‌گوید تلاش مقامات قضایی ایران برای پرونده سازی دوباره برای آقای کبودوند غیرقانونی است.

او می‌گوید که سازمان عفو بین‌الملل خواستار خاتمه بخشیدن به "بازی خطرناک با جان محمد صدیق کبودوند" است و از مقامات ایران می‌خواهد تا او را فورا آزاد کنند.

به گفته خانم بحرینی، آقای کبودوند به دلیل اعتصاب غذا و دسترسی نداشتن به مراقبت‌های پزشکی در معرض خطر فوری حمله قلبی است.

مهم‌ترین خبرهای روز ایران و جهان

پرزیدنت ترامپ از سرنگونی یک پهپاد ایرانی توسط آمریکا خبر داد

رئیس جمهوری ایالات متحده عصر پنجشنبه خبر داد که یک پهپاد ایران بعد از نزدیک شدن به فاصله «بسیار نزدیک» یک ناوچه آمریکایی در حریم هوایی بین المللی در تنگه هرمز سرنگون شد.

پرزیدنت ترامپ که در مراسمی در کاخ سفید با حضور سران کشور هلند حضور یافته بود، در آغاز سخنان خود گفت: «می‌خواهم همه را از رویدادی که امروز در تنگه هرمز روی داد باخبر کنم.»

وی گفت: «در این رویداد یک ناوچه تهاجمی آبی-خاکی نیروی دریایی ایالات متحده به نام یو‌اس‌اس باکسر، اقدامات پدافندی لازم را در برابر یک پهپاد ایرانی که به فاصله بسیار، بسیار نزدیکی از این ناوچه رسیده بود، انجام داد. این پهپاد با نادیده گرفتن هشدارهای مکرر برای عقبگرد، تقریبا به فاصله هزار یاردی ناوچه رسیده بود و امنیت این کشتی و خدمه آن را تهدید می‌کرد.»

وی تاکید کرد: «این پهپاد بی‌درنگ منهدم شد.»

جمهوری اسلامی در گذشته نیز بارها تهدید کرده بود که چنان‌چه قادر به صدور نفت خود نباشد، تنگه هرمز - جایی که یک پنجم نفت جهان از آن می‌گذرد - را خواهد بست. به دنبال حملات انجام شده به نفتکش‌ها در ماه‌های مه و ژوئن در منطقه خلیج فارس، و معرفی ایران به عنوان مظنون اصلی این حملات، ایالات متحده از تلاش برای تشکیل یک ائتلاف بین‌المللی خبر داده است.

تنش بین آمریکا و ایران در دو ماه اخیر به شدت افزایش یافته است.

بعد از اینکه جمهوری اسلامی در تاریخ ۳۰ خرداد/۲۰ ژوئن یک پهپاد آمریکا را بر فراز حریم بین المللی در منطقه خلیج فارس سرنگون کرد، رئیس جمهوری ایالات متحده اعلام کرد که قرار بود به سه مکان در ایران حمله نظامی شود، اما تنها ده دقیقه قبل از حمله از این کار منصرف شد.

ایالات متحده می‌گوید که توافق هسته ای با ایران در رفتار این کشور تاثیر مثبتی نداشته است. پرزیدنت ترامپ با خروج از توافق برجام در اردیبهشت ۱۳۹۷، در دو مقطع در مرداد و آبان سال گذشته، دستور بازگشت تحریم‌های هسته ای علیه جمهوری اسلامی ایران را صادر کرد.

دولت پرزیدنت ترامپ در یکسال اخیر فشار حداکثری را بر ایران اعمال کرده و گفته است که رژیم ایران باید مثل یک کشور عادی رفتار کند و از تلاش برای دستیابی به جنگ‌افزارهای هسته‌ای، برنامه گسترده موشکی، کمک به تروریسم، و سایر اقدامات تنش برانگیز خود دست بردارد.

آمریکا در ابتدای سال ۹۸، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد.

ایران تهدید به بستن تنگه هرمز کرد و در دو حادثه نیز جمهوری اسلامی به خرابکاری در نفتکش های دیگر کشورها متهم شد. ایالات متحده شواهد حمله ایران به نفتکش ها در دریای عمان و همچنین حمله به پهپاد آمریکا در حریم بین المللی را به شورای امنیت سازمان ملل در ابتدای تیرماه گزارش کرد.

وزیر خارجه آمریکا اول خرداد سال گذشته با اعلام راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران، ۱۲ شرط ایالات متحده برای توافق با جمهوری اسلامی را برشمرد که در واقع فهرست خواسته‌های ایالات متحده از جمهوری اسلامی یا به عبارتی جزئیات تغییر رفتار رژیم ایران است. برخی از این شروط شامل توقف حمایت از تروریسم و خودداری از اقدامات مخرب در منطقه نظیر حمایت از حزب الله لبنان و دخالت در کشورهای منطقه است.

پرزیدنت ترامپ پیشتر اعلام کرد که آماده مذاکره بدون پیش شرط با ایران است، اما جمهوری اسلامی تاکنون هرگونه مذاکره را رد کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

آمریکا چند فرد و شرکت فعال در شبکه خرید برنامه هسته‌ای ایران را تحریم کرد

نمایی از ساختمان وزارت خزانه داری آمریکا - آرشیو

دولت ایالات متحده روز پنجشنبه ۲۷ تیر اعلام کرد شبکه ای از شرکت‌ها و افرادی را که در جهت تهیه مواد و تجهیزات حساس مورد نیاز برای بخش‌های تحت تحریم برنامه هسته‌ای ایران فعالیت دارند در فهرست تحریم‌ها قرار داده است.

اداره کنترل داریی‌های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرد که اشخاص و نهادهایی که تحت تحریم قرار گرفته‌اند در ایران، چین و بلژیک مستقر بوده و برای تامین نیازهای شرکت فناوری سانتریفیوژ ایران (تسا) فعالیت کرده‌اند.

شرکت باختر رعد سپاهان و افسانه کریمی عادگانی از کارکنان آن، شعبه باختر رعد سپاهان در بلژیک به نامTAWU BVBA و سهیل طالبی مدیر آن، و دو شرکت سانمینگ سینو-یورو و هنان جیایوآن در چین اسامی تحریم‌شدگان هستند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

آمریکا از ایران خواست فورا شناور توقیف شده توسط سپاه پاسداران و خدمه آن را آزاد کند

قایق های سپاه - آرشیو

آمریکا اقدام سپاه پاسداران در توقیف یک نفتکش خارجی را «قویا محکوم» کرد.

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد که ایالات متحده «قویا ادامه آزار شناورها و مداخله در امنیت عبور از تنگه هرمز و اطراف آن توسط نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را محکوم می کند.»

این بیانیه از ایران خواسته است که به این اقدامات «غیرقانونی» پایان دهد و «شناور و خدمه توقیف شده آن را فورا آزاد کند.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته است که ایالات متحده به همکاری نزدیک با متحدان و شرکای خود ادامه می دهد تا «روش های اخاذی رژیم ایران» بیش از این امنیت دریایی و تجارت جهانی را به خطر نیاندازد.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز پنجشنبه ۲۷ تیر اعلام کرد که این نیرو یک «نفتکش خارجی» را که به گفته سپاه مشغول «قاچاق سوخت» بود، در خلیج فارس توقیف کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

آرژانتین در سالگرد بمبگذاری آمیا، حزب‌الله را گروهی تروریستی نامید

حزب الله متهم است به دستور ایران انفجار ۲۵ سال پیش را تدارک دید.

همزمان با سفر مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا به آرژانتین، مقامات این کشور گروه حزب الله لبنان را به عنوان سازمانی تروریستی معرفی کردند.

به گزارش رویترز، آرژانتین روز پنجشنبه ۲۷ تیر اعلام کرد همه دارایی های این گروه لبنانی در آرژانتین باید توقیف شود.

مقامات آرژانتین حزب الله لبنان را به انجام حمله به سفارت اسرائیل در آرژانتین، و ایران و حزب الله را به بمبگذاری علیه مرکز یهودیان در آن کشور متهم کرده اند. ایران و حزب الله این اتهامات را کرده اند.

تصمیم تروریستی خواندن گروه حزب الله در سالگرد حمله به مرکز یهودیان (بمبگذاری آمیا) صورت می گیرد، که موجب کشته شدن ۸۵ نفر شد.

انفجار مرکز همیاری یهودیان واقعه‌ای تروریستی در ۱۸ ژوئیه ۱۹۹۴ (۲۷ تیر ۱۳۷۳) بود که در جریان آن ۸۵ نفر از شهروندان یهودی تبار آرژانتینی جان خود را از دست دادند و بیش از سیصد نفر زخمی شدند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پلیس تهران: زن و مرد در عروسی‌ها باید از هم جدا باشند؛ با عروسی مختلط برخورد می‌شود

عروسی سنتی در روستای لنگر خراسان شمالی‎

معاون نظارت بر اماکن پلیس تهران گفت ماموران نیروی انتظامی در برخورد با افرادی که «عروسی مختلط» برگزار می‌کنند، «جدیت» خواهند داشت و در عروسی‌ها «زن و مرد باید کاملا جدا باشند.»

به گزارش مهر، تقی افرند، معاون نظارت بر اماکن پلیس امنیت عمومی تهران، گفته است که نیروی انتظامی در جریان یک جلسه توجیهی به همه روسای تالارها و هتل‌ها اعلام کرده است که در صورت مختلط بودن عروسی‌ها «با مدیران تالار به شدت برخورد می‌شود.»

افرند با اشاره به این‌‌که این برخوردها «براساس قوانین و مقررات» جمهوری اسلامی انجام می‌شود، خبر داد که رئیس اتحادیه هتل‌داران هم «توجیه» شده است که برگزاری عروسی مختلط کاملا ممنوع است.

برگزاری جشن عروسی در «باغ‌تالارها» هم از جمله مواردی است که معاون نظارت بر اماکن پلیس تهران به آن اشاره کرده است. به گفته او «به محض مطلع شدن ما از این رفتار با آن‌ها هم به شدت برخورد می‌شود.»

پیشتر دادسرای تهران هم از مردم خواسته بود موارد «هنجارشکن» نظیر مراسم‌‌هایی چون «رقص مختلف» را به این نهاد اطلاع دهند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

آمریکا چهار نفر از جمله دو عراقی مورد حمایت ایران را تحریم کرد

ساختمان وزارت خزانه داری آمریکا - آرشیو

وزارت خزانه داری آمریکا می گوید عوامل فاسد و افراد مرتبط با نقض جدی حقوق بشر در عراق را تحریم کرده است.

وزارت خزانه داری آمریکا روز پنجشنبه ۲۷ تیر اعلام کرد ریان کلدانی، و همچنین رعد قدو، از رهبران شبه نظامیان عراقی، و دو مقام سابق عراقی به نام نوفل السلطان و احمد عبدالله الجبوری را به فهرست تحریم‌های آمریکا افزوده است.

رسانه های نزدیک به نهادهای نظامی ایران نوشتند «احمد الجبوری» رئیس ائتلاف «المحور» و استاندار سابق صلاح‌الدین، «نوفل العاکوب» استاندار سابق نینوی، «وعد قدّو» فرمانده نیروهای نظامی «الشَبَک» در دشت نینوی و «ریدان الکلدانی» فرمانده نیروهای «بابلیون» در الحشد الشعبی مشمول تحریم‌های جدید آمریکا هستند.

آمریکا می گوید الجبوری با پشتیبانی از عملیات شبه نظامیان مورد حمایت ایران در عراق، از منافع شخصی خود محافظت کرده است.

مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا پیشتر در سخنرانی خود در نشست آزادی مذهبی در واشنگتن گفته بود آمریکا قصد تحریم این افراد را دارد.

دولت عراق تصمیم گرفته حشد الشعبی را منحل کند اما در داخل این کشور مقاومت هایی صورت می گیرد. جمهوری اسلامی روابط نزدیکی با این گروه دارد.

پیشتر، ایالات متحده، جنبش النجباء عراق و «شیخ اکرم الکعبی»، دبیرکل این جنبش را در فهرست تحریم ها قرار داده بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مایک پنس: آمریکا در «مقابل رژیم» جمهوری اسلامی و «در کنار مردم» ایران ایستاده است

آقای پنس روز پنجشنبه در نشست وزرا برای پیشبرد آزادی مذهبی در واشنگتن سخنرانی کرد.

مایک پنس معاون رئیس جمهوری ایالات متحده گفت: آمریکا در مقابل رژیم ایران و در کنار مردم ایران ایستاده است.

معاون رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه ۲۷ تیر در جریان نشست نمایندگان گروه‌های دینی برای پیشبرد آزادی‌های مذهبی گفت: رهبران ایران فقط مردم کشور خود را آزار نمی‌دهند، بلکه سرکوب را به دیگر کشورها هم می‌فرستند؛ از جمله به عراق.

آقای پنس با اشاره به این که مردم ایران از آزادی‌های کمی برخوردارند از جانب مردم آمریکا به مردم ایران پیام داد: بدانید در کنار شما هستیم و برایتان دعا می‌کنیم.

معاون رئیس جمهوری آمریکا خطاب به مردم ایران تاکید کرد: به تلاشتان برای آزادی و زندگی بهتر ادامه دهید.

آقای پنس گفت: ما افتخار می‌کنیم که سرمشق دیگر کشورها برای حفظ آزادی ادیان بوده‌ایم. هرجا که آزادی ادیان باشد، زندگی و رونق اوضاع هم بهتر می‌شود.

روزهای سه شنبه تا پنجشنبه این هفته، وزارت خارجه آمریکا در شهر واشنگتن میزبان دومین نشست «آزادی مذهبی» با حضور نمایندگان ۱۱۵ کشور است، که به گفته «سام براون بک» سفیر سیار آمریکا در امور آزادی مذهبی، «بزرگترین نشست در این زمینه» است.

نسخه کامل سخنان آقای پنس با ترجمه همزمان را در فیسبوک صدای آمریکا ببینید:

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

حمله طالبان در قندهار ۱۲ کشته برجای گذاشت

پیکارجویان طالبان - آرشیو

پیکارجویان طالبان به یک مرکز پلیس در قندهار حمله کردند. در حمله روز پنجشنبه ۲۷ تیرماه، دوازده نفر کشته و بیش از ۸۰ نفر مجروح شدند.

به گزارش رویترز، پیکارجویان طالبان دو خودروی حامل مواد منفجره را بیرون ورودی مرکز پلیس منفجر کردند.

طالبان و مقامات امور پزشکی وقوع این حمله را تایید کردند. پس از انفجارها، پیکارجویان از مواضع نزدیک به مقر پلیس شروع به تیراندازی کردند.

نیروهای پلیس و غیرنظامیان در میان کشته شدگان هستند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

یک شهروند کرد در دو پرونده مجزا مجموعا به ده سال زندان محکوم شد

محمد میرزایی، شهروند کرد زندانی

یک شهروند کرد به نام «محمد میرزایی» از سوی دادگاه انقلاب ارومیه در دو پرونده مجزا مجموعا به ده سال زندان محکوم شد.

شبکه حقوق بشر کردستان روز پنجشنبه ۲۷ تیر گزارش داد، شعبه دوم دادگاه انقلاب اسلامی ارومیه محمد میرزایی را در دو پرونده مجزا بابت دو اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» و «عضویت در یک حزب اپوزیسیون کرد» در مجموع به ده سال زندان محکوم کرده است.

پیش از این، محمد میرزایی به مدت سه سال عضو یکی از احزاب اپوزیسیون کرد بوده و سال ۹۶ با دریافت امان‌نامه از سوی سپاه پاسداران به شهر ماکو بازگشته است. او مهر سال گذشته توسط نیروهای اطلاعات سپاه بازداشت و پس از گذراندن ۶۵ روز بازداشت و بازجویی، با وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد.

یک منبع آگاه به شبکه حقوق بشر کردستان گفته است این شهروند کرد چهارم تیر سال جاری از سوی نیروهای امنیتی در ماکو بازداشت و به زندان ارومیه منتقل شده است. محمد میرزایی هفته گذشته برای محاکمه به شعبه دوم دادگاه انقلاب اسلامی این شهر منتقل شد و طی روزهای گذشته دفتر اجرای احکام زندان حکم پنج سال زندان به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» و پنج سال دیگر به اتهام «عضویت در یک حزب اپوزیسیون کُرد» را به وی ابلاغ کرده است.

بر اساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مبنی بر تجمیع احکام، پنج سال از این حکم قابل اجرا است.

ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی اعلام می‌کند که در جرائم موجب تعزیر، هرگاه جرائم ارتکابی بیش از سه جرم نباشد، دادگاه برای هر یک از آن جرائم حداکثر مجازات مقرر را حکم می کند و فقط مجازات اشد قابل اجرا است.

سازمان عفو بین‌الملل بهمن ماه گذشته در گزارشی سال ۲۰۱۸ را «سال شرم» جمهوری اسلامی نامید و اعلام کرد در این سال بیش از هفت هزار نفر، اعم از شرکت‌کنندگان در تظاهرات، دانشجویان، روزنامه‌نگاران، فعالان حقوق زنان، فعالان محیط زیست، فعالان کارگری و فعالان حقوق قومی و اقلیت‌های مذهبی، در ایران بازداشت شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

فرمانده سنتکام: با تمام توان برای حفظ جریان آزاد کشتیرانی در خلیج فارس تلاش می‌کنیم

ژنرال کنث مک‌کنزی، فرمانده سنتکام

ژنرال کنث مک‌کنزی، فرمانده سنتکام، می‌گوید مشغول مذاکره با دیگر کشورها در مورد حرکت آزادانه در آبراه‌های بین‌المللی است و افزود که با تمام توان برای حفظ جریان آزاد کشتیرانی در خلیج فارس «تلاش می‌کنیم.»

به گزارش خبرگزاری رویترز، ژنرال مک‌کنزی فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، سنتکام، روز پنجشنبه ۲۷ تیر گفت: «در حال حاضر ما در حال گفت‌وگو با جامعه جهانی برای آزادی کشتیرانی در خاورمیانه، از جمله گذر از تنگه هرمز و باب‌المندب، هستیم.»

ژنرال کنث مک‌کنزی در عربستان سعودی و در کنفرانس خبری مشترک با ژنرال فهد بن ترکی، فرمانده نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان سعودی در یمن، گفت: «ما باور نداریم که جنگ با ایران اجتناب‌ناپذیر است و در پی جنگ با ایران هم نیستیم. چیزی که ما در پی آن هستیم، بازداشتن ایران از ارتکاب به فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده و بدخواهانه ایران در منطقه است.»

ژنرال فهد بن ترکی نیز در پاسخ به این پرسش که آیا عربستان به ائتلاف حفظ حرکت آزاد در آب‌راه‌های بین‌المللی می‌پیوندد، گفت که نیروهای ائتلاف به اسکورت و حفظ امنیت کشتی‌ها در دریای سرخ ادامه می‌دهند.

روابط عمومی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پیشتر در روز پنجشنبه اعلام کرد نیروهایش در خلیج فارس یک «نفتکش خارجی» که بنا به ادعای سپاه مشغول «قاچاق سوخت» بود را توقیف کرده است، اما جزئیات بیشتری ارائه نکرد.

سپاه پاسداران چند روز پیش نیز قصد داشت مسیر حرکت یک نفتکش بریتانیایی را در خلیج فارس مسدود کند، اما پس از دخالت یک ناو جنگی بریتانیا مجبور به عقب‌نشینی شد.

جمهوری اسلامی در گذشته نیز بارها تهدید کرده بود که چنان‌چه قادر به صدور نفت خود نباشد، تنگه هرمز - جایی که یک پنجم نفت جهان از آن می‌گذرد - را خواهد بست. به دنبال حملات انجام شده به نفتکش‌ها در ماه‌های مه و ژوئن در منطقه خلیج فارس، و معرفی ایران به عنوان مظنون اصلی این حملات، ایالات متحده از تلاش برای تشکیل یک ائتلاف بین‌المللی خبر داده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

دیپلمات ارشد آمریکا در زمان گروگانگیری کارکنان سفارت ایالات متحده در تهران در ۹۶ سالگی درگذشت

بروس لینگن - ۲۰۰۸

«بروس لینگن» که در زمان حمله دانشجویان انقلابی به سفارت آمریکا در تهران دیپلمات ارشد در سفارت این کشور بود، در ۹۶ سالگی درگذشت.

بروس لینگن همراه با ۵۱ تن دیگر از کارکنان سفارت آمریکا در پی حمله گروهی که از آنها به عنوان دانشجویان خط امام نام برده می شد، گروگان گرفته شد و به مدت ۴۴۴ روز در ایران زندانی بود.

چیپ لینگن، پسر بروس لینگن به آسوشیتدپرس گفت که پدرش روز دوشنبه بر اثر مشکلات ناشی از بیماری پارکینسون در یک شهر بتزدا و واقع در ایالت مریلند، در حومه شهر واشنگتن، درگذشت.

زمانی که ویلیام سالیوان سفیر سابق آمریکا در تهران اوایل سال ۱۹۷۹ از سمت خود کناره گیری کرد، واشنگتن بروس لینگن را به عنوان رهبر کوتاه مدت سفارت در تهران برگزید.

بروس لینگن قبلا گفته بود به رغم شک‌هایی که همسرش داشت، ژوئن ۱۹۷۹ به تهران رفت و احساس هیجان داشت، چرا که تهران جایی بود که اخبار و اتفاقات آنجا رخ می داد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

تعداد کشته‌ها در آتش‌سوزی استودیوی انیمیشن‌سازی در ژاپن به ۳۳ نفر رسید

آتش‌سوزی در ساختمان یک استودیوی ساخت انیمیشن در ژاپن باعث مرگ ۳۳ نفر و مجروحیت ۳۶ نفر دیگر شده است. جراحت ۱۰ تن وخیم گزارش شده است.

این آتش‌سوزی که ظن عمدی بودن آن می رود، در استودیوی انیمیشن کیوتو رخ داده است. به گفته شاعدان عینی، یک مرد وارد یکی از طبقه‌های ساختمان شده و مایعی را آتش زده است.

پلیس احتمال می‌دهد که تعداد تلفات این حادثه افزایش پیدا کند.

پلیس ژاپن در حال حاضر مشغول بازجویی از متهم اصلی این حادثه است. این فرد معرفی نشده و انگیزه احتمالی او از چنین کاری مشخص نیست.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پمپئو: در ایران نه تنها اقلیت‌های دینی،‌ که هرکس از آن‌ها حمایت کند تحت تعقیب قرار می‌گیرد

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا گفت: در ایران نه تنها اقلیت‌های مذهبی، که هرکس از آن‌ها حمایت کند، مورد آزار و تعقیب قرار می‌گیرد.

وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه ۲۷ تیرماه و در جریان نشست پیشبرد آزادی‌های دینی و با انتقاد از وضعیت حقوق اقلیت‌ها در ایران گفت: جمهوری اسلامی نماینده شورای شهر را به دلیل پیگیری بازداشت دو بهایی، به زندان انداخته است.

آقای پمپئو افزود: در ایران، جمهوری اسلامی به اقلیت‌های مذهبی حتی اجازه داشتن یک مهد کودک مخصوص به خودشان را نمی‌دهد.

روزهای سه شنبه تا پنج‌شنبه این هفته وزارت خارجه آمریکا در شهر واشنگتن میزبان دومین نشست «آزادی مذهبی» با حضور نمایندگان ۱۱۵ کشور است که به گفته «سام براون بک» سفیر سیار آمریکا در امور آزادی مذهبی، «بزرگترین نشست در این زمینه» است.

«سام براون بک» هفته پیش در حاشیه یک نشست خبری به وضعیت آزادی مذهبی در ایران اشاره کرده و گفته بود جمهوری اسلامی ایران یکی از بدترین سابقه‌ها را در نقض آزادی مذهبی دارد. اقلیت‌های مذهبی مثل مسیحیان، یهودیان، بهائیان، زرتشتیان، دراویش، و حتی مسلمانان اهل سنت با آزار و اذیت و زندان به خاطر اعتقاد شان روبرو هستند.

او گفت که جمهوری اسلامی به این نشست دعوت نشده است و ما امیدواری که روزی آنها بپذیرند و بگویند و آنقدر اعتماد داریم که اجازه بدهیم دیگر ادیان هم اجازه فعالیت داشته باشند و با یکدیگر در آرامش کار کنند.

این دومین نشست پیشبرد آزادی مذهبی است. مرداد سال گذشته نخستین نشست با حضور نمایندگان حضور ۸۰ کشور برگزار شده بود.

نسخه کامل سخنان آقای پمپئو را از توئیتر صدای آمریکا با ترجمه همزمان دنبال کنید:

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بریتانیا از ایران خواست توضیحات بیشتری درباره نفتکش توقیف شده توسط سپاه ارائه دهد

عکس از آرشیو

به دنبال اعلام توقیف یک نفتکش توسط سپاه پاسداران در تنگه هرمز، بریتانیا روز پنجشنبه ۲۷ تیر خواستار توضیحات بیشتر تهران در مورد این گزارش‌ها و تلاش مقام‌های جمهوری اسلامی برای کاهش تنش در منطقه شد.

به گزارش رویترز، سخنگوی نخست وزیر بریتانیا گفت در پی گزارش توقیف یک نفتکش در خلیج (فارس)، ما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر هستیم. ما همچنان از مسئولان ایرانی می‌خواهیم اوضاع در منطقه را آرام کنند.»

وی اضافه کرد، «ما دائما وضعیت امنیتی در آنجا (آب‌های خلیج فارس) را زیر نظر داریم و متعهد به حفظ آزادی دریانوردی، بر طبق قوانین بین المللی، هستیم.»

روابط عمومی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پیشتر در روز پنجشنبه اعلام کرد نیروهایش در خلیج فارس یک «نفتکش خارجی» که ادعا کرده مشغول «قاچاق سوخت» بود را توقیف کرده است، اما جزئیات بیشتری ارائه نکرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

آمازون از فیلم ماجراهای «جک ریچر» با بازی «تام کروز» یک سریال جدید می‌سازد

بخش فیلمسازی شرکت آمازون، امتیاز تولید سریال جدیدی بر اساس ماجراهای «جک ریچر» را خرید، یک شخصیت داستانی که در گذشته نقش او را در فیلم های سینمایی «تام کروز» بازی کرده است.

مجموعه داستان های «جک ریچر» توسط «لی چایلد» نویسنده مشهور آمریکایی نوشته شده است و ماجراهای هیجان انگیز یک مأمور نظامی ارتش آمریکا را روایت می کند که به جنک افراد شرور و تبهکار می رود.

بر اساس آمار موجود بیش از یکصد میلیون نسخه از این کتاب به ۴۵ زبان در کشورهای مختلف جهان به فروش رفته است.

دو فیلم سینمایی از این شخصیت داستانی با بازی «تام کروز» ساخته شد که در گیشه موفق بود و بیش از ۴۰۰ میلیون دلار فروخت.

آمازون پس از رقابتی فشرده با چند شبکه پخس اینترنتی دیگر موفق به خرید امتیاز سریال شد و با همکاری شرکت های «اسکای دنس» و «پارامونت» جک ریچر را تولید می کند.

به گفته آمازون تهیه کننده این مجموعه «نیک سانتورا» خواهد بود که با تولید مجموعه «عقرب» به شهرت رسید. هنوز جزئیات بیشتری درباره زمان آغاز این پروژه و بازیگران منتشر نشده است.

شرکت آمازون در ماههای اخیر بودجه هنگفتی را برای تولید فیلم، سریال و برنامه های هنری و سرگرم کننده خرج کرده است و تلاش می کند بیینده های جهانی بیشتری جذب کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

شاهد خاقان عباسی نخست وزیر سابق پاکستان بازداشت شد

شاهد خاقان عباسی - آرشیو

اداره مقابله با فساد در پاکستان، «شاهد خاقان عباسی» نخست وزیر سابق این کشور را دستگیر کرد.

به گزارش رویترز، بازداشت او در روز پنجشنبه ۲۷ تیر، واکنش خشمگین احزاب مخالف را در پی داشت که دولت عمران خان را متهم می کنند که برای به سکوت واداشتن مخالفان تلاش می کند.

دایره حسابرسی ملی، در بیانیه ای گفت عباسی در ارتباط با پرونده مربوط به پروژه ترمینال گاز مایع طبیعی که سال گذشته باز شده بود، دستگیر شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

آمریکا ۵۰۰ نیروی جدید به عربستان سعودی اعزام می‌کند

عکس از آرشیو

دولت ایالات متحده قصد دارد ۵۰۰ نیروی نظامی تازه‌نفس به عربستان سعودی اعزام کند.

روزنامه نیویورک تایمز این خبر را به نقل از دو مقام وزارت دفاع آمریکا نوشت. پیشتر سی‌ان‌ان هم نوشته بود که قرار است این نیروها در پایگاه هوایی امیر سلطان در شرق ریاض، پایتخت عربستان سعودی، مستقر شوند.

دونالد ترامپ، رئیس‌ جمهوری آمریکا، ماه گذشته خبر داده بود که به زودی۱۵۰۰ نیروی نظامی تازه‌نفس به خاورمیانه اعزام خواهد شد.

افزایش نیروهای آمریکا در عربستان سعودی، هم‌زمان با بالا گرفتن تنش میان ایالات متحده و جمهوری اسلامی در ماه‌های اخیر اتفاق می‌افتد.

حمله به چهار کشتی تجاری در بندر فجیره، حمله به دو نفتکش در دریای عمان، حمله‌های حوثی‌ها به مناطقی در عربستان سعودی، و شلیک راکت به منطقه سبز بغداد و محل استقرار دفتر شرکت‌های خارجی نفتی در بصره، از جمله اتفاق‌های رخ داده در این منطقه هستند.

در پاسخ به این اقدام‌ها، ایالات متحده اقدام به اعزام ناو جنگی، بمب‌افکن‌های بی-۵۲، جت‌های اف-۱۵، و ۲۵۰۰ نیروی نظامی به منطقه کرد.

جمهوری اسلامی در تاریخ ۳۰ خرداد/۲۰ ژوئن هم یک پهپاد آمریکا را بر فراز حریم بین المللی در منطقه خلیج فارس سرنگون کرد. پس از این اتفاق رئیس جمهوری ایالات متحده اعلام کرد که قرار بود به سه مکان در ایران حمله نظامی شود، اما تنها ده دقیقه قبل از حمله از این کار منصرف شد.

پس از هدف قرار گرفتن این پهپاد، نیروی هوایی ایالات متحده خبر داد که چند جنگنده رادارگریز اف-۲۲ ایالات متحده برای محافظت از نیروها و منافع آمریکا در منطقه «در محدوده اختیارات ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا» و برای نخستین بار، به پایگاه نظامی العدید در قطر اعزام شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

سپاه پاسداران اعلام کرد یک «نفتکش خارجی» را توقیف کرده است

عکس از آرشیو

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعلام کرد که این نیرو یک «نفتکش خارجی» را که به گفته سپاه مشغول «قاچاق سوخت» بود، در خلیج فارس توقیف کرده است.

به گزارش فارس، روابط عمومی این نیرو ضمن اعلام این خبر، از ارائه جزئیات بیشتر درباره این نفتکش، از جمله کشور مالک آن، خودداری کرده است.

سپاه اعلام کرده است که این نفتکش حامل «یک میلیون لیتر سوخت قاچاق» بود که آن را از «لنج‌های ایرانی» دریافت کرده و به سمت «کشتی‌های بیگانه در مناطق دورتر» در حرکت بود. پیشتر مقام‌های ایالات متحده و امارات متحده عربی نسبت به سرنوشت یک نفتکش در ایران ابراز نگرانی کرده و اعلام کرده بودند که اطلاعی از آن ندارند.

ایران مدعی است پس از آن‌که این نفتکش درخواست کمک کرد، نیروهای ایرانی به سمت آن حرکت کردند. امارات متحده عربی اما می‌گوید که این نفتکش چنین درخواستی نداشته است.

سپاه پیشتر هم قصد داشت مسیر حرکت یک نفتکش بریتانیایی را در خلیج فارس مسدود کند، اما پس از دخالت یک ناو جنگی بریتانیا مجبور به عقب‌نشینی شد. این اتفاق دقیقا یک هفته پس از توقیف نفتکش ایران از سوی جبل‌الطارق و ماموران نیروی دریایی بریتانیا رخ داده بود.

هفته جاری آیت‌الله علی خامنه‌ای بریتانیا را تهدید کرده و گفته بود که جمهوری اسلامی این اقدام را «بی جواب» نخواهد گذاشت.

جمهوری اسلامی در گذشته نیز بارها تهدید کرده بود که چنان‌چه قادر به صدور نفت خود نباشد، تنگه هرمز - جایی که یک پنجم نفت جهان از آن می‌گذرد - را خواهد بست. به دنبال حملات انجام شده به نفتکش‌ها در ماه‌های مه و ژوئن در منطقه خلیج فارس، و معرفی ایران به عنوان مظنون اصلی این حملات، ایالات متحده از تلاش برای تشکیل یک ائتلاف بین‌المللی خبر داده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

نامزدهای حزب دموکرات برای حضور در دومین مناظره درون حزبی انتخابات ریاست‌جمهوری مشخص شدند

نخستین مناظره نامزدهای حزب دموکرات

کمیته ملی حزب دموکرات، نام نامزدهای این حزب را که شرایط لازم برای حضور در دومین مناظره درون حزبی انتخابات ریاست‌جمهوری دارند، اعلام کرد.

به گزارش سی‌ان‌ان، از میان نامزدهایی که پیشتر اعلام کرده بودند در رقابت‌های درون حزبی انتخابات ریاست‌جمهوری حضور خواهند داشت، سث مولتون نماینده ماساچوست در مجلس نمایندگان و وین ماسام - که در اولین مناظره هم غایب بودند - در این مناظره هم حضور نخواهند داشت.

تام استیر و جو سستاک که به تازگی اعلام نامزدی کرده‌اند هم در دومین مناظره درون حزبی دموکرات‌ها غایب خواهند بود.

با این حال نام استیو بولاک که در مناظره نخست غایب بود، این‌بار میان نام‌هایی قرار دارد که در مناظره حضور خواهند داشت.

دومین دور مناظره درون حزبی دموکرات‌ها روزهای ۳۰ و ۳۱ ژوئیه (هشتم و نهم مرداد) در شهر دیترویت و به میزبانی شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان برگزار می‌شود.

جو بایدن، برنی سندرز، الیزابت وارن، کاملا هریس، مایکل بنت، کری بوکر، استیو بولاک، سوث بند، پیت بوتگیگ، جولیان کاسترو، بیل دبلازیو، جان دلانی، تولسی گابارد، کریستن گیلیبراند، جان هیکنلوپر، جی اینسلی، امی کلوبوچار، بتو اوروکه، تیم رایان، ماریان ویلیامسون و اندرو یانگ نامزدهای حاضر در این مناظره خواهند بود.

دور نخست مناظره میان نامزدهای حزب دموکرات در دو شب و در شهر میامی برگزار شده بود.

در حال حاضر جو بایدن، معاون باراک اوباما رئيس جمهوری پیشین آمریکا، در نظرسنجی‌ها در رتبه نخست میان نامزدهای حزب دموکرات قرار دارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

نخست‌وزیر بریتانیا از جبل‌الطارق بابت توفیق نفتکش ایرانی تشکر کرد

ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا، بابت توقیف نفتکش ایرانی «گریس ۱» از مقام‌های منطقه جبل‌الطارق تشکر کرد.

یک سخنگوی نخست‌وزیر بریتانیا اعلام کرد که ترزا می از جبل‌الطارق بابت توقیف این نفتکش که تحریم‌های اتحادیه اروپا را علیه سوریه نقض می‌کرد، تشکر کرده است.

نخست‌وزیر بریتانیا همچنین خواستار احترام گذاشتن به روند قضایی مستقل در جبل‌الطارق پیرامون سرنوشت این نفتکش شد.

نفتکش ایرانی «گریس ۱» که به گفته مقام‌های جمهوری اسلامی حاوی دو میلیون بشکه نفت بود، روز ۱۳ تیرماه از سوی مقام‌های جبل‌الطارق و ماموران نیروی دریایی بریتانیا توقیف شد.

دلیل توقیف این نفتکش نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه عنوان شده بود.

مقام‌های جمهوری اسلامی پیشتر از توقیف این نفتکش انتقاد کرده و گفته بودند که دست به اقدام تلافی‌جویانه خواهند زد. آ‌ن‌ها همچنین خواستار رفع توقیف از نفتکش شده بودند.

جرمی هانت، وزیر خارحه بریتانیا، وزیر خارجه بریتانیا ۲۳ تیرماه در چند پیام توئیتری با اشاره به گفت‌وگوی خود با همتای ایرانی‌اش محمدجواد ظریف نوشت که «اگر تضمین‌هایی دریافت کنیم که این نفتکش به سوریه نخواهد رفت، پس از فرایندها در دستگاه قضایی جبل‌الطارق، بریتانیا آزاد شدن این نفتکش را تسهیل خواهد کرد.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پولیتیکو: سناتور جمهوری‌خواه خواستار مذاکره با ظریف به نمایندگی از ترامپ شد

رند پال، سناتور جمهور‌خواه از دونالد ترامپ، رئيس جمهوری ایالات متحده، خواسته است که به او اجازه دهد با محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران دیدار و گفت‌وگو کند.

وب‌سایت پولیتیکو در گزارشی به نقل از چهار مقام رسمی دولت آمریکا، بدون ذکر نام، نوشت که رند پال این درخواست را در جریان یک بازی گلف با رئیس جمهوری آمریکا مطرح کرد.

علاوه بر پال، لیندزی گراهام و دیوید پردو، دو سناتور دیگر هم روز شنبه با پرزیدنت ترامپ در باشگاه او در استرلینگ ویرجینیا حضور داشتند.

هدف از این دیدار کاهش تنش با ایران عنوان شده است و به گزارش پولیتیکو، پرزیدنت ترامپ هم با آن موافقت کرده است.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، در حال حاضر در نیویورک به سر می‌برد. هنوز مشخص نیست که آیا در این مدت دیداری بین رند پال و ظریف انجام خواهد شد یا خیر.

دولت آمریکا اردیبهشت ماه سال گذشته اعلام توافق هسته‌ای موسوم به برجام مانع رفتارهای تحریک‌آمیز ایران نشده و از این توافق خارج شد.

به دنبال آن تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی هم - از جمله تحریم فروش نفت ایران - بازگشت.

دولت آمریکا اعلام کرده است که به دنبال گفت‌وگو و رسیدن به توافقی جدید با جمهوری اسلامی است که علاوه بر برنامه هسته‌ای، شامل رفتار ایران در منطقه و برنامه موشکی آن هم باشد.

پرزیدنت ترامپ پیشتر اعلام کرده بود که آماده گفت‌وگو با مقام‌های جمهوری اسلامی برای رسیدن به یک توافق جامع است. با این حال مقام‌های جمهوری اسلامی مذاکره با آمریکا را رد می‌کنند.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ماه گذشته و در جریان سفر شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن به تهران، گفته بود «هیچ اعتمادی» به آمریکا ندارد و «تجربه تلخ مذاکرات قبلی با آمریکا در چارچوب برجام» را تکرار نخواهد کرد.

رهبر ایران در پاسخ به شینزو آبه که گفته بود حامل پیام رئیس جمهوری آمریکا است، گفت که «هیچ پاسخی به [پرزیدنت ترامپ] ندارم و نخواهم داشت.» او اضافه کرده بود که پیشنهاد واشنگتن برای مذاکرات صادقانه با تهران را هم باور نمی کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

با دادن «لوح و هدیه نقدی»؛ تقدیر رئیس پلیس از مامورانی که یک زن را کتک زده بودند

با دستور فرمانده نیروی انتظامی،‌ از مامورانی که چندی پیش یک زن را در «پارک پلیس» کتک زده بودند، تقدیر شد.

به گزارش خبرگزاری پلیس، این تصمیم از سوی حسین رحیمی فرمانده نیروی انتظامی تهران گرفته شد و از این ماموران «با اهدای لوح و هدیه نقدی» تقدیر شد.

رئیس پلیس تهران در این مراسم گفت ماموران نیروی انتظامی وظایف خود را «مطابق قانون و به نحو مطلوبی» انجام می‌دهند و فرمانده این نیرو هم «از عملکرد مثبت کارکنان خود در انجام ماموریت‌های‌شان دفاع» می‌کند.

ابتدای ماه جاری، سوم تیرماه، تصاویری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که نشان می‌داد ماموران قصد دارند به زور دختری را وارد خودروی نیروی انتظامی کنند و هنگامی که با مقاومت او مواجه می شوند با خشونت او را داخل خودرو می‌کنند.

یکی از شاهدان این حادثه گفته بود که آن‌ها «گروه کوچکی دختر و پسر بدون هیچ مزاحمتی برای دیگران، یک گوشه آب بازی می‌کردیم.»

چند روز بعد از انتشار این فیلم‌ها و اعتراض‌ها در شبکه‌های اجتماعی، حسین رحیمی، فرمانده نیروی انتظامی تهران، گفته بود که جانشین کلانتری و یکی از ماموران آن به دلیل «برخورد خشن» با یک دختر هنگام بازداشت ضمن عزل از سمت خود، بازداشت شده‌‌اند.

با این حال کمی بعدتر مرکز اطلاع‌رسانی فرماندهی انتظامی تهران در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که این کار به دستور رئیس پلیس تهران «متوقف شده‌است» و حسین رحیمی اجرا یا تعلیق دستور قبلی خود مبنی بر بازداشت و عزل آن دو مامور را «منوط به پایان تحقیقات» دانسته است.

این برای چندمین بار در ماه‌های اخیر است که فیلم‌هایی از برخوردهای خشن و ضرب و شتم مردم از سوی نیروهای پلیس منتشر می‌شود. بسیاری از این افراد به بهانه «بدحجابی» بازداشت می‌شوند.

از دی‌ماه دو سال پیش زنان و دختران جوان با بر چوب کردن روسری‌هایشان، به اجباری بودن حجاب در ایران اعتراض کردند. تاکنون دهها نفر از این فعالان معترض توسط جمهوری اسلامی بازداشت و زندانی شده و برخی مجبور به ترک کشور شده اند.

در اردیبهشت ماه سال جاری، وزارت خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای سرکوب شدید فعالان حقوق زنان در ایران را به شدت محکوم کرد و خواستار پایان دادن به آزار و اذیت و زندانی کردن زنانی شد که تنها حقوق اولیه و بنیادین خود را مطالبه می‌کنند.

سازمان عفو بین الملل نیز خرداد ماه سال جاری با انتشار گزارشی، ضمن بازگو کردن نقش حجاب اجباری در زندگی روزمره زنان و دختران ایرانی، به برخوردهای گاه بسیار خشن ماموران پلیس امنیت اخلاقی با زنانی که حجاب کامل ندارند اشاره کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

آتش‌سوزی در یک استودیوی انیمیشن‌سازی در ژاپن باعث مرگ دست‌کم ۲۴ نفر شد

آتش‌سوزی در ساختمان یک استودیوی ساخت انیمیشن در ژاپن باعث مرگ دست‌‌کم ۲۴ نفر شده و دست‌کم ۴۰ نفر دیگر را مجروح کرده است.

این آتش‌سوزی عمدی در استودیوی شرکت ساخت انیمشین کیوتو رخ داده است. به گفته شاعدان عینی، یک مرد وارد یکی از طبقه‌های این ساختکان شده و مایعی را آتش زده است.

پلیس احتمال می‌دهد که تعداد تلفات این حادثه افزایش پیدا کند.

پلیس ژاپن در حال حاضر مشغول بازجویی از متهم اصلی این حادثه استو این فرد معرفی نشده و انگیزه احتمالی او از چنین کاری مشخص نیست.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مجلس نمایندگان طرحی برای توقف فروش سلاح به عربستان و امارات تصویب کرد

عکس از آرشیو

مجلس نمایندگان آمریکا سه طرح مختلف را تصویب کرده است که براساس آن‌ها فروش بمب‌های هدایت‌شونده به عربستان سعودی و امارات متحده عربی متوقف می‌شود.

به گزارش سی‌ان‌بی‌سی، پیشتر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، وعده داده بود که این طرح را وتو خواهد کرد.

سنای آمریکا حدود یک ماه پیش ۲۲ قطعنامه مختلف درباره برنامه فروش میلیاردها دلار سلاح را به عربستان سعودی با وجود مخالفت کنگره تصویب کرده بود.

به گفته افراد مطلع، مجلس نمایندگان از این میان سه طرح فوق را به این دلیل زودتر بررسی و تصویب کرده که انتقال «بمب‌های هدایت‌شونده و تجهیزات مرتبط با‌ آن‌ها آسان و سریع» است.

قانون‌‌گذاران آمریکا از کاخ سفید می‌خواهند که عربستان سعودی را وادار به رعایت موازین حقوق‌بشر و پیشگیری از تلفات انسانی در جریان حمله‌های هوایی در یمن کند.

قتل جمال خاشجقی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی و ستون‌نویس روزنامه واشنگتن‌پست در کنسول‌گری عربستان سعودی در استانبول هم خشم قانون‌گذاران را بیش از پیش برانگیخت.

دولت ترامپ پیشتر به بهانه تشدید تنش با جمهوری اسلامی و با اعلام «وضعیت اضطراری»، به چند کمیته کنگره اعلام کرده بود که قصد دارد ۲۲ مورد معامله تسلیحاتی با عربستان سعودی و دو کشور دیگر خاورمیانه انجام دهد.

براساس قانون کنترل صادرات اسلحه که در سال ۱۹۷۶ در آمریکا تصویب شد، دولت می‌تواند در شرایط ویژه برخی معامله‌های تسلیحاتی را بدون مجوز کنگره انجام دهد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

به دنبال خرید اس-۴۰۰ از روسیه؛ آمریکا رسما ترکیه را از پروژه ساخت اف-۳۵ کنار گذاشت

یک مقام وزارت دفاع ایالات متحده اعلام کرد که این کشور ترکیه را از پروژه ساخت جنگنده‌های اف-۳۵ کنار گذاشته است.

به گزارش رویترز، آلن لرد، از معاونان وزارت دفاع آمریکا، اعلام کرد که دیگر کشورهای دخیل در پروژه اف-۳۵ هم با ایالات متحده درباره کنار گذاشتن ترکیه از این پروژه همراه هستند.

به گفته لرد، ایالات متحده مبلغی بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیون دلار برای تغییر خط تولید موتور اف-۳۵ اختصاص خواهد داد.

این تصمیم به دنبال ورود محموله‌ سیستم دفاعی اس-۴۰۰ روسیه به ترکیه اتخاذ شد. ایالات متحده پیشتر به ترکیه هشدار داده بود که خرید اس-۴۰۰ می‌تواند باعث شود آن‌ها با تحریم مواجه شوند.

پیشتر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، گفته بود که ایالات متحده و ترکیه در «موقعیت بسیار دشواری» قرار گرفته‌اند که «عادلانه» نیست. به گفته او: «این‌که شما بروید و موشک روسی بخرید و ما اجازه نداشته باشیم میلیاردها دلار سلاح به آن‌ها بفروشیم، شرایط عادلانه‌ای نیست.»

وزارت دفاع ترکیه ۲۱ تیرماه تائید کرد که اولین محموله سیستم دفاع موشکی ساخت روسیه وارد ترکیه شده است.

مارک اسپر سرپرست وزارت دفاع در آخرین دیدار خود از ناتو گفته بود که اگر ترکیه به خرید اس-۴۰۰ از روسیه ادامه دهد، آمریکا به آنها جت‌های جنگنده اف-۳۵ نخواهد داد.

ایالات متحده پیشتر به ترکیه نسبت به خرید این سیستم دفاعی هشدار داده و اعلام کرده بود که ممکن است مجازات‌هایی در این زمینه علیه ترکیه اعمال کند.

رویترز پیشتر گزارش داده بود که به دنبال شدت گرفتن تنش میان واشنگتن و آنکارا و در پی تصمیم ترکیه برای خرید سیستم دفاع موشکی از روسیه ، ایالات متحده قصد دارد از این پس آموزش دادن به خلبان‌های جنگنده‌های اف-۳۵ ترکیه را متوقف کند.

واشنگتن تهدید کرده است که بر مبنای «قانون مقابله با طرف های تخاصم آمریکا از طریق تحریم» که خرید تسلیحات عمده از روسیه را منع می‌کند، ترکیه را هدف تحریم قرار خواهد داد.

مقام‌های آمریکا ادعا می‌کنند که موشک‌های روسی سیستم دفاع ناتو، به خصوص تازه‌ترین جت‌های جنگی «اف ۳۵» آمریکا، را به چالش می‌کشد.

ایالات متحده سیستم موشکی «پاتریوت» خود را به عنوان جایگزینی برای «اس ۴۰۰» روسیه پیشنهاد کرده بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مهاجرت، تروریسم و ونزوئلا در کانون سفر پمپئو به آمریکای لاتین قرار دارد

بخش انگلیسی صدای آمریکا - مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، در میانه مذاکرات سخت با مکزیک و کشورهای آمریکای مرکزی درباره چگونگی کاستن از جریان مهاجرت به مرزهای جنوبی ایالات متحده، در راه دیدار با رهبران کشورهای آمریکای لاتین است.

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، می گوید: «وزیر خارجه از ۱۹ تا ۲۱ ژوئیه به بوئنوس آیرس در آرژانتین، گوایاکیل در اکوادور، مکزیکوسیتی در مکزیک و سن سالوادور در السالوادور سفر خواهد کرد، تا راه های گسترش همکاری بر سر مسائل امنیتی، تعهد راسخ ایالات متحده به حقوق بشر و دموکراسی، به خصوص حمایت از مردم کوبا، نیکاراگوئه و ونزوئلا و مبارزه شان برای آزادی و بهبود مشارکت اقتصادی و افزایش فرصت ها برای شهروندان را به بحث بگذارد.»

وزیر خارجه آمریکا در آرژانتین در یک کنفرانس ضدتروریسم با متحدان منطقه ای شرکت می کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

در ادامه کنفرانس ورشو | برایان هوک: بحرین میزبان کنفرانس امنیت بین‌المللی با حضور ۶۵ کشور خواهد بود

برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، اعلام کرد بحرین در هفته‌های آتی میزبان کنفرانسی بین‌المللی با حضور ۶۵ کشور درباره امنیت دریایی خواهد بود.

هوک در جریان یک سخنرانی در اندیشکده «شورای آتلانتیک»، گفت این کنفرانس، در ادامه کنفرانس ورشو است که زمستان سال گذشته در کشور لهستان برگزار شده بود.

این کنفرانس در بحرین هم‌زمان با آن برگزار می‌شود که تنش‌ها در خلیج فارس بالا گرفته و چندین مورد حمله به نفتکش‌ها در این منطقه ثبت شده است.

در ماه‌های اخیر ابتدا چهار کشتی تجاری در آب‌های بندر فجیره در امارات هدف قرار گرفتند، به دو نفتکش در دریای عمان حمله شد و از یک نفتکش پس از ورود به آب‌های ایران اطلاعی در دست نیست.

سپاه پاسداران جمهوری اسلامی هم امروز پنج‌شنبه ۲۷ تیر اعلام کرد یک «شناور خارجی» را که حامل یک میلیون لیتر «سوخت قاچاق» بوده، توقیف کرده است.

سپاه پیشتر هم و یک هفته پس از توقیف نفتکش ایرانی از سوی مقام‌های جبل‌الطارق،تلاش کرده بود مسیر حرکت یک نفتکش بریتانیا را مسدود کند، اما با دخالت یک ناو جنگی بریتانیا نیروهای سپاه مجبور به عقب‌نشینی شدند.

جمهوری اسلامی در تاریخ ۳۰ خرداد/۲۰ ژوئن هم یک پهپاد آمریکا را بر فراز حریم بین المللی در منطقه خلیج فارس سرنگون کرد. پس از این اتفاق رئیس جمهوری ایالات متحده اعلام کرد که قرار بود به سه مکان در ایران حمله نظامی شود، اما تنها ده دقیقه قبل از حمله از این کار منصرف شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

میزان ابتلا به بیماری آنفلونزا در استرالیا افزایش یافته است

بخش انگلیسی صدای آمریکا - فصل شیوع بیماری آنفلونزا در استرالیا در سال ۲۰۱۹ به شکلی غیرمعمول زودتر آغاز شده و بیش از ۱۴۴ هزار مورد ابتلا به ویروس آن تائید شده است. دست کم ۲۳۱ نفر شامل کودکان در اثر این بیماری جان سپرده اند، هر چند عمده قربانیان سالخوردگان استرالیایی هستند.

امسال احتمالا یکی از بدترین سال های ابتلا به آنفلونزا در استرالیا خواهد بود و دولت آن کشور نگران از کمبود واکسن، ۴۰۰ هزار واکسن دیگر سفارش داده است.

بدترین فصل آنفلونزا در استرالیا در سال ۲۰۱۷ بود، که طی آن بیش از ۲۵۰ هزار نفر مبتلا شده و بیش از ۱۱۰۰ نفر مردند.

دولت استرالیا توصیه کرده است همه استرالیایی های بالای ۶ ماه باید هر سال واکسن آنفلونزا تزریق کنند.

فصل آنفلونزا در استرالیا معمولا از ژوئن شروع و تا سپتامبر ادامه دارد، و اوج آن در ماه اوت است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مجلس نمایندگان آمریکا دو مقام دولت ترامپ را به «سرپیچی» از قانون متهم کرد

بخش انگلیسی صدای آمریکا - مجلس نمایندگان ایالات متحده که در کنترل حزب دموکرات قرار دارد، با ۲۳۰ رای موافق در برابر ۱۹۸ رای مخالف اعلام کرد که ویلیام بار وزیر دادگستری، و ویلبر راس وزیر بازرگانی، برای کوتاهی در عمل به احضاریه های صادره و سرپیچی از خواست کنگره، مرتکب جرم شده اند. احضاریه ها مربوط به تصمیم دولت در افزودن پرسشی درباره شهروندی به سرشماری سال ۲۰۲۰ بوده است.

این رای گیری نمادین است زیرا بعید است وزارت دادگستری این دو مقام را تحت پیگرد قرار دهد.

اقدام دموکرات ها از تشدید تلاش ها در تحقیق از کارکرد داخلی دولت ترامپ حکایت دارد.

کاخ سفید می گوید وزارت دادگستری و وزارت بازرگانی بیش از ۳۱ هزار صفحه سند در باره سرشماری در اختیار کنگره گذاشته اند.

دموکرات ها معتقدند دولت اهدافی پنهان در این باره دارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

سومین تلاش برخی دموکرات‌ها برای آغاز روند استیضاح رئیس جمهوری آمریکا ناکام ماند؛ واکنش پرزیدنت ترامپ

«ال گرین» نماینده دموکرات ایالات تگزاس پیشنویس این طرح را ارایه داده بود.

بخش انگلیسی صدای آمریکا - یکبار دیگر تلاش گروهی از دموکرات‌های کنگره برای آغاز روند استیضاح احتمالی پرزیدنت دونالد ترامپ در حالی که از سوی هم حزب‌های خود هم حمایت نشد، رای نیاورد و کنار گذاشته شد.

چهارشنبه شب ۲۶ تیرماه به وقت واشنگتن مجلس نمایندگان با ۳۳۲ رای منفی در مقابل ۹۵ رای مثبت،‌ قطعنامه موسوم به «بندهای استیضاح» علیه ترامپ را رد کرد.

پرزیدنت دونالد ترامپ در واکنش به این رای در مجلس نمایندگان نوشت: «مجلس نمایندگان آمریکا همین الان با اکثریت آرا قطعنامه استیضاح را باطل کرد. این احتمالاً مضحک‌ترین و وقت‌گیرترین پروژه‌ای بوده که تا کنون مجبور به کار کردن روی آن بوده‌ام. استیضاح رئیس‌جمهوری شما که بزرگترین شکوفایی اقتصادی در تاریخ کشورمان را رقم زده، بهترین ارقام تولید شغل را دارد، بالاترین کاهش مالیات را ایجاد کرده، ارتش را بازسازی کرده و کارهای بسیار بیشتری انجام داده تمام شده است. نباید اجازه داد این اتفاق هیچ‌وقت برای یک رئیس‌جمهور دیگری در آمریکا رخ بدهد.»

در حالیکه در روزهای اخیر توئیت‌های جنجالی پرزیدنت ترامپ علیه چهار عضو تازه وارد کنگره جنجالی شده بود، «ال گرین»، نماینده دموکرات ایالت تگزاس طرح آغاز روند استیضاح پرزیدنت ترامپ را به رای گیری رساند. این سومین تلاش او بود.

در دو رای گیری قبلی به ترتیب تنها ۵۸ و ۶۶ نماینده همراه او شده بودند.

نانسی پلوسی رئیس دموکرات مجلس نمایندگان با استیضاح پرزیدنت ترامپ مخالف است. با این حال او از حضور رابرت مولر و احضار سایر اعضا و نزدیکان دولت ترامپ به کنگره برای توضیحات درباره نقش روسیه در انتخابات و ارتباط احتمالی کارزار پرزیدنت ترامپ با آنها استقبال کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG