لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۲

واکنش همسر نازنین زاغری به پخش فیلم بازداشت او از تلویزیون ایران: شرم آور است


ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری، شهروند ایرانی بریتانیایی زندانی در ایران، در واکنش به پخش تصاویر بازداشت خانم زاغری پس از نزدیک به سه سال، این اقدام را شرم آور خواند.

تلویزیون دولتی جمهوری اسلامی سه شنبه شب ۱۸ دی در بخش هایی از یک برنامه، نخستین تصاویر از بازداشت نازنین زاغری در فرودگاه را منتشر، و در ادامه اتهام‌های امنیتی مطرح شده علیه خانم زاغری را دوباره مطرح کرد.

آقای رتکلیف روز چهارشنبه با اشاره به پخش این تصاویر به نشریه ایندیپندنت گفت: «فیلم گرفتن پیوسته از لحظه بازداشت فرد در حالیکه در فشار و نگرانی از اولین بازداشت خود است، هنگامی که به سلول برده می‌شود و هنگامی که اتهام به او زده می‌شود، و استفاده از این فیلم‌ها برای تبلیغات داخلی، تصویری می‌سازد که حاکی از لذت بردن از رنج دیگران است؛ و این برای هر که دست اندر‌ کار آن است، شرم‌آور است.»

او همچنین گفت که پس از پخش این فیلم با نازنین زاغری تلفنی صحبت کرد و نازنین که از دیدن این برنامه و فیلم گرفتن ماموران با دوربین مخفی از لحظه بازداشت شوکه شده بود، گفت که در این فیلم لحظه جدا کردن دخترش از او سانسور شده است.

خانم زاغری ۱۵ فروردین سال ۹۵ در حالی که به همراه دختر دوساله اش پس از دیدار با خانواده قصد بازگشت به لندن را داشت، در فرودگاه امام خمینی تهران بازداشت شد.

سپاه پاسداران خانم زاغری را به آموزش روزنامه نگاری برای رسانه های خارج از کشور متهم کرد، اما او اتهامات خود را رد کرد و بنیاد خیریه تامسون رویترز نیز رسما اعلام کرد که او یک کارمند ساده در بخش اداری این بنیاد بوده است.

دادگاه انقلاب او را به اتهام مشارکت در براندازی نرم و اقدام علیه نظام به پنج سال زندان محکوم کرد. خانم زاغری و خانواده او این اتهامات را رد کردند.

این نخستین بار نیست که جمهوری اسلامی از برنامه‌هایی علیه متهمان امنیتی از تلویزیون سراسری پخش می‌کند. این اقدام همواره در حالی صورت می گیرد که متهمان در زندان و بازداشت بوده و امکانی برای دفاع از خود و اطلاع رسانی ندارند.

طی دو سال گذشته مقام های بریتانیا بارها از دولت جمهوری اسلامی خواستار آزادی نازنین زاغری شده اند.

برخی تحلیلگران معتقدند که این زندانی ایرانی بریتانیایی از سوی حکومت ایران برای دریافت طلب ۵۰۰ میلیون دلاری ایران از بریتانیا، مربوط به سفارش خرید اسلحه در دهه ۷۰ میلادی، به گروگان گرفته شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG