لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۶

رضا خندان آزاد شد، فرهاد مثیمی به اعتصاب غذا پایان داد


یک وکیل دادگستری از آزادی رضا خندان فعال مدنی و همسر نسرین ستوده، و پایان اعتصاب غذای فرهاد میثمی خبر داد.

محمد مقیمی، وکیل فرهاد میثمی، فعال مدنی که در بازداشت به سر می‌برد، یکشنبه دوم دی در پیام توئیتری نوشت که درپی برگزاری دادگاه رضا خندان و فرهاد میثمی و موافقت با تبدیل قرار تامین، رضا خندان با قرار کفالت آزاد شد.

در ادامه پیام آمده است که با آزادی رضا خندان و برآورده شدن خواسته فرهاد میثمی، این زندانی پس از ۱۴۵ روز به اعتصاب غذای خود پایان داد. دیگر موکل آقای مقیمی، نسرین ستوده، نیز به اعتصاب غذای خود پایان داد.

نیروهای امنیتی، ۱۳ شهریور رضا خندان، را بازداشت کردند و به دادسرای اوین بردند.

آقای خندان پیش از این گفته بود که به صورت تلفنی به وزارت اطلاعات فراخوانده شده بود، اما به علت غیرقانونی بودن این نوع احضار، از رفتن به آنجا خودداری کرد.

عفو بین الملل بلافاصله پس از دستگیری رضا خندان این اقدام را محکوم کرد و خواستار آزادی بی قید و شرط او و همسرش نسرین ستوده شد. نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر نیز در اوین زندانی است.

وزارت خارجه آمریکا نیز با انتشار یک توئیت به زبان فارسی گفته بود اخبار بازداشت رضا خندان را از نزدیک دنبال می‌کند.

از سوی دیگر، فرهاد میثمی، پزشک و فعال مدنی، نیز که از حدود سه ماه پیش در پی بازداشت آقای خندان در زندان دست به اعتصاب غذا زده بود، به اعتصاب غذای خود پایان داد.

دو هفته پیش وزارت خارجه آمریکا در یک توئیت با ابراز نگرانی از وضعیت سلامت فرهاد میثمی، محکومیت این فعال مدنی را خودسرانه توصیف کرد و نوشت: «ایالات متحده بازداشت خودسرانه دکتر فرهاد میثمی را محکوم می‌کند.»

فرهاد میثمی، ۴۸ ساله، فعال مدنی و پزشک زندانی که از ۹ مرداد امسال در بازداشت به سر می‌برد، از نزدیکان نسرین ستوده است و در برخی اعتراضات به همراه او حضور داشت.‌

مقام های قضایی ایران بعد از بازداشت میثمی، او را به اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، تبلیغ علیه نظام، اشاعه و ترویج فساد و فحشا و بی‌حجابی در جامعه متهم کردند. او چندی بعد دست به اعتصاب غذا زد و یکی از خواسته های خود را آزادی برخی زندانیان، از جمله رضا خندان، همسر نسرین ستوده وکیل دادگستری اعلام کرد.

ماه گذشته گذشته جمعی از پزشکان در حمایت از فرهاد میثمی تجمعی را مقابل مجلس شورای اسلامی ایران برگزار کردند و در نامه‌ای که روز دوشنبه ۵ آذرماه منتشر شد از علی لاریجانی رئیس مجلس ایران خواستند تا فرهاد میثمی فوری به یک بیمارستان مجهز منتقل شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG