لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۸

وزارت خارجه آمریکا خواستار آزادی فوری فرهاد میثمی، فعال مدنی زندانی در ایران شد


فرهاد میثمی فعال مدنی پس از بازداشت خود از مردادماه تا کنون در اعتصاب غذا به سر می برد.
فرهاد میثمی فعال مدنی پس از بازداشت خود از مردادماه تا کنون در اعتصاب غذا به سر می برد.

وزارت خارجه آمریکا با خودسرانه خواندن محکومیت فرهاد میثمی، فعال مدنی زندانی در ایران ، خواستار آزادی فوری این زندانی شد.

وزارت خارجه آمریکا در یک توئیت با ابراز نگرانی از وضعیت سلامت فرهاد میثمی، محکومیت این فعال مدنی را خودسرانه توصیف کرد و نوشت: «ایالات متحده بازداشت خودسرانه دکتر فرهاد میثمی را محکوم می کند.»

وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد «ما عمیقا نگران وضعیت سلامت رو به وخامت وی (فرهاد میثمی) هستیم و از رژیم ایران می‌خواهیم او را فورا آزاد کند. مردم ایران شایسته دولتی هستند که به حقوق‌شان احترام می‌گذارد، نه دولتی که باعث مرگ آهسته آن‌ها می شود.»

​فرهاد میثمی، ۴۸ ساله، فعال مدنی و پزشک زندانی که از ۹ مرداد امسال در بازداشت به سر می‌برد، از نزدیکان نسرین ستوده است و در اغلب اعتراضات به همراه او حضور داشت.‌

آقای میثمی در مردادماه امسال در محل کارش به دلیل داشتن بج‌هایی با شعار «من با حجاب اجباری موافق نیستم» بازداشت شد.

مقام های قضایی ایران بعد از بازداشت میثمی، او را به اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، تبلیغ علیه نظام، اشاعه و ترویج فساد و فحشا و بی‌حجابی در جامعه متهم کردند. در اعتراض، آقای میثمی از تاریخ ۱۰ مرداد ماه، یک روز پس از بازداشتش تاکنون در اعتصاب غذا به سر می‌برد.

یکی از خواسته‌های آقای میثمی برای اتمام بخشیدن به اعتصاب غذای خود، آزادی برخی زندانیان، از جمله رضا خندان، همسر نسرین ستوده وکیل دادگستری است.

این زندانی سیاسی برخلاف میل خود در بهداری زندان اوین نگهداری می‌شود تا به زور به اعتصاب غذایش پایان داده شود.

همچنین در روزهای گذشته جمعی از پزشکان در حمایت از فرهاد میثمی پزشک زندانی، تجمعی را مقابل مجلس شورای اسلامی ایران برگزار کردند و در نامه‌ای که روز دوشنبه ۵ آذرماه منتشر شد از علی لاریجانی رئیس مجلس ایران خواستند تا فرهاد میثمی فوری به یک بیمارستان مجهز منتقل شود.

پیشتر سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرده است که مقامات ایران باید فرهاد میثمی را فورا و بدون قید و شرط آزاد کنند.

جمهوری اسلامی در این سال‌ها بازداشت‌‌های گسترده و صدور احکام سنگینی را در قبال فعالان مدنی، فعالان حقوق بشر، زنان، کارگران و معلمان در ایران داشته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG