لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۸

تعدادی از عکاسان در شیراز بازداشت شدند


تصویری از صفحه های اینستاگرام مدلینگ که پیشتر بسته شدند. آرشیو
تصویری از صفحه های اینستاگرام مدلینگ که پیشتر بسته شدند. آرشیو

دادستان شیراز از بازداشت تعدادی از عکاسان این شهر به اتهام انتشار عکس های «نامناسب و مستهجن» در فضای مجازی خبر داد.

باشگاه خبرنگاران جوان شنبه ۲۱ مهر به نقل از علی صالحی، دادستان شیراز نوشت: «پس از دریافت گزارش‌هایی از انتشار عکس‌های مستهجن، دستگاه های امنیتی موضوع را بررسی کرده و تعدادی از عکاسان را دستگیر کردند.»

به گفته او عکاسان دستگیر شده مربوط به چند آتلیه در شیراز بودند.

گفته می‌شود که صفحات اینستاگرام بازداشت شدگان بسته شده است. برخی گزارش‌ها در شبکه‌های اجتماعی نیز حاکی از آن است که در صفحه‌های اینستاگرام بسته شده عکس‌هایی در ارتباط با مدلینگ منتشر می شد.

مقام های قضایی و امنیتی جمهوری اسلامی تصاویر نامناسب و مستهجن را به تصاویری می گویند که معمولا در آن زنان پوشش و حجاب اسلامی را رعایت نکرده‌اند.

نهادهای حقوق بشری بارها نسبت به برخورد قهرآمیز جمهوری اسلامی با زنان برای حجاب اجباری اعتراض کرده اند.

طی سالهای اخیر سپاه پاسداران نیز به بخش‌های انتظامی و امنیتی که شبکه‌های مجازی را زیر نظر می‌گیرند اضافه شده و با کاربرانی که از نظر آنها به ترویج بی حجابی و فرهنگ غربی دست می‌زنند، برخورد می‌کنند. این برخوردها در بازداشت گسترده افرادی که در شبکه‌های مجازی در حوزه مدلینگ فعالیت می‌کردند، اوج گرفت.

همچنین چندی پیش دخترانی که تصاویر رقص خود را در اینستاگرام منتشر می کردند نیز توسط پلیس احضار شدند. پخش اعتراف های اجباری آنان از تلویزیون دولتی جمهوری اسلامی واکنش انتقادی بسیاری را برانگیخت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG