لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۷

احضار "ورزشکاران زن نیمه عریان" توسط دستگاه قضایی ایران


بدنساز زن ایرانی
بدنساز زن ایرانی

خبرگزاری میزان، روز سه شنبه از احضار دو ورزشکار زن ایرانی که به مسابقات برون مرزی در رشته پرورش اندام رفته اند خبر داد.

این خبرگزاری وابسته به قوه قضاییه ایران، از این افراد با عنوان "ورزشکارنماهای نیمه عریان زن ایرانی در مسابقات برون مرزی" نام برد.

در این گزارش آمده است "این ورزشکاران زن توسط مربیان مرد آموزش دیده و به مسابقات خارج از کشور اعزام شده اند؛ حال تصاویر "نیمه عریان" این افراد در فضای مجازی دست به دست می گردد."

یک بدنساز زن ایرانی
یک بدنساز زن ایرانی

بر اساس این گزارش، چهار مربی مرد و دو ورزشکار زن جهت انجام مراحل بازپرسی به شعبه دوم دادسرای فرهنگ و رسانه احضار شدند.

به نوشته این خبرگزاری تا انجام مراحل تحقیقات و بازرسی، مربیان مربوطه، ممنوع الفعالیت و ممنوع الخروج شده اند.

فریبرز قریب، خبرنگار ورزشی رادیو فردا روز سه شنبه در گفتگوی تلفنی با بخش فارسی صدای آمریکا گفت: ورزش زنان و تنگناهای موجود برای آنها، و همچنین تمرینات آنها در داخل کشور به دلیل "قوانین نانوشته‌ای" است که در کشور وجود دارد.

وی می گوید این دو ورزشکار زن به دلیل آن که توسط "مربیان مرد" آموزش دیده و در مسابقات برون مرزی شرکت کرده اند فعلا اجازه انجام هیچ فعالیتی ندارند.

لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:15 0:00

پیش از این ناصر پورعلی فرد رییس فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام ایران، در این ارتباط اعلام کرد بود که این فدراسیون هیچ فعالیتی در بخش بانوان ندارد و ما معتقدیم این ورزش مناسب بانوان نیست، اما برخی به دلايل خاص و رسيدن به منافع شخصی، تخلفاتی در اين زمينه داشته‌اند.

به گفته فریبرز قریب، این یک امر طبیعی است که وقتی دو ورزشکار خانم آن هم در رشته‌ای چون بدنسازی شرکت کنند، طبیعی است که مقامات جمهوری اسلامی ایران هرگونه اطلاعی از این اعزام را تکذیب کنند.

لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:06 0:00

آقای قریب اضافه کرد با توجه به شرایط ورزش زنان و قوانین دست و پاگیر موجود در ایران، سرنوشت خانم‌های ایرانی که به این رشته ورزشی علاقه دارند باید در همان ایران و همان باشگاه‌های سرپوشیده باقی بماند و امید به این داشته باشند که شاید در آینده فضای مناسبتری برای فعالیت آنان فراهم شود

لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:30 0:00

این اولین بار نیست که گروه‌های ورزشی به صورت مستقل در مسابقات برون مرزی شرکت می کنند.

چندی پیش در خرداد ماه سال جاری مسابقات MMA در ارمنستان برگزار شد که با شکست سنگین دختر ۱۳ ساله ایرانی و کتک خوردن شدید او به اتمام رسید؛ انتشار این ویدیو در فضای مجازی واکنش های بسیاری از سوی کاربران در پی داشت.

کتک خوردن دختر ایرانی در مسابقات ارمنستان
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:38 0:00

مازیار ناظمی رئیس روابط عمومی وزارت ورزش در ارتباط با اعزام این تیم به مسابقات MMA گفته بود فدراسیون های ورزشی ایران اعلام کردند هیچ نقشی در اعزام این تیم نداشتند.

این دو اعزام در فاصله زمانی کوتاهی رخ داد، اما برخورد‌ها متفاوت بود؛ برای یکی در حد تذکر، اما دیگری احضار، ممنوع الخروج و ممنوع الفعالیت.

فریبرز قریب می گوید، پدر دو دختر ورزشکاری که در ارمنستان حضور داشتند ارتباطاتی در فدراسیون داشت و از این طریق توانست از جنجال بیشتر درباره آن اتفاق جلوگیری کند اما درباره ورزشکاران زن پرورش اندام با توجه به حساسیت های پوشش این ورزش اوضاع به گونه ای متفاوت پیش می رود.

لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:42 0:00

بر اساس خبری که در خبرگزاری میزان منتشر شده است، واکنش مقامات قضایی به این ورزشکاران به دلیل انتشار عکس این آنها در محیط مجازی بوده است.

حساسیت‌ها و واکنش‌ها به فضای مجازی از سوی مقامات قضایی ایران در یکی دو سال گذشته شدت گرفته است.

در آخرین مورد برخوردها با فعالان محیط‌‌های مجازی، مربوط می شود به دو هفته پیش که یک مقام قضایی شهر مشهد اعلام کرده بود ۳۰ نفر را به اتهام فعالیت در عرصه مدلینگ احضار کرده که در این میان ۳ مدل زن و سه مدل مرد دستگیر شدند.

مقامات قضای، فعالیت‌های فضای مجازی را نوعی "جنگ نرم"می دانند و از برخورد سپاه پاسداران با فعالان این حوزه دفاع کرده است.

XS
SM
MD
LG