لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۹

عفو بین‌الملل خواستار لغو حکم اعدام رامین حسین پناهی و محاکمه منصفانه او شد


رامین حسین پناهی
رامین حسین پناهی

عفو بین‌الملل خواستار لغو فوری حکم اعدام رامین حسین پناهی، زندانی سیاسی کرد، و محاکمه منصفانه او بر اساس قوانین بین‌المللی شد.

این سازمان مدافع حقوق بشر در بیانیه ای با اشاره به گفته‌های وکلای رامین حسین پناهی اعلام کرد که این زندانی برای اجرای حکم اعدام خود از زندان سنندج به رجایی شهر کرج منتقل شده و ارتباط او با خانواده‌اش قطع شده است.

عفو بین‌الملل به نقل از خانواده رامین حسین پناهی نوشته است که این زندانی لب‌های خود را دوخته و در اعتراض به حکم اعدام و محرومیت از دسترسی به خدمات درمانی با وجود مشکلات کلیوی، دست به اعتصاب غذا زده است.

این سازمان بین‌المللی ضمن درخواست لغو حکم اعدام رامین حسین پناهی نوشته است: «رامين حسين پناهى بايد آزاد شود مگر اینکه مقامات قضايى بتوانند او را بر اساس مدارک کافی و مستدل و بدون استناد به اعترافات گرفته شده تحت شکنجه و دیگر بدرفتاری‌ها، متهم به یک جرم متعارف در قوانین بین المللی كنند و زمینه محاکمه منصفانه وى، بدون توسل به مجازات اعدام، را فراهم آورند.»

این زندانی سیاسی کرد محکوم به اعدام، دوشنبه شب ۲۲ مرداد، بدون اطلاع قبلی به وکیل یا خانواده‌اش، به زندان رجایی‌شهر کرج منتقل شد. برخی از وبسایت‌های خبری نوشتند که آقای حسین پناهی در یکی از بندهای مربوط به مجرمین خطرناک زندان رجایی‌شهر نگهداری می‌شود.

رامین حسین پناهی که به اتهام عضویت در حزب کومله کردستان تیرماه سال گذشته دستگیر شد، بنا بر اخبار سازمان‌های حقوق بشری در این مدت به شدت تحت شکنجه بوده است.

وکیل و خانواده او می‌گویند او مستحق اعدام نیست، اما جمهوری اسلامی عضویت در گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی مثل حزب کومله را اغلب با اعدام مجازات می‌کند.

چندی پیش، بیش از دو هزار نفر از فعالان سیاسی- اجتماعی و مدنی با امضای نامه‌ای، خواهان توقف فوری و لغو حکم اعدام رامین حسین پناهی شدند.

عفو بین‌الملل نیز پیشتر تاکید کرده بود که آقای حسین پناهی در دادگاهی غیرعادلانه به اعدام محکوم شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG