لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۹

معاون موگرینی: نگرانی‌ها درباره اعدام رامین حسین پناهی را به ایران انتقال داده‌ایم


معاون فدریکا موگرینی معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نامه ای به مادر «رامین حسین پناهی» زندانی سیاسی کرد، خبر داده که نگرانی اتحادیه اروپا درباره اعدام احتمالی او را با مقام های ایران در میان گذاشته است.

برخی رسانه های فارسی زبان از جمله زمانه، نامه دنیس چایب، معاون فدریکا موگرینی در پاسخ به «شریفه زرینی» مادر رامین حسین پناهی، زندانی سیاسی محکوم به اعدام منتشر کرده اند.

دنیس چایب نوشت: ما اخیرا با توجه به محکومیت ایشان به مجازات اعدام، نگرانی هایی خود را با مقامات ایرانی مطرح کرده ایم. من از این فرصت استفاده می کنم و به اطلاع شما می رسانم که اتحادیه اروپا همچنان در مورد وضعیت غالب حقوق بشر در ایران، از جمله شرایط اقلیت های قومی و مذهبی، نگران است.

در این نامه معاون موگرینی درباره اهمیت حقوق بشر برای اروپایی ها نوشت:حقوق بشر مو ضوع اصلی از درگیری ما با ایران بوده است و ما هرگز ازمطرح کردن مسایل حقوق بشر با ایران خودداری نکردیم. ما همچنان در هر دو طرف در ارتباطات دوجانبه و در مجمع چند جانبه این کاررا ادامه خواهیم داد.

پیش از این مادر رامین‌حسین پناهی، زندانی سیاسی محکوم به اعدام، طی نامه‌ای به شیرین عبادی و چند نهاد حقوق بشری، نگرانی عمیق خود را نسبت به اعدام پسرش اعلام کرده بود.

مدتهاست نگرانی درباره اعدام این فعال زندانی کرد، ایجاد شده است. رامین حسین پناهی که به اتهام عضویت در حزب کومله کردستان تیرماه سال گذشته دستگیر شد، بنا بر اخبار سازمان‌های حقوق بشری در این مدت به شدت تحت شکنجه بوده است.

وکیل و خانواده او می گویند او مستحق اعدام نیست اما جمهوری اسلامی عضویت در گروه های مخالف جمهوری اسلامی مثل حزب کومله را با اعدام مجازات می کند.

ده روز پیش، بیش از ۲۰۰۰ نفر از فعالان سیاسی- اجتماعی و مدنی با امضای نامه‌ای، خواهان توقف فوری و لغو حکم اعدام رامین حسین پناهی شدند.

در این نامه که در تعدادی از سایت‌های خبری منتشر شده آمده است:« حکم اعدام رامین حسین‌پناهی در حالی صادر شده است که وی تمامی اتهام‌های انتسابی به خود را رد کرده و وکیل این زندانی سیاسی نیز این حکم را غیرمنتظره و ناعادلانه تلقی کرده است.»

در این نامه همچنین به نقل از وکیل این زندانی گفته شده صدور حکم اعدام برای رامین حسین پناهی با اعمال نفوذ اطلاعات و سپاه صورت گرفته است و با توجه به قوانین داخلی و جزایی ایران، رامین حسین‌پناهی مستحق مجازات نه تنها اعدام بلکه زندان هم نیست.

عفو بین‌الملل نیز پیشتر تاکید کرده بود که آقای حسین پناهی در دادگاهی غیرعادلانه به اعدام محکوم شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG