لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۳

وثیقه سنگین برای آزادی یک شهروند بهائی از زندان اوین


یک شهروند بهائی ساکن تهران با قرار وثیقه یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومانی تا زمان دادرسی از زندان اوین آزاد شد.

به نوشته وبسایت هرانا که اخبار حقوق بشر ایران را منتشر می کند، مهرداد حیرانی، شهروند بهائی که اردیبهشت دستگیر شده بود پس از سه ماه بازداشت روز یکشنبه ۲۱ مرداد با ارائه وثیقه سنگین از زندان اوین آزاد شد.

آقای حیرانی توسط ماموران وزارت اطلاعات در منزل یکی از دوستانش در کرج بازداشت شد. ماموران در ادامه به منزل خود او رفته و پس از تفتیش، لوازم شخصی، کتابها و کامپیوتر او را ضبط کردند. تعیین وثیقه سنگین برای این شهروند بهائی در حالی است که هنوز اتهامات او اعلام نشده است.

طی ماههای اخیر اخبار متعددی از بازداشت، محرومیت از تحصیل و حمله به مغازه های بهائیان در ایران منتشر شده است که نشان می‌دهد فشار به بهائیان در ایران همچنان ادامه دارد.

دولت ایالات متحده فشارهای جمهوری اسلامی به اقلیت های مذهبی از جمله بهائیان را به شدت محکوم کرده است. از جمله مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در سخنرانی ۳۱ تیر خود در میان ایرانیان مقیم آمریکا، ضمن انتقاد از تهدید و فشار علیه اقلیت ها گفت که اقلیت‌ها مانند بهائیان و سایر ادیان و باورها در ایران سرکوب می‌شوند و بیم آن دارند که هر نیایششان، آخرین نیایش آنها باشد.

وزارت خارجه آمریکا، در گزارش سالانه بین المللی آزادی مذهبی در مورد وضعیت بهائیان در ایران نوشته است که بهائیان بیش از همه اقلیت های مذهبی در ایران تحت آزار و اذیت شدید حکومتی قرار دارند، حکومت آنها را به رسمیت نمی شناسد و آنها را از حقوق سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و مذهبی خود محروم کرده است.

بر اساس همین گزارش طی ده سال گذشته بیش از هزار نفر از بهائیان به طور خودسرانه بازداشت شدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG