لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۸

گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا: مردم ایران همچنان از ستم رهبران خود عذاب می‌کشند


جان سولیوان کفیل وزارت خارجه
جان سولیوان کفیل وزارت خارجه

در تازه ترین گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا در زمینه حقوق بشر، ایران، یکی از کشورهائی بود که جان سولیوان کفیل وزارت خارجه، کارنامه "افتضاح" آن را زیر نورافکن قرار داد:
"مردم ایران همچنان از ستم رهبران خود عذاب می کشند. حق برگزاری تظاهرات صلح آمیز و آزادی تشکیل انجمنها و آزادی بیان از جمله حقوق مشروعی است که هر فرد در سراسر جهان باید از آنها برخوردار باشد. متاسفانه این حقوق مردم ایران تقریبا به صورت روزمره مورد حمله قرار دارد."

وزارت خارجه آمریکا در این باره به سرکوب اعتراضهای سراسری دی ماه گذشته، اعمال محدودیت شدید بر آزادی دینی، از جمله سرکوب مداوم جامعه بهائی اشاره می کند.

در گزارش وزارت خارجه به این موضوع نیز پرداخته شده است که حکومت ایران به شیوه ای نامتناسب گروههای اقلیت قومی از جمله کردها، آذری ها و بلوچها را هدف دستگیریهای خودسرانه و بازداشت های طولانی مدت قرار می دهد.

علاوه بر اعمال محدودیتها در دسترسی به اینترنت، گزارشهائی نیز در باره شیوه حکومت در ارعاب و پیگرد ناشران، سردبیران و روزنامه نگاران دریافت شده است.

وزارت خارجه همچنین، یادآور شده است که زنان ایران در معرض تبعیض های گسترده حکومتی قرار دارند.

جان سولیوان در پیشگفتار گزارش هشدار داده است که حکومتهائی نظیر ایران که حقوق بشر شهروندان خود را زیر پا می گذارند و آزادیهای بنیادین را محدود می کنند "نیروهای عاجز" به حساب می آیند.

کفیل وزارت خارجه آمریکا می نویسد: "در سیاست خارجی ما پیشبرد آزادی یک موضوع اصولی و حق تلقی می شود...ایالات متحده همچنان به حمایت از کسانی که در سراسر جهان برای آزادی و شرف انسانی مبارزه می کنند، ادامه خواهد داد."

XS
SM
MD
LG