لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۷

همسر کاووس سیدامامی احضار و بازجویی شد


مریم ممبینی همسر کاووس سیدامامی، آرشیو
مریم ممبینی همسر کاووس سیدامامی، آرشیو

فرزند کاووس سیدامامی، اعلام کرد که مادرش بار دیگر از سوی دستگاه قضایی ایران بازجویی شده است.

فرزند کاووس سیدامامی روز دوشنبه چهارم تیر در کانال تلگرامی که اخبار مربوط به پرونده قضایی مرگ پدرش را منتشر می کند، توضیح داده است که مادرش، مریم ممبینی، روز یکشنبه احضار شده و بیش از سه ساعت به سوالات بازجویان پاسخ داد.

خانم ممبینی پیشتر نیز، هنگام اعلام خبر جان باختن آقای سیدامامی در زندان اوین، مورد بازجویی قرار گرفته بود.

بر اساس متن منتشر شده فرزند آقای سیدامامی، شخص تماس گیرنده خود را از «دفتر قوه قضائیه» معرفی کرده و محل مورد مراجعه خانم ممبینی نیز بدون سر در مشخص، تنها تابلوی «دفتر نظارت و پیگیری» را به خود داشته است.

در این متن درباره سوالات مطرح شده از خانم ممبینی آمده است که «شناسایی اشخاص در عکس‌های خصوصی خانواده سیدامامی در مناسبت‌های مختلف، سفرهای مرحوم سیدامامی به نقاط مختلفِ داخل و خارج از کشور» از جمله سوالات بود، «اما بیشتر از همه ارتباط مرحوم سیدامامی با خارجی‌هایی که در تهران بودند» مورد سوال قرار گرفت.

بازجویان هدف خود را از این سوالات «به سرانجام رساندن پرونده جاسوسی مرحوم سیدامامی و دیگر فعالان محیط زیست» عنوان کرده و اعلام کردند که «پرونده مراحل پایانیش را طی می‌کند و بزودی شواهد محکومیت متهمین» به دادگاه ارائه خواهد شد.

افراد حاضر در این جلسه بازجویی به خانم ممبینی درباره ممنوع الخروجی او اعلام کردند که او متهم نیست. به او همچنین اعلام کردند که مصاحبه دیگری پیش رو دارد و باید منتظر باشد.

دکتر کاووس سیدامامی استاد دانشگاه و فعال محیط زیست دی ماه سال گذشته به همراه ۹ تن دیگر از فعالان محیط زیست توسط ماموران اطلاعات سپاه بازداشت شد. چندی بعد مسئولان قضایی اعلام کردند آقای سیدامامی در زندان خودکشی کرده و جان باخته است. خانواده او موضوع خودکشی را نپذیرفتند و اتهام جاسوسی که از سوی دستگاه قضایی مطرح شد را نیز رد کردند.

چندی پس از جان باختن آقای سیدامامی، همسر او قصد سفر به کانادا را داشت که ماموران از خروج او جلوگیری کردند.

مرگ کاووس سیدامامی از سوی نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر و دولت های کانادا و آمریکا محکوم شد. کانادا از دولت ایران خواست که اجازه دهد تحقیقات مستقلی درباره این صورت گیرد و ممنوع الخروجی همسر آقای سیدامامی را رفع کند؛ امری که هنوز اتفاق نیفتاده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG