لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۱

دیده‌بان حقوق بشر از اجرا نشدن حکم سعید مرتضوی انتقاد کرد


سعید مرتضوی پیش از حضور در یکی از جلسات دادگاه
سعید مرتضوی پیش از حضور در یکی از جلسات دادگاه

دیده‌بان حقوق بشر از اجرا نشدن حکم زندان سعید مرتضوی، دادستان پیشین تهران و رئیس سازمان تامین اجتماعی در دولت محمود احمدی نژاد، انتقاد کرد.

این سازمان مدافع حقوق بشر با انتشار گزارشی که شنبه ۲۵ فروردین منتشر شد اعلام کرد: «ظاهراً برای حکومت جمهوری اسلامی ایران، کسانی همچون نرگس محمدی که برای لغو حکم اعدام فعالیت می‌کنند، خطرناک تر از کسانی همچون سعید مرتضوی دادستان اسبق تهران هستند که در اعتراضات سال ۸۸ در زندان کهریزک مرتکب جنایاتی شده است.»

دیده بان حقوق بشر در این گزارش افزود: «سعید مرتضوی به رغم دریافت حکم رسمی زندان، هنوز آزادانه به زندگی عادی خویش مشغول است و محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضائیه در آخرین سخنان خود گفته است حکم بازداشت او صادر شده اما هنوز او را پیدا نکرده ایم!»

دیده بان حقوق بشر اعلام کرد این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران در بازداشت‌های خودسرانه بدنام است و مقامات اطلاعاتی که توسط رهبر جمهوری اسلامی هدایت می‌شوند، به راحتی فعالان سیاسی و مدنی را بازداشت می‌کنند.

این نهاد حقوق بشری در گزارش خود آورده است که حکم دوسال زندان سعید مرتضوی که اجرایی هم نمی‌شود فقط مربوط به نقش او در بازداشتگاه کهریزک است که به کشته شدن تعدادی از جوانان معترض منجر شد. مرتضوی محکومیت جداگانه در ارتباط با جرایم مالی دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG