لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۸

سعید مرتضوی بالاخره در ارتباط با پرونده کهریزک به دو سال زندان محکوم شد


وکیل مدافع بستگان یکی از قربانیان بازداشتگاه کهریزک خبر داد که سعید مرتضوی، دادستان پیشین تهران به اتهام معاونت در قتل به دو سال زندان محکوم شده است.

میر مجید طاهری، وکیل مدافع خانواده محسن روح الامینی، از جان باختگان بازداشتگاه کهریزک در سال ۸۸، روز یکشنبه پنجم آذر به خبرگزاری‌ها گفت که دادگاه تجدید نظر استان تهران سعید مرتضوی را به اتهام معاونت در قتل محسن روح الامینی به دو سال حبس محکوم کرده و حکم را با پیامک ابلاغ کرده است.

به گفته این وکیل دادگستری، دادگاه تجدید نظر مرتضوی را با یک درجه تخفیف به ۲ سال حبس محکوم کرده و این حکم قطعی است.

سعید مرتضوی پیشتر در ارتباط با این اتهام از سوی شعبه ۹ دادگاه کیفری یک استان تهران تبرئه شده بود، اما خانواده آقای روح الامینی به این حکم اعتراض کرد.

تابستان سال ۸۸ در پی انتشار گزارش‌هایی از شرایط سخت نگهداری بازداشت‌شدگان اعتراضات انتخابات ریاست جمهوری در بازداشتگاه کهریزک، رهبر جمهوری اسلامی دستور بسته شدن این بازداشتگاه را داد.

گزارش نهادهای رسمی تایید کرد که چهار نفر، شامل محمد کامرانی، محسن روح‌الامینی، امیر جوادی‌فر و رامین آقازاده قهرمانی به دلیل رفتار ماموران، ضرب و جرح و شرایط نگهداری جان باختند.

علی اکبر حیدری فر به همراه سعید مرتضوی و حسن زارع دهنوی (معروف به قاضی حداد)، از متهمان به فرستادن بازداشت شدگان به بازداشتگاه کهریزک و شرایط حاکم بر آن بازداشتگاه بودند.

در نهایت سه قاضی پرونده از قضاوت محروم شده و به انفصال از خدمات دولتی محکوم شدند.

با وجود انصراف خانواده‌های برخی از کشته شدگان، خانواده محسن روح الامینی به پیگیری شکایت خود از سعید مرتضوی، به عنوان دادستان وقت تهران، ادامه داد. حال وکیل آنها اعلام کرده است که حکم دوسال زندان قطعی برای سعید مرتضوی صادر شده است.

این حکم در حالی صادر شد که سعید مرتضوی شهریور ماه سال گذشته بابت «حادثه هولناک» بازداشتگاه کهریزک عذرخواهی کرد.

محکومیت قاضی مرتضوی و محرومیت قاضی‌ها، حیدری فر و زارع دهنوی(حداد) در حالی‌ست که آنها در دوران قضاوت خود احکام شدیدی علیه منتقدان سیاسی، فعالان حقوق بشر و روزنامه نگاران صادر کرده بودند.

در این بین، سعید مرتضوی از آن هنگام مشهور شد که احکام شدیدی علیه روزنامه نگاران اصلاح طلب صادر کرد و سال ۷۹ پس از سخنرانی آیت الله خامنه ای علیه برخی روزنامه‌ها، حکم توقیف فله‌ای دهها روزنامه و مجله را صادر کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG